Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

>> Sfat auto pt concediu

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Wess

Wess

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 06.03.2015
Vreau sa achizitionez inca o masina care sa o folosesc in concediu si ocazional cand nu am alternativa.

Nu vreau ceva scump dar totusi vreau sa fie o masina foarte fiabila cu un consum bun, confortabila si neaparat diesel.

Km voi face pe an probabil undeva la 20.000 din care 80% in regim de croaziera nu in oras.

Eu personal m-am axat spre un 320d touring de prin 2003 cat mai dotat si in starea cea mai buna care o pot gasi care sa se incadreze in bugetul limitat la 5.000e cu acte cu tot.

Va rog pe cei care au info-uri despre aceasta masina sa mi le impartaseasca si mie, cu cat mai multe cu atat mai bine, gen consum, fiabilitate, raportul calitate pret, etc.

Multumesc anticipat! O seara linistita!

Edited by Wess, 29 November 2015 - 21:12.


#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Ii masina ok, E46, intretinere de BMW, consum 6-7, nu este neaparat confortabila la drum lung.

#3
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011

View Postmarius87ism, on 29 noiembrie 2015 - 21:14, said:

Ii masina ok, E46, intretinere de BMW, consum 6-7, nu este neaparat confortabila la drum lung.
Ce argumente ai ca nu e confortabila?

#4
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Masina se conduce f fain, chiar si pe distante lungi nu mi s-a parut incomoda (am facut Germania - Cehia si retur de mi-a iesit pe nas cu un Seria 3 touring), dar spatiul interior e limitat comparativ cu un Audi A6  sau chiar cu un Passat (ambele combi, masini cu care am mai mers pe acelasi traseu). Daca spui ca e pentru concediu, poate ar fi bine sa faci o comparatie cu alte modele, sa vezi cum sta la spatiu. Impresia mea e ca dintre cele 3, BMW-ul sta cel mai bine pe sosea, dar e cea mai inghesuita la interior. Poate un Seria 5 touring sa fie mai ofertant dpdv spatiu, dar nu am avut ocazia sa ma dau cu asa ceva, deci nu stiu sa-ti spun.

#5
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013
Lodgy 1.5dci =  fiabila, confortabila, consum bun si diesel. Si foarte spatioasa. Sau la bugetul tau: Logan MCV 1.5 dci si regasesti toate cerintele plus spatiu! :)

#6
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
Iti rupi spatele daca esti obisnuit cu passat/a4/bmw si mergi cu Dacia 5+ ore.

#7
ipel

ipel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,201
  • Înscris: 11.03.2013

View PostOmulLLORT, on 30 noiembrie 2015 - 00:32, said:

Iti rupi spatele daca esti obisnuit cu passat/a4/bmw si mergi cu Dacia 5+ ore.
Pai esti in concediu... Cine te grabeste sa mergi cinci ore in continu?

#8
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011

View Postipel, on 30 noiembrie 2015 - 00:40, said:


Pai esti in concediu... Cine te grabeste sa mergi cinci ore in continu?
Nu se pune asa problema....

#9
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 18.09.2003
Cum vine asta "masina foarte fiabila" din 2003 ....adica in 2003 era fiabila ? Eu nu m-as baga la concedii lungi cu piese de muzeu, te lasa cand nu te astepti.

#10
STH96

STH96

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 17.10.2015
Accord Tourer 2.2 i-CTDi, Avensis Combi 2.0 D-4D, Volvo V40 1.9D...

#11
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postmissionnad, on 29 noiembrie 2015 - 23:18, said:


Ce argumente ai ca nu e confortabila?
Argumentele ar fi urmatoarele, am mers de la sm pana la praid, vezi pe google distanta, pentru o distanta asa mare pe seara am simtit oboseala, concediul poate insemna multi km parcursi. Era prea rigida, daca era o idee mai barca altfel o simti. Nu zic ca nu e comfortabila deloc, insa fa vreo 400 de km si pe seara o sa dormi ca un nou nascut asa te "rupe". Experienta mea asta e cu E46.

#12
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Pt concediu masina noua sau cat mai noua. Cum sa mergi în concediu mii de km cu mașina de 10 ani? Oricand te lasa în drum oricât de bine o pregătești pt concediu.

#13
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
Sunteti cativa educati cu televizorul si hraniti cu conceptul nou=bun
Ati constatat cumva ca oamenii care pleaca in jurul lumii sau in expeditii de luni de zile in conditii grele  nu pleaca nici unul cu ''noul x model''
Pleaca cu masini vechi care au demonstrat  fiabilitate in timp -fie Toyota din anii 90 fie Mercedes din anii 80-90 fie alte marci/modele reusite. Acum eu nu zic sa va luati pt un amarat de concediu de 4 mii de km o masina facuta sa tina o viata, dar nici sa aberam ca musai o masina noiua ca alea de 10 ani sunt bombe pe roti.

#14
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View PostWess, on 29 noiembrie 2015 - 21:07, said:

Vreau sa achizitionez inca o masina care sa o folosesc in concediu si ocazional cand nu am alternativa.

Nu vreau ceva scump dar totusi vreau sa fie o masina foarte fiabila cu un consum bun, confortabila si neaparat diesel.

Km voi face pe an probabil undeva la 20.000 din care 80% in regim de croaziera nu in oras.

Eu personal m-am axat spre un 320d touring de prin 2003 cat mai dotat si in starea cea mai buna care o pot gasi care sa se incadreze in bugetul limitat la 5.000e cu acte cu tot.

Va rog pe cei care au info-uri despre aceasta masina sa mi le impartaseasca si mie, cu cat mai multe cu atat mai bine, gen consum, fiabilitate, raportul calitate pret, etc.

Multumesc anticipat! O seara linistita!
In banii aia gasesti Passat , care e mai spatios si mai confortabil din pdv al meu, am avut ocazia sa utilizez o perioada si iti zic ca incapeau 6 persoane bine in masina, in schimb consuma peste medie.La capitolul fiabilitate, cand iei o masina sh, conteaza starea ei.

#15
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
nu a spus nimeni despre serviciul de inchiriere masini, dar nu de la noi
dar, poate dauna la orgoliu

#16
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011

View Postmarius87ism, on 30 noiembrie 2015 - 02:05, said:

Argumentele ar fi urmatoarele, am mers de la sm pana la praid, vezi pe google distanta, pentru o distanta asa mare pe seara am simtit oboseala, concediul poate insemna multi km parcursi. Era prea rigida, daca era o idee mai barca altfel o simti. Nu zic ca nu e comfortabila deloc, insa fa vreo 400 de km si pe seara o sa dormi ca un nou nascut asa te "rupe". Experienta mea asta e cu E46.
Personal nu am mers cu e46,doar ce cunosc este ca avea un vecin acum cativa ani si se plangea ca sunt proaste la bucsaraie,la articulatii.....ca sunt masini facute sa mergi cu ele NUMAI PE ASFALT CA-N PALMA.Nu e precum Octavia,Focus,sa se preteze si la drumuri putin mai denivelate.
Oricum imi e greu sa cred ca o masina din clasa premium are suspensia rigida si nu e cat de cat comoda.....acum,nu stiu ce sa zic,nu te contrazic.
Poate avea anvelope cu talon mic,pachet sport de suspensii.
PS:confortul suspensiei nu e totul,mai sunt alti factori care te fac sa te simti bine intr-o masina.De exemplu pe mine unul ma oboseste slaba antifonare a caroseriei,zgomotul facut de anvelope pe sosea...

Edited by missionnad, 30 November 2015 - 10:09.


#17
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,593
  • Înscris: 18.09.2003

View Postpimi, on 30 noiembrie 2015 - 07:57, said:

Sunteti cativa educati cu televizorul si hraniti cu conceptul nou=bun
Ati constatat cumva ca oamenii care pleaca in jurul lumii sau in expeditii de luni de zile in conditii grele  nu pleaca nici unul cu ''noul x model''
Pleaca cu masini vechi care au demonstrat  fiabilitate in timp -fie Toyota din anii 90 fie Mercedes din anii 80-90 fie alte marci/modele reusite. Acum eu nu zic sa va luati pt un amarat de concediu de 4 mii de km o masina facuta sa tina o viata, dar nici sa aberam ca musai o masina noiua ca alea de 10 ani sunt bombe pe roti.

Nu zic nu dar aia au verificat masina calumea inainte si au bagat niste bani in ea sa fie ok.  Un 320d touring de prin 2003 este cam rupt si  el  nu are m,acar 1000e sa il aranjeze,

#18
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
desi nu imi place absolut deloc masina respectiva , la o simpla cautare gasim pe mobile o gramada de exemplare sub 200 mii km -acuma cu toata reticenta ce o am eu fata de marca asta, refuz sa cataloghez un BMW la 160-170 mii de km ''cam rupt''

Edited by pimi, 30 November 2015 - 14:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate