Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cat de buni sunt programatorii romani?

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
CatalinBarosan

CatalinBarosan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.11.2015
Buna!

Avand in vedere numarul mare de programatori din tara, si faptul ca atragem din ce in ce mai multe firme, eram curios cam care e nivelul de pregatire al programatorilor romani. Chiar suntem mai buni decat cei din vest, asa cum se spune? Ma gandesc ca nu ni se spune Silicon Valley al Europei degeaba. Daca e adevarat...asta nu inseamna ca ar trebui sa vina si giganti precum Google si MSFT la noi? Au sedii in tari despre care am auzit ca ar avea programatori considerabil mai slabi.

Cat de buni suntem de fapt, si cum ne raportam la devii din alte tari?

http://stirileprotv....ernational.html

http://stirileprotv....na-in-urma.html

#2
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pai tu crezi ca`si fac sedii acolo unde`s programatori buni sau acolo unde nu guverneaza politicieni romani ?

#3
CatalinBarosan

CatalinBarosan

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.11.2015
E drept ca e si asta un factor important, nu-l scot din ecuatie. Dar intrebarea de baza e cat de buni suntem fata de aia la scris cod, facand abstractie de politica, infrastructura si alte chestii.

#4
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Clar suntem cei mai buni la cod. Eu exact asta am mancat azi ca am avut dezlegare in postul Craciunului.

#5
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Programatori foarte buni probabil producem mai multi decat statele vestice ( la fel ca si polonia, ucraina, russia sau belarus ) insa media clar e mai slaba decat in vest, la noi in tara se face mai mult outsourcing si mai putin research si dezvoltare ( vorbest strict de raport, e clar ca se face cercetare si la noi ).

#6
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Ce prostie asta cu Silicon Valley al Europei. In Silicon Valley se invart o droaie de bani, si nu se face 90% outsourcing ca la noi. Om fi programatori buni, dar degeaba daca nu facem produse proprii.

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Asta se vrea o discutie a la birt.
Cum adica: "Cat de buni sunt programatorii romani?"

Evident ca unii sunt buni, altii mai putin buni. Insa cu totii sunt mai ieftini decat in vest.
Firmele de IT de la noi sunt majoritatea pe principiul "softu' clientului" (outsourcing), eventual unele vin si cu management-ul de la client.

Iar chestia cu Silicon Valley-ul Europei e o gaselnita tipica PRO TV, pompoasa si sa dea frumos pe sticla si-n mintile oamenilor ce se intalnesc la un spritz.

Exista firme de IT si-n Cheia, Polonia, Slovacia, Serbia, Bulgaria... asa ca nu va imbatati cu apa rece.
Asadar, atata timp cat "lumea civilizata" se opreste pe la noi si noi suntem mai ieftini decat vesticii, o sa fie cautare de IT-isti de pe la noi.

Ah, ar fi fost si mai multe firme de IT pe la noi daca ar fi fost un mediu economic stabil, cu un sistem nebirocratic sau ma rog, cu o birocratie cat mai mica, cu un sistem fiscal predictibiil, fara corupti si fara controale zilnice la comanda politica ca poate-ti gasesc ceva. (cred ca e valabila aceasta afirmatie pentru orice domeniu)

Edited by Ciubex, 30 November 2015 - 03:31.


#8
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
Romanii sunt buni si au atu-ul ca vb bine engleza fata de ukr de exemplu.
Cea mai mare problema in ro la ora actuala e ca exista ff mult outsorcing si f putine firme cu produse proprii.

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Sunt buni, dar mandri ca lucreaza la multinationale, care inseamna sclavie pentru proprietarii multinationalelor.

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 OriginalCopy, on 30 noiembrie 2015 - 09:06, said:

Sunt buni, dar mandri ca lucreaza la multinationale, care inseamna sclavie pentru proprietarii multinationalelor.

       Sa inteleg ca proprietarii multinationalelor sunt sclavi. Hm...

       Romanii sunt buni pentru ca sunt ieftini.

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003

 OriginalCopy, on 30 noiembrie 2015 - 09:06, said:

Sunt buni, dar mandri ca lucreaza la multinationale, care inseamna sclavie pentru proprietarii multinationalelor.

Iar cand nu lucrezi la multinationala, firma mica iti zice: "de luna viitoare va cautati alta firma ca a noastra se inchide."
Si da, s-a intamplat in Romania!

Eu as zice ca  multi programatori romani sunt buni. Din pacate lipsa banilor, experienta antreprenoriala scazuta si legile de rahat din Romania ii impiedica sa-si deschida o firma proprie si sa lucreze pentru ei.

#12
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012
Nu sunt programator insa sper ca la anul sa intru la info la timisoara (am nevoie eu personal, pentru anumite proiecte). Chestia interesanta e urmatoarea :

Probabil ca romanii, oricat de buni ar fi ei in programare, daca nu ne creem propriile "produse" este egal cu 0 pentru ca din moment ce lucram pentru companiile gigant, altii ne vor reprezenta si aici ma refer la faptul ca romanii raman la munca de la birou, scriind coduri iar cei care au fost la facultati de renume (chair daca nu au aceleasi competente ca romanii), ei ne vor reprezenta la conferintele internationale, etc. Cei care au fost la facultati de renume vor ocupa functii mai inalte chiar daca au competente mai putin fata de cei care au studiat in tara.

Anul trecut am fost foarte motivat sa merg in UK la Brunel pe 3D : http://www.brunel.ac...echnologies-msc

Dupa ce am vazut lucrarile de dizertatie ale unora, m-am gandit ca nu are rost sa cheltui peste 7000 de lire pe an ca sa invat ceva ce am invatat acuma cativa ani. Animatiile pe care le-au facut mi s-au parut penibile si ma asteptam la ceva mai complex. Cum am spus, daca eu si unul de la brunel ne-am baga cv-ul la o companie in acelasi timp, probabil ca el ar fi mai avantajat, cu toate ca are mai putine competente ca mine (care vorba aia, am invatat totul de acasa)

#13
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@Andreysc7 Nu cred ca-i asa, cel putin nu in ro. Daca ai CV si stii sa dai din gura la interviu, (in special la cel tehnic) poti sa iei fata oricui. Angajarile de cele mai multe ori se fac in functie de cat de mult te-a placut intervievatorul. In afara am OBS ca sunt ceva mai batuti in cap aici, dar experienta mea de interviuri in afara tinde spre 0.

#14
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,665
  • Înscris: 05.02.2012

 DILAS, on 30 noiembrie 2015 - 10:47, said:

@Andreysc7 Nu cred ca-i asa, cel putin nu in ro. Daca ai CV si stii sa dai din gura la interviu, (in special la cel tehnic) poti sa iei fata oricui. Angajarile de cele mai multe ori se fac in functie de cat de mult te-a placut intervievatorul. In afara am OBS ca sunt ceva mai batuti in cap aici, dar experienta mea de interviuri in afara tinde spre 0.

Da, eu in afara ma refeream

#15
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 02.12.2007

 CatalinBarosan, on 30 noiembrie 2015 - 02:10, said:

Ma gandesc ca nu ni se spune Silicon Valley al Europei degeaba. Daca e adevarat...asta nu inseamna ca ar trebui sa vina si giganti precum Google si MSFT la noi? Au sedii in tari despre care am auzit ca ar avea programatori considerabil mai slabi.
Ce silicoane ma?
De ce ar veni Google dupa tine cand ai putea sa te duci tu la Google? Sau crezi ca astia fac plecaciuni in fata angajatilor, ii iau cu fanfara si onoruri?

#16
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Ma indoiesc ca suntem Sillicon Valley al Europei.

https://en.wikipedia..._centers#Europe (tech hubs - Europe)

Edited by DraculescuDraculescu, 30 November 2015 - 12:11.


#17
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@Tipiric Cica a venit unu de la Apple sa faca ceva prin Brasov. Si-a pierdut rabdarea pt c-a intarziat la un meeting din cauza infrastructurii proaste si a plecat. Stai linistit ca vin toti mancand pamantul unde gasesc creiere multe, bune si ieftine. Se pare insa ca nu suntem insa pregatiti pt mai mult la ora actuala si aici nu tine de nivelul programatorilor din Ro.

Edited by DILAS, 30 November 2015 - 12:26.


#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Eu observ fix opusul: sunt proiecte complexe, e nevoie de oameni cu experienta iar angajatorul iti tranteste o mana de studenti sa-i scolesti, ca "nu sunt bani". Cum sa fie ca doar n-am venit in Romania sa dam mii de euro salarii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate