Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

S5 vs S5+ vs S5 Neo vs inca 2 modele Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Hai salut la toata lumea Posted Image

Ce imi recomandati dintre acestea 3 ?
Un prieten care lucreaza in domeniu mi-a recomandat Neo. Eu vad ca Neo are procesor octa-core care nu este compus din 2 procesoare cum este la fel ca S5 si S5+ ceea ce mi s-ar parea un avantaj, cat si o eficienta mai mare la consumul de energie.
Procesoarele grafice iarasi nu stiu care ar fi ok. Daca de adreno stiu destule de mali de pe s5 neo nu stiu nimic.
Imi place ca design mai mult Neo deoarece are rama aia laterala mai frumos realizata.
La Snapdragon stiu ca anumite modele 8xx se incalzesc foarte tare. Nu stiu daca e cazul si la s5 sau s5+ care au snap-uri diferite.
Camera frontala la S5 normal filmeaza full-hd, deci nu conteaza doar nr. de MP. Cea de 5MP de la Samsung mi se pare inferioara la cea de pe iphone 5 sau 5s care este vga din cate imi amintesc.

Orice sfat este vine venit. Posted Image
As dori sa si argumentati. Mi-as lua S6 ca nu ar fi mare diferenta la pret, insa doresc sa aibe baterie detasabila. Favoritul ar fi Note 4, dar posibil sa fie mult mai mare decat S5 si n-am avut ocazia niciodata sa-l testez sau sa-l tin in buzunar sa vad daca mi se pare incomod.

1. De NOTE 4 vs cele 3 de mai sus ce mi-ati putea zice ?
2. Dar de Samsung Alpha ? (ca dimensiuni mi se pare telefonul perfect, bateria mi se pare foarte foarte mica, si mai utilizez samsung cu baterie de 2600mah si sunt multumit: grand prime, insa are toate componentele mai slabe si consuma mai putina energie si ecranul) Kit-ul de 2500mAh nu se mai gaseste pe piata, are ecran HD si eu as vrea cel putin FULL HD, iar procesorul Exynos si procesorul grafic nu stiu cat de performante sunt fata de un Adreno sau care ar fi echivalentul.


Multumesc.

#2
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 TruculMagic, on 30 noiembrie 2015 - 10:23, said:

Hai salut la toata lumea Posted Image

Ce imi recomandati dintre acestea 3 ?
Un prieten care lucreaza in domeniu mi-a recomandat Neo. Eu vad ca Neo are procesor octa-core care nu este compus din 2 procesoare cum este la fel ca S5 si S5+ ceea ce mi s-ar parea un avantaj, cat si o eficienta mai mare la consumul de energie.
Procesoarele grafice iarasi nu stiu care ar fi ok. Daca de adreno stiu destule de mali de pe s5 neo nu stiu nimic.
Imi place ca design mai mult Neo deoarece are rama aia laterala mai frumos realizata.
La Snapdragon stiu ca anumite modele 8xx se incalzesc foarte tare. Nu stiu daca e cazul si la s5 sau s5+ care au snap-uri diferite.
Camera frontala la S5 normal filmeaza full-hd, deci nu conteaza doar nr. de MP. Cea de 5MP de la Samsung mi se pare inferioara la cea de pe iphone 5 sau 5s care este vga din cate imi amintesc.

Orice sfat este vine venit. Posted Image
As dori sa si argumentati. Mi-as lua S6 ca nu ar fi mare diferenta la pret, insa doresc sa aibe baterie detasabila. Favoritul ar fi Note 4, dar posibil sa fie mult mai mare decat S5 si n-am avut ocazia niciodata sa-l testez sau sa-l tin in buzunar sa vad daca mi se pare incomod.

1. De NOTE 4 vs cele 3 de mai sus ce mi-ati putea zice ?
2. Dar de Samsung Alpha ? (ca dimensiuni mi se pare telefonul perfect, bateria mi se pare foarte foarte mica, si mai utilizez samsung cu baterie de 2600mah si sunt multumit: grand prime, insa are toate componentele mai slabe si consuma mai putina energie si ecranul) Kit-ul de 2500mAh nu se mai gaseste pe piata, are ecran HD si eu as vrea cel putin FULL HD, iar procesorul Exynos si procesorul grafic nu stiu cat de performante sunt fata de un Adreno sau care ar fi echivalentul.


Multumesc.

Salutare.
Citeste comparatia de mai jos iar decizia iti apartine, dupa cum simti tu.
http://www.gadget.ro...sung-galaxy-s5/

#3
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Presupun ca ai un avantaj la pret la Neo, la performanta cred ca sunt apropiate, deci cam ala ar fi.

#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Cam care ar fi bugetul maxim?

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce am uitat sa precizez, pentru mine conteaza mult si sistemul de operare, iar la Neo ar fi ultimul, adica 5.1.1., pe cand la S5 doar 5.0. Si tinand cont ca apare 6.0, eu as dori sa am ceva cat mai apropiat. Deci sub nici o forma 4.4.4 care il am momentan si este destul de limitat, iar sa fac eu schimbari nu m-as baga pentru ca nu ma pricep.
Vad ca S5+ din comparatia primita de colegul, ar fi cel mai indicat.

Dar comparativ cu Alpha sau Note 4 ? Imi plac, ca au rama metalica Posted Image Nu prea sunt prieten cu plasticul.

 jegmihai, on 30 noiembrie 2015 - 10:46, said:

Cam care ar fi bugetul maxim?

Intre 1400-2000lei.  :)

Sa citez niste comentarii interesante din articol:

"Mai este o diferenta intre toate aceste 3 device-uri . S5 Neo aduce cea mai noua versiune de touchwiz . Acel touchwiz de pe s6 care il face mai rapid la nivel de interfata chiar si fata de S5 4g+"

"Fara sa va exagerez - sunt in cautare de telefon (sub 145mm) si am butonat de la Samsung , S5 Neo / J5 / A5 . J5 cu cea mai mica memorie le da clasa celor doua la rapiditate in meniuri si deschiderea aplicatiilor , dar si ca aspect . S5 Neo pe la 1300 LEI in ofertele operatorilor ar avea alta priza la public , dar la acelasi pret cu S5 (the powerfull one) nu vad un real succes ."

La ultimul citat, pot sa confirm despre rapiditatea J5-ului. E foarte reusit telefonul. La Note 4 as putea avea 5.1.1 sau noul 6.0 ? Nu stiu cum se comporta ca rapiditate.

Edited by TruculMagic, 30 November 2015 - 10:50.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,855
  • Înscris: 06.01.2008

 TruculMagic, on 30 noiembrie 2015 - 10:23, said:

...
Numai Snapdragon 810 are probleme serioase cu incalzirea, Snapdragon 800/801/805/808 sunt foarte ok din punctul asta de vedere.
Eu ti-as recomanda totusi sa incerci sa testezi un Galaxy Note 4 sa vezi daca te poti acomoda cu marimea sa, fiindca parerea mea e ca are cateva avantaje fata de variantele de S5 propuse de tine:
-are baterie putin mai mare si ofera si in realitate o autonomie putin crescuta fata de S5, S5+ si S5 Neo
-are stylus, astfel ca iarna il poti folosi si fara a-ti scoate mana din manusa (daca folosesti in primul rand manusi)
-daca alegi varianta N910G atunci are si 4G LTE banda 38 pentru Digi
-are functia de Quick Charge 2.0, astfel ca il poti incarca pana la 60% in 30 de minute cu un incarcator compatibil Quick Charge 2.0.

#7
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

 TruculMagic, on 30 noiembrie 2015 - 10:23, said:

Mi-as lua S6 ca nu ar fi mare diferenta la pret, insa doresc sa aibe baterie detasabila.
Suntem o natie de carcotasi,in anii trecuti S4.S3,etc...cand aveau baterii detasabile erau criticate si blamate ca sunt din plastic ieftin si ca nu are importanta bateria detasabila.Acum ca au scos unibody vrem cu capac.

 TruculMagic, on 30 noiembrie 2015 - 10:23, said:

Cea de 5MP de la Samsung mi se pare inferioara la cea de pe iphone 5 sau 5s care este vga din cate imi amintesc.
Tu chiar vorbesti serios sau ai gresit cand ai scris textul?Posted Image

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu ma baga in aceeasi oala cu cei care ziceau asta. Eu vreau un telefon cu batarie detasabila, deoarece am experienta si cu baterie turnata(capac turnat) la iphone...

 Hider141, on 30 noiembrie 2015 - 10:54, said:

Numai Snapdragon 810 are probleme serioase cu incalzirea, Snapdragon 800/801/805/808 sunt foarte ok din punctul asta de vedere.
Eu ti-as recomanda totusi sa incerci sa testezi un Galaxy Note 4 sa vezi daca te poti acomoda cu marimea sa, fiindca parerea mea e ca are cateva avantaje fata de variantele de S5 propuse de tine:
-are baterie putin mai mare si ofera si in realitate o autonomie putin crescuta fata de S5, S5+ si S5 Neo
-are stylus, astfel ca iarna il poti folosi si fara a-ti scoate mana din manusa (daca folosesti in primul rand manusi)
-daca alegi varianta N910G atunci are si 4G LTE banda 38 pentru Digi
-are functia de Quick Charge 2.0, astfel ca il poti incarca pana la 60% in 30 de minute cu un incarcator compatibil Quick Charge 2.0.

Pai nu stiu care este cea mai raspandita varianta de Note 4, si daca iau alta, o pot decoda sa functioneze si in Digi ? Nu folosesc, insa cine stie...
Nu stii ce Android are Note 4 ? Va primi 6.0 ? Se misca bine ? Deoarece J5-ul mi se pare ca se misca mai ok ca si S5 normal (fara sa exagerez) cu toate ca hardware este dublu aproape.

Edited by TruculMagic, 30 November 2015 - 11:01.


#9
Nexus7171

Nexus7171

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2013
In primul rand trebuie sa-ti zic ca si eu am fost in aceeasi dilema si ceea ce ti-a zis prietenul tau este fals.
In al doilea rand eu ti-as recomanda sa-ti cumperi un Lg G4,telefon pe care l-am ales si eu si de pe care-ti scriu in acest moment :) Bafta!

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Cu toate dezavantajele, aș recomanda S5 neo. S5 / S5+ încă așteaptă update-ul de soft ca să-și revină după fiasco-ul update-ului la 5.0.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
M-am gandit si la acest lucru, dar nu suport butoanele alea de pe spate :(
Si la note 4 ma atrage foarte tare rama aia metalica. Posted Image De asta intrebam si de Alpha.
Am avut si iphone si n-as vrea sa trec direct la "plastic" Posted Image

#12
Nexus7171

Nexus7171

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2013

 TruculMagic, on 30 noiembrie 2015 - 11:09, said:

M-am gandit si la acest lucru, dar nu suport butoanele alea de pe spate :(
Si la note 4 ma atrage foarte tare rama aia metalica. Posted Image De asta intrebam si de Alpha.
Am avut si iphone si n-as vrea sa trec direct la "plastic" Posted Image
Cu butoanele alea de pe spate te obisnuiesti in prima ora :).Plus ca exista alternative sa nu le folosesti ca de ezemplu:"Double tap to wake" sau "Knock code" pe care il poti folosi cand telefonul e in stand-by.
Eu sunt total pentru G4,iti zic cu siguranta ca nu vei regreta,ii unul dintre cele mai performante telefoane de pe piata la momentul actual.
Ti-as mai da un sfat,il poti comanda de pe net,ca de exemplu emag,si daca nu-ti place il poti returna.
Daca mai ai alte nelamuriri sunt la dispozitia ta.
P.s. Ca un fapt divers,G4 are deja update la android 6.0 prin Lg Bridge
P.s.2:Daca n-am fost destul de convingator si vrei sa ramai la Samsung,sa alegi totusi S5+,Alpha sau Note 4.Nubte lua dupa toti care zic ca S5 Neo este mai bun,doar pentru ca are octa-core,este o greseala imensa
Edit:G4 are versiunea de piele naturala care iti garantez ca se simte mai premium decat rama aia metalica :)

Edited by Nexus7171, 30 November 2015 - 11:23.


#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
http://www.gsmarena....1&idPhone2=6434

Din comparatie, rezulta ca Adreno 418 ar fi mai slab ca Adreno 420 de pe Note 4 ? Si autonomia iarasi este o problema. Pentru mine autonomia, rama metalica si capacul detasabil conteaza cel mai mult in acest moment :).
Si am fost foarte incantat de Super Amoledul de la Samsung, cu, culorile alea suprasaturate.

#14
Nexus7171

Nexus7171

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2013

 TruculMagic, on 30 noiembrie 2015 - 11:26, said:

http://www.gsmarena....1&idPhone2=6434

Din comparatie, rezulta ca Adreno 418 ar fi mai slab ca Adreno 420 de pe Note 4 ? Si autonomia iarasi este o problema. Pentru mine autonomia, rama metalica si capacul detasabil conteaza cel mai mult in acest moment :).
Si am fost foarte incantat de Super Amoledul de la Samsung, cu, culorile alea suprasaturate.
Nu nu este mai slab,cei debla Lg au optimizat totul foarte bine astfel incat sa nubse simta faptul ca au optat pentru un 808 in defavoarea unui 810.Intre G4 si N4 clar castiga la performante G4 la toate aspectele,ma rog singurul dezantaj ar fi SPen-ul,in rest i-au pus un Quantum Ips care se bate cu Super Amoled-urile,care total mai buna atat ziua cat si noaptea(aici G4 n-are competitori,fiind singurul telefon cu f 1/8),performante din nou eu consider ca este printre cele mai bune telefoane alaturi 6S,6P si 5X(Galaxy S6 si Note 5 nu au mai fost incluse pentru ii doar "vorba" de ele,aici ma refer la multitasking-ul lor,unde chiar daca au Ddr4 la ram,octa core-uri de ultima generatie,80-90.000 in Antutu nu pot tine deschise mai mult de 5 aplicatii in background).Mai sunt multe argumente in favoarea lui G4,dar nu am eu timp sa le scriu pe toate :)

#15
Nexus7171

Nexus7171

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2013
Imi pare rau pentru greseli dar l-am scris in graba,voi reveni mai tarziu sa corectez totul

#16
Nexus7171

Nexus7171

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2013
Numai eu nu imi mai pot edita posturile?

#17
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
ti-a expirat perioada pentru editarea postului, de-asta nu poti.

#18
Nexus7171

Nexus7171

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 16.06.2013

 debusy, on 30 noiembrie 2015 - 14:36, said:

ti-a expirat perioada pentru editarea postului, de-asta nu poti.
Aha,am inteles,multumesc

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate