Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Recomandare telefon 4.3"-5.1"

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
FanyCoach

FanyCoach

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.11.2015
Salutare baieti am si eu nevoie de un sfat pentru achizitionarea unui telefon mai performant decat ce am acum, un Samsung S4 mini dual sim.

Cerinta principala este sa nu aiba mai mult de 5.1" insa cat mai aproape de 4.5" care mi se pare marimea perfecta pentru manevrabilitate optima.
Cerintele secundare sunt:
- 2Gb memorie Ram
- camera foto suficient de buna in comparatie cu cel actual de 8mpx
- software Android cat mai recent pentru a avea posibilitatea de update la 5, 5.1 sau chiar 6
- bateria sa tina minim de dimineata pana seara in conditii de uz mediu spre mediu+
- prefer "chinezarii" de la firme consacrate in dauna celorlalte chinezarii
- dispun de 1300-1400 lei pentru care as luat si resigilate numai sa fie cu garantie.

Dupa ce am tot analizat piata in ultimele zile eu personal m-am oprit la urmatorii posibili candidati:

- Samsung S4
- Samsung S5
- HTC One (M7)
- Sony Xperia Z
- Sony Xperia Z1
dar as prefera unul dintre Sony Xperia Z1, Z3, Z5 compact in special datorita marimii (4.3"-4.6").
Am gasit si un LG G3 si un G Flex2 care mi-au placut insa ecranul de 5.5" m-a facut sa-mi iau gandul de la ele.

Voi ce spuneti? Mai sunt si alte variante pe care le-am omis eu?

Multumesc anticipat.

#2
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ce zici de OnePlus X ?

#3
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
xiaomi mi4c sau mi4.

#4
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Huawei Ascend P7 ... nu l-as schimba decat cu P8 (caut solutii de bugetare Posted Image)

Edited by shymano, 29 November 2015 - 14:54.


#5
FanyCoach

FanyCoach

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.11.2015

 jegmihai, on 29 noiembrie 2015 - 14:49, said:

Ce zici de OnePlus X ?

Arata interesant insa nu-l gasesc pe nicaieri de cumparat sa-i vad si pretul, iar cu GearBest m-am ars o data si nu-mi mai trebuie.

 shymano, on 29 noiembrie 2015 - 14:53, said:

Huawei Ascend P7 ... nu l-as schimba decat cu P8 (caut solutii de bugetare Posted Image)

P8 are doua defecte: este prea scump si prea mare (5.2" si 145mm lungime), vad insa ca ezista si un P8 lite...
P7 pare interesant insa nu stiu nimic despre Huawei, nici de bine nici de rau...

#6
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

 FanyCoach, on 29 noiembrie 2015 - 15:12, said:


Arata interesant insa nu-l gasesc pe nicaieri de cumparat sa-i vad si pretul, iar cu GearBest m-am ars o data si nu-mi mai trebuie.



P8 are doua defecte: este prea scump si prea mare (5.2" si 145mm lungime), vad insa ca ezista si un P8 lite...
P7 pare interesant insa nu stiu nimic despre Huawei, nici de bine nici de rau...

Pai la gearbest nu ai 'money back guarantee'?

#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 FanyCoach, on 29 noiembrie 2015 - 15:12, said:

Arata interesant insa nu-l gasesc pe nicaieri de cumparat sa-i vad si pretul, iar cu GearBest m-am ars o data si nu-mi mai trebuie.
Poti sa-l iei de pe site-ul oficial, insa ai nevoie de invitatie. Costul total te ajunge pe la ~1350 lei.

#8
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Asta! Ieftin, se incadreaza in cea ce ceri cu exceptia sistemului de operare, care este tot android un pic pesonalizat, dar tot android este, se instaleaza aplicatii .apk.

#9
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 FanyCoach, on 29 noiembrie 2015 - 15:12, said:


Arata interesant insa nu-l gasesc pe nicaieri de cumparat sa-i vad si pretul, iar cu GearBest m-am ars o data si nu-mi mai trebuie.



P8 are doua defecte: este prea scump si prea mare (5.2" si 145mm lungime), vad insa ca ezista si un P8 lite...
P7 pare interesant insa nu stiu nimic despre Huawei, nici de bine nici de rau...

Huawei e al 3 lea sau al 4 lea producator mondial ca si telefonie un gigant in telecomunicatii. Este posibil ca tu sa reusesti acum sa vorbesti la telefon datorita echipamentelor lor in telecomunicatii.

Apropo, P8 e cu fix 3mm mai mare decat S5 care e in lista ta, chiar crezi ca vei observa vreo diferenta? :)

#10
alex2010

alex2010

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 29.09.2008
Galaxy S5(1500 lei) sau LG Flex 2 daca il mai gasesti pe la 1200 lei cum a fost la clickshop si nu s-a batut nimeni pe el(desi a fost o oferta beton).

Parerea mea este sa mergi totusi pe S5, ai garantia calitatii, cu LG-urile au fost ceva probleme cu displayul iar recent un prieten si-a comandat unul de la altex si a venit cu o groaza de pixeli morti...

#11
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Asta se poate intampla si la HTC,Samsung,Sony etc.

#12
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

 alex2010, on 29 noiembrie 2015 - 16:09, said:

Galaxy S5(1500 lei) sau LG Flex 2 daca il mai gasesti pe la 1200 lei cum a fost la clickshop si nu s-a batut nimeni pe el(desi a fost o oferta beton).

Parerea mea este sa mergi totusi pe S5, ai garantia calitatii, cu LG-urile au fost ceva probleme cu displayul iar recent un prieten si-a comandat unul de la altex si a venit cu o groaza de pixeli morti...

De unde stii ca nu s-a batut nimeni pe ele? Ai informatii de la clickshop despre cat si ce au vandut sau ai citit doar topicul de pe Softpedia unde se vorbea doar despre ssd-uri si gegi de iarna? N-ai nicio garantie a calitatii, poti sa iei cate un flagship de la fiecare model si sa ai ghinionul sa fie defect.

#13
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002

 FanyCoach, on 29 noiembrie 2015 - 15:12, said:


Arata interesant insa nu-l gasesc pe nicaieri de cumparat sa-i vad si pretul, iar cu GearBest m-am ars o data si nu-mi mai trebuie.

Oneplus X gasesti acum de vanzare, fara invitatie. e blackfriday... la ei.
arunca un ochi... zic.

#14
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,571
  • Înscris: 22.07.2004
Xiaomi mi 4c - are camera foarte buna, baterie 3000mAh . Un telefon de foarte buna calitate.

#15
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010

 alex2010, on 29 noiembrie 2015 - 16:09, said:

Parerea mea este sa mergi totusi pe S5, ai garantia calitatii
In ziua de azi nu mai ai o astfel de garantie ... topicul de S5 spune acest lucru.

 FanyCoach, on 29 noiembrie 2015 - 15:12, said:

Arata interesant insa nu-l gasesc pe nicaieri de cumparat sa-i vad si pretul, iar cu GearBest m-am ars o data si nu-mi mai trebuie.
P8 are doua defecte: este prea scump si prea mare (5.2" si 145mm lungime), vad insa ca ezista si un P8 lite...
P7 pare interesant insa nu stiu nimic despre Huawei, nici de bine nici de rau...
La prima cautare ...
http://www.emag.ro/t...k/pd/DKWBZBBBM/
P8 lite e mai slab ca P7. Citeste si tu topicul de P7, si vei sti destul. Tine-l in mana, si-l vei cumpara. Cand am luat P6 (!!!) plecasem chitit pe S4. La un an am luat P7, acum vreau neaparat P8. Si-l voi lua, chit ca fac pe dracu-n patru.
LE: tine cont si de faptul ca in magazine P7 este cu KK; cu Lollipop arata mult mai bine meniul.

Edited by shymano, 29 November 2015 - 19:10.


#16
FanyCoach

FanyCoach

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.11.2015

 vladc, on 29 noiembrie 2015 - 16:46, said:


Oneplus X gasesti acum de vanzare, fara invitatie. e blackfriday... la ei.
arunca un ochi... zic.
Mi-am făcut cont la ei și m-ar costa vre-o 280 dolari cu tot cu husa de protecție însă nu am încredere sa cumpăr de la ei.
Am mai luat odată un ceas cu GPS pentru fiică-mea de la GearBest și numai probleme am avut cu el. În cazuri de genul asta nu mai ai cu cine sa te înțelegi acolo, nimeni nu mai știe sa vorbească engleza și te tărăgăneaza de nu te vezi, după vre-o trei luni m-am lăsat la mana mea. Asa ceva nu-mi permit sa pățesc și cu un telefon de banii ăștia din acest motiv prefer sa am garanție în România.

Despre Sony Xperia Z1 compact ce spuneți, merge? Se cam potrivește cu ceea ce vreau eu și e și în suma de bani disponibila, altfel as vrea Z5 compact.

Edited by FanyCoach, 29 November 2015 - 19:15.


#17
FanyCoach

FanyCoach

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.11.2015

 [mc]xtrem, on 29 noiembrie 2015 - 18:14, said:

Xiaomi mi 4c - are camera foarte buna, baterie 3000mAh . Un telefon de foarte buna calitate.

Este foarte interesant si acesta insa nu-l gasesc nicaieri pe la noi, numai din China se poate cumpara?

#18
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Uite aici, dar e varianta cu 2gb/16gb :
http://www.pcgarage....aign=Smartphone

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate