Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Despre tatuaje

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Adiilstattoo

Adiilstattoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2015
Salutare.
Ma numesc Adi si sunt tatuator (am atasat si o poza si puteti gasi mai multe pe... reclama eliminata de moderator.

Ma intrebam.. Ce parere mai are lumea despre acest subiect: tatuajele?
Sunt la moda? Sunt o necesitate? O dependenta?
E etic si moral bine sau corect sa iti faci un tatuaj? Sunt acceptate de catre societate?
De ce isi fac oamenii tatuaje?
Oare sunt constienti ca ceea ce primesc vor purta tot restul vietii ? E o decizie importanta, mai ales daca e primul tatuaj.
Sunt intrebari la care am putea incerca sa oferim un raspuns. Ar fi interesanta o dezbatere si cu poze, daca aveti voi insiva tatuaje, din proprie experienta.

Attached Files

  • Attached File  a2.jpg   249.08K   74 downloads

Edited by Barboso, 29 November 2015 - 14:17.
Eliminare reclama.


#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Pentru tine sunt o afacere, pentru mine o prostie iar pentru politie si IML o modalitate de identificare.
Te uiti in prima luna la el, iti zici ca esti tare si treci mai departe. Prezinta interes doar la inceput, atat pentru tine cat si pentru ceilalti.

Mai de acord as fi cu cele temporare, asta daca vrei sa "arati" ceva nou din cand in cand.

#3
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View PostAdiilstattoo, on 29 noiembrie 2015 - 13:38, said:

Salutare.
Ma numesc Adi si sunt tatuator (am atasat si o poza si puteti gasi mai multe pe fb: Adi ils tattoo).
Bună Adi!
Tu esti tatuatorul. Tu să ne spui  ce-ti spun cei care vin la tine. De ce-si pun mileuri pe piele?

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Manele pe piele.

#5
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu am tatuaje . Se stie ca se fac din antichitate , fiecare face ce vrea.In Orientul Mijlociu am vazut araboaice (maritate) tatuate de nu se cunoastea din ce specie de fauna fac parte , dar aveau niste motive interesante desi cred ca erau facute in familie de babe care tineau la traditie.
   Intr-un spital un vasluian plangea de sarea camesa de pe el.O rasese pe Lenuta de pe antebrat ca asa i-a pus conditie viitoarea mireasa-Fara iubiri din armata si iubitoare de soldati .
Spunea ca daca stia ce trage nu-i mai trebuia insurat.
In occident atelierele de tatoo sunt de regula prin preajma localurilor cu alcool si droguri.

Am vazut un american care l-a jupuit pe tat-su si i-a pus spinarea in rama pe perete.

   De parerea lumii nu trebuie sa doara pe nimeni ca lumea e lume de cand lumea.Doar ca daca vrei sa fii beneficiarul acestei forme de arta trebuie sa te gandesti bine ca nu vei fi angajat niciodata majordom sau ospatar pe terenul de golf la vreun sir.

#6
Adiilstattoo

Adiilstattoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2015

View PostPeter Blood, on 29 noiembrie 2015 - 13:58, said:

Bună Adi!
Tu esti tatuatorul. Tu să ne spui  ce-ti spun cei care vin la tine. De ce-si pun mileuri pe piele?
Din ce am observat.. Unii o fac pt ca inseamna ceva pt ei (isi comemoreaza o perioada din viata, o persoana draga), altii doar cauta semnificatii ca sa nu para ca e asa la intamplare, iar cea mai mare parte nu au un motiv anume, decat moda, un fel de accesoriu, pt ca e cool. Pt alii, e ceva ce ofera dependenta, vor mai multe pana se umplu complet. E un fel de a purta o haina, doar ca de asta nu te mai dezbraci.

#7
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Tatuajul, un semn permanent ce comemoreaza ceva temporar. Si cum nu sint atit de fraier incit sa-mi fac unul.....

#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,662
  • Înscris: 05.02.2012
Si eu am de gand (de vreo 2 ani) sa imi fac insa am morcovul in fund Posted Image (imi e cam frica de ace)... ma bate gandul sa imi fac ceva de genul, ceva colorat de sus pana jos :D

Quote


Cum am spus, imi e frica de ace, chiar si cand imi fac analizele ma trec toate transpiratiile Posted Image

View Postalexx1402, on 29 noiembrie 2015 - 14:03, said:

Manele pe piele.

La o asa mentalitate ....

Edited by Andreysc7, 29 November 2015 - 14:41.


#9
Adiilstattoo

Adiilstattoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2015

View Postsorin147, on 29 noiembrie 2015 - 13:55, said:

Pentru tine sunt o afacere, pentru mine o prostie iar pentru politie si IML o modalitate de identificare.
Te uiti in prima luna la el, iti zici ca esti tare si treci mai departe. Prezinta interes doar la inceput, atat pentru tine cat si pentru ceilalti.

Mai de acord as fi cu cele temporare, asta daca vrei sa "arati" ceva nou din cand in cand.
Da, interesul ca si cu orice alt lucru de pe lumea asta e la inceput, mai intens. De'aia oamenii isi fac si altceva dupa un timp, pentru ca traim o viata consumerista, intotdeauna vrem ceva nou, mai bun, mai nu stiu cum. Dar totusi, interesul se pastreaza dealungul timpului, mai ales in cazul tatuajelor cu insemnatate, sau facute intr-un stil care nu e doar o moda temporara ( spre ex tribale).

View Postmanoman, on 29 noiembrie 2015 - 14:37, said:

Tatuajul, un semn permanent ce comemoreaza ceva temporar. Si cum nu sint atit de fraier incit sa-mi fac unul.....
Interesant pct de vedere. Acel ceva temporar nu crezi totusi ca e permanent ? E un episod din viata ta care te face sa fii cel de azi si cel ce vei fi tot restul vietii. Suntem suma experientelor noastre. Poate cineva sa stearga cu buretele o parte din trecutul sau ? Mi se pare ca , fie ca vrem sau nu, indiferent ca avem si un tatuaj sau nu, ceva temporar activ in viata noastra, ramane totusi pasiv pana la moarte. Nu stiu, poate gresesc.. E o intrebare buna.

#10
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View Postsorin147, on 29 noiembrie 2015 - 13:55, said:

Pentru tine sunt o afacere, pentru mine o prostie iar pentru politie si IML o modalitate de identificare.
Te uiti in prima luna la el, iti zici ca esti tare si treci mai departe. Prezinta interes doar la inceput, atat pentru tine cat si pentru ceilalti.

Mai de acord as fi cu cele temporare, asta daca vrei sa "arati" ceva nou din cand in cand.
Care e treaba cu cele temporare >?  Cat timp raman pe piele ? se fac tot cu ace ca si cele temporare ?  alte detalii ?

#11
Adiilstattoo

Adiilstattoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2015

View PostAndreysc7, on 29 noiembrie 2015 - 14:39, said:

Si eu am de gand (de vreo 2 ani) sa imi fac insa am morcovul in fund Posted Image (imi e cam frica de ace)... ma bate gandul sa imi fac ceva de genul, ceva colorat de sus pana jos Posted Image
Frica de ace (sau de durere mai bine zis) e normala. Unii suporta durerea mai bine decat altii. Se dau pauze, se face pe sedinte. Oamenii in general rezista, contrar asteptarilor fiecaruia dintre ei. :) Trebuie doar curaj sa faci pasul.

View PostUn-ZeU, on 29 noiembrie 2015 - 14:53, said:

Care e treaba cu cele temporare >?  Cat timp raman pe piele ? se fac tot cu ace ca si cele temporare ?  alte detalii ?
Eu nu ma ocup cu asta si nu prea m-au interesat. Insa aceste tatuaje sunt de 2 feluri: temporare si semipermanente.
Cele temporare se aplica pe piele, abtipilde spre ex, sau cu pensula, aerograf, markere, etc. Sunt neinvazive si se iau repede (zile).
Cele semipermanente sunt tatuaje aplicate in stratule superioare ale pielii, folosind cerneluri care se duc in timp (de la cateva luni la cativa ani zic ei). Din ce am observat, sunt destul de rigide, nu poti face chestii foarte artistice, culori, realism, etc) si in principiu cam raman sub piele. In general orice pigment introdus sub piele, tine sa ramana.
Despre acestea poti gasi informatii detaliate pe internet, eu unul cum am zis, nu ma pricep la ele.

#12
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013

View PostAdiilstattoo, on 29 noiembrie 2015 - 14:51, said:

Interesant pct de vedere. Acel ceva temporar nu crezi totusi ca e permanent ? E un episod din viata ta care te face sa fii cel de azi si cel ce vei fi tot restul vietii. Suntem suma experientelor noastre. Poate cineva sa stearga cu buretele o parte din trecutul sau ? Mi se pare ca , fie ca vrem sau nu, indiferent ca avem si un tatuaj sau nu, ceva temporar activ in viata noastra, ramane totusi pasiv pana la moarte. Nu stiu, poate gresesc.. E o intrebare buna.
Daca ai nevoie de un tatuaj ca sa-ti amintesti de ceva atunci acel ceva sigur nu merita un tatuaj. Daca-ti amintesti de el atunci pentru ce mai ai nevoie de tatuaj?
Si cu ce ar fi mai bun un tatuaj vs o poza? Ce ar putea sa reprezinte un tatuaj tribal in afara de faptul ca esti un cocalar?

#13
Adiilstattoo

Adiilstattoo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.11.2015

View Postmanoman, on 29 noiembrie 2015 - 15:19, said:

Daca ai nevoie de un tatuaj ca sa-ti amintesti de ceva atunci acel ceva sigur nu merita un tatuaj. Daca-ti amintesti de el atunci pentru ce mai ai nevoie de tatuaj?
Si cu ce ar fi mai bun un tatuaj vs o poza? Ce ar putea sa reprezinte un tatuaj tribal in afara de faptul ca esti un cocalar?
Da, e clar ca nu e o necesitate ca sa iti amintesti de ceva din trecut. Poate totusi nu e doar un "biletel" pt cei cu "probleme de memorie" :)) ci e o intarire, o afirmatie despre ei, un mod de a se exprima. Daca comemorezi un caine care nu mai e, cu portretul sau, cred ca e pt a'si exprima iubirea si durerea ca nu mai e, si da, intr un fel sa nu'l uite, dar nu e asta in primul rand.

Cat despre tribale, a fost o moda. Tatuajele au mai evoluat intre timp, se poate face orice gen de imagine. Din pacate multi au ramas cu impresia asta (tatuaje proaste, negre, puscariasi, nebuni, etc etc), insa realitatea nu mai e asa. Oameni din cele mai bogate sau elevate paturi sociale inclusiv doctori, avocati, etc, isi fac tatuaje, iar tatuajele au ajuns atat de bine realizate incat se pot compara cu cele mai impresionante picturi clasice spre ex. S-a ajuns pana acolo. In acelasi timp a ramas si patura de dedesubt.. Depinde catre ce acordam atentie, la ce suntem deschisi, si ajungem sa fim pro sau contra. Oricum, lumea e inca guvernata de prejudecati..

#14
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
e destul de greu pentru un popor care este indoctrinat din frageda pruncie sa isi schimbe prejudecatile.
totul este accentuat si de lipsa educatiei.
multi nu vor, nu au deschiderea catre nimic. lumea lor mica li se pare cea mai buna si refuza orice alta parere.

din pacate, vor mai trece zeci de ani pana cand vom putea face inca un pas inainte.

iti doresc succes cu tatuajele. este o arta. sper ca vei respecta mereu clientii si nu vei face rabat la calitate. numai asa, prin seriozitate, iti vei putea atrage clienti. vorba circula... iar daca esti bun, vei fi cautat. altfel, degeaba incerci sa cauti pe forumuri.

#15
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Ai vrut si tu sa-ti faci publicitate mai ieftin. Asa de rau merge? Nu se mai gasesc fraieri? Posted Image

#16
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,224
  • Înscris: 29.12.2006

View PostAdiilstattoo, on 29 noiembrie 2015 - 14:27, said:

Unii o fac pt ca inseamna ceva pt ei (isi comemoreaza o perioada din viata, o persoana draga), altii doar cauta semnificatii ca sa nu para ca e asa la intamplare, iar cea mai mare parte nu au un motiv anume, decat moda, un fel de accesoriu, pt ca e cool.

Eu am analizat situaţia asta în ultimii ani, adică motivaţia cuiva de a se tatua.

Am cunoscut mai mulţi oameni, şi trecutul lor, şi am ajuns la următoarea concluzie: tatuajul e o "comandă" dată de subconştient fără ştirea conştientului.

Am observat că oamenii cărora le este ruşine de o faptă făcută în trecut, au un tatuaj sau mai multe. De aici concluzia mea e că subconştientul  dă comada conştientului (fără să ştie), să facă un tatuaj pe corp, ca şi când subconştientul ar vrea să ascundă corpul omului, să nu fie văzut.

Să ne uităm doar la cei care au comis fapte grave, şi sunt în puşcării: majoritatea sunt tatuaţi pe mari părţi din corp. Subconştientului acelora îi este ruşine de faptele comise, deşi omul nu conştientizează asta, şi de aici dorinţa de "a-l ascunde" pe om cumva, să nu fie văzut de nimeni.

#17
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postlupini, on 30 noiembrie 2015 - 01:51, said:



Am observat că oamenii cărora le este ruşine de o faptă făcută în trecut, au un tatuaj sau mai multe.
Aoleuuu , de aia sint eu tatuat ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate