Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Allview A6 Duo

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
gra1

gra1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 22.02.2010
Am luat de Black Friday din magazin Altex un A6 Duo. Dupa aprox 6 ore a aparut pe mijlocul ecranului o pata neagra, in extindere...Cei din Altex au ales bineinteles varianta cea mai dezavatajoasa pentru mine...trimitere pentru verificari, niste hoti, au pus mana pe bani si adio "satisfactia clientlui"
In plus in scurta perioada de utilizare am observat ceva "dezastruos"...Cele 2 difuzoare, atat intern cat si extern, sunt absolut "execrabile". Nu o sa-ti auzi telefonul sunand in veci, si nu o sa intelegi nimic din ce spune interlocutorul. Practic din aceste motive acest model de telefon este inutilizabil si nu exagerez deloc cand spun asta..Degeaba are ecran bun (teoretic in cazul meu), degeaba arata bine in general, daca nu poate fi utilizat ca telefon.

Edited by gra1, 30 November 2015 - 09:28.


#2
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010
Cam asa  e cu multe telefoane Allview si alte chinezarii.... Arata bine, chiar premium, dar cand e vorba de utilizare...isi dau duhul... ori imediat ori dupa cateva luni-1an. Ori nu au androidul optimizat si e plin de lag-uri si erori... Cam asta e cu chinezariile... telefoane, tablete si alte electronice.
Dar vorba unei reclame mai vechi... "macar avem telefon"... de aratat

Edited by INVISSIS, 30 November 2015 - 10:00.


#3
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013

View Postgra1, on 30 noiembrie 2015 - 09:27, said:

Am luat de Black Friday din magazin Altex un A6 Duo. Dupa aprox 6 ore a aparut pe mijlocul ecranului o pata neagra, in extindere...Cei din Altex au ales bineinteles varianta cea mai dezavatajoasa pentru mine...trimitere pentru verificari, niste hoti, au pus mana pe bani si adio "satisfactia clientlui"
In plus in scurta perioada de utilizare am observat ceva "dezastruos"...Cele 2 difuzoare, atat intern cat si extern, sunt absolut "execrabile". Nu o sa-ti auzi telefonul sunand in veci, si nu o sa intelegi nimic din ce spune interlocutorul. Practic din aceste motive acest model de telefon este inutilizabil si nu exagerez deloc cand spun asta..Degeaba are ecran bun (teoretic in cazul meu), degeaba arata bine in general, daca nu poate fi utilizat ca telefon.
Telefonul mobil se afla in perioada de garantie.
Te asiguram ca cei de la Allview Brasov iti vor rezolva problema gratuit inclusiv transportul telefonului in service se va face prin curier iar costul va fi suportat de catre Allview.
Trebuie doar sa mai ai accesoriile originale si cutia respectiv certificatul de garantie.
Iti recomand sa deschzi un tichet de suport online aici http://ticket.allview.ro/ in care sa descrii situatia ta intampinata cu produsul Allview.
Te vor contacta prin email si vei primi un raspuns in cel mai scurt timp.
Cel mai probabil se va solicita trimiterea in service la acest caz.

#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,490
  • Înscris: 13.11.2011
Cel mai bine ar fi sa-l inlocuiasca cu unul nou,nu sa-l surubareasca si sa schimbe piese prin el.....ca doar tu l-ai platit de nou,nu sa fie desfacut.
PS:sa imi fie cu iertare,stiu ca posibilitatile financiare ale multor personae sunt reduse,dar macar sa stim ce cumparam,ne orientam totusi catre produse de marca.Bine,cand e sa sa defecteze poti sa ai si Galaxy S6

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
nju-l lasa in garantie.
au campania retur in 30 de zile, returneaza-l pe acest motiv. http://www.altex.ro/...tur-in-31-zile/
comenteaza ceva, aminteste-le ca exista proitectia consumatorului.
si fugi de allview si utok cat o sa traiesti tu.

#6
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
De ce ai cumparat allview ? trebuia sa alegi ceva mai de soi ( Nokia) iar daca tineai neaparat la chinezarie alegeai Huawei  sau ZTE. Vezi sa nu zica ca ai spart tu displayul...asa a patit o cunostinta cu un Eboda, I-a aparut o pata pe ecran ( sub forma unei linii, care ulterior s-a extins) si la garantie nu au vrut sa I-l accepte desi ecranul nu era spart, desi aia ziceau ca era spart...asa e cu chestiile romanochinezesti ( Eboda, Allview) facute in cotetul de porci din mijlocul C.A.P.ului falimentat. AM avut si eu un Allview primit cadou, si dupa 6 ore de folosire l-am aruncat la gunoi. Nu am dat eu banii asa ca nu mi-a pasat.

#7
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,146
  • Înscris: 14.12.2007

View Postslai, on 30 noiembrie 2015 - 10:27, said:

nju-l lasa in garantie.
au campania retur in 30 de zile, returneaza-l pe acest motiv. http://www.altex.ro/...tur-in-31-zile/
Nu exista inlocuire de telefon. Dupa 24 de ore, toate pleaca in service, indiferent de defectul invocat de catre client. Se poate inlocui produsul doar in primele 24h de la achizitionare.
Din regulamentul postat de @slai:
"3. Obiectul Regulamentului
Obiectul regulamentului il constituie stabilirea conditiilor in care clientii, pot returna produse achizitionate din reteaua Altex. Produsele defecte nu fac obiectul prezentului  regulament."
Deci, in garantie cu el, din pacate.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
pai nici nu e defect, pete pe ecran sau difuzoiare nasoale inseamna un telefon normal la allview.

#9
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
Retur!

View PostVladutzU2013, on 30 noiembrie 2015 - 10:07, said:

Te asiguram ca cei de la Allview Brasov iti vor rezolva problema gratuit...

Cu cat te-au platit sa le promovezi pocnitorile? Posted Image

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
cu nimic, nu-l stii pe vladut? are un lipici la pocnitori, ceva ce nu ai mai vazut.

#11
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postgra1, on 30 noiembrie 2015 - 09:27, said:

Dupa aprox 6 ore a aparut pe mijlocul ecranului o pata neagra, in extindere..trimitere pentru verificari,  ceva "dezastruos"...Cele 2 difuzoare sunt absolut "execrabile". Nu o sa-ti auzi telefonul sunand in veci, si nu o sa intelegi nimic din ce spune interlocutorul.  acest model de telefon este inutilizabil si nu exagerez deloc degeaba arata bine in general, daca nu poate fi utilizat ca telefon.
Really? Posted Image

#12
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
e indicat ca inainte de a cumpara orice telefon, de orice marca, sa se citeasca pe forumuri, parerile celor care deja il au.
si asta e valabil in ziua de azi la orice se cumpara...
la allview depinde si de model, unele sunt mai reusite, altele nu.
am cateva in familie, si in afara de o problema la un incarcator, care a fost schimbat fara sa mai trimit tableta, e ok.
oricum, si la firmele mari sunt probleme, nu exista marca ,,impecabila'' :)

#13
Tudor75

Tudor75

    peRFect

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,146
  • Înscris: 14.12.2007
Scuze, mai sus am vrut sa scriu 48 de ore de la achizitionare, nu 24h. Greseala mea. :)

#14
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
si daca te duci la magazin si spui ca-l returnezi pentru ca nu`l mai vrei? fara sa arati defectele?

#15
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015
Allview, utok, lenovo si toate restu' gunoaielor chinezesti sunt la fel, gunoaie au fost, gunoaie sunt si gunoaie vor fi.

#16
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007

View Postpastel3005, on 30 noiembrie 2015 - 11:28, said:

e indicat ca inainte de a cumpara orice telefon, de orice marca, sa se citeasca pe forumuri, parerile celor care deja il au.
si asta e valabil in ziua de azi la orice se cumpara...
la allview depinde si de model, unele sunt mai reusite, altele nu.
am cateva in familie, si in afara de o problema la un incarcator, care a fost schimbat fara sa mai trimit tableta, e ok.
oricum, si la firmele mari sunt probleme, nu exista marca ,,impecabila'' Posted Image

Nu totdeauna forumurile si review-urile sunt elocvente, deoarece ca si in cazul Samsung sunt destui postaci (ca mine) pro Samsung(angajati sau platiti de Samsung) ( si altor chinezarii) care posteaza mesaje numai de bine fata de acel produs...la fel poate fi si cazul allview sau altor produse...din pacate se practica aceasta inducere in eroare, si nu doar la noi.

View PostWess, on 30 noiembrie 2015 - 12:35, said:

Allview, utok, lenovo si toate restu' gunoaielor chinezesti sunt la fel, gunoaie au fost, gunoaie sunt si gunoaie vor fi.

Nu poti compara Lenovo cu allview. Lenovo, Huawei, ZTE fac parte din categoria medie superioara. Nu sunt nici ele cine stie ce ( functie de model), insa clar, sunt peste Eboda, Kruger-matz, Utok, Eboda, Karbonn ( care unt aceleasi , doar marca stampilata pe ele difera). E adevarat, nu inghit eu Lenovo cine stie ce, dar totusi, nu se compara cu allview.

#17
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
pai sa fim sinceri...o meriti. cine te-a pus sa iei alviu ??? Posted Image
inainte sa cumperi trebuia sa te uiti pe softpedia ce se zice de allview.  acuma e tarziu. l-ai cumparat, esti cu el. alfe spus...esti prost, platesti. fara suparare.

Edited by D3an, 30 November 2015 - 12:50.


#18
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Hai totusi sa nu jignim. Sunt cate unii care ( ca mine) au telefon cu tastatura. Si vor smartphone. Se uita la cel mai ieftin. Eu nu imi iau smartphone deoarece nu vreau sa iau priza dupa mine. s=Si prima data e pretul...si care e cel mai ieftin ? Allview, Eboda...si ( cica) romanesti pe de alta parte...treaba e cand ajungi acasa, constati ca e o costoroaba. si unii de draci dau cu el de pamant. Inainte de a da cu el de pamant , tine cont ca il poti returna. Daca nu iti mai place dupa 30 zile...la vanzare sau la casa de amanet ( desi nu le prea mai accepta nici o casa de amanet)...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate