Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Ebay Uk? merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
P1nguin

P1nguin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2015
Salut.  merita sa vind pe ebay uk din Romania? M-ar tenta aceasta idee deoarece preturile de acolo sunt mai mari deci ma astept la un profit mai mare insa nu stiu cum o sa ies cu livrarea...are cineva experienta de vinzator cu ebay? Astept opinii. Multumesc anticipat.

Edited by P1nguin, 28 November 2015 - 21:35.


#2
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005
Transportul, cît e transportul?

#3
P1nguin

P1nguin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2015
De asta intrebam...nu stiu tarifele...nici nu prea cunosc firmele  de curierat din romania exceptand DHL insa am intrat pe site ul lor dar nu am gasit nimic legat de preturi... ce vreau sa intreb mai concret este daca este viabil sa vinzi la nivel international folosindu te de o platforma foarte populara precum ebay. M ar interesa si importul din china de pilda dar nu am bani, de aceea ma gandeam sa folosesc strategia cumpara ieftin vinde mai scump pentru a face rost de bani pentru a ma expanda...

#4
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Ce vinzi de e mai ieftin ca acolo?

#5
balios

balios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 27.06.2014
Palinca. Posted Image

Edited by balios, 28 November 2015 - 21:50.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca vinzi produse romanesti si ai si un colaborator in UK, poate merge. Sa incerci sa vinzi produse importate din CN, pare prostie.

#7
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Sunt destui pe ebay.uk care importa din china si vand in uk pentru cei care nu vor sa se complice cu vama.
Pe ebay.uk vand si chinezii direct asa ca nu stiu ce afaceri poti sa faci.

#8
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postalexa32, on 28 noiembrie 2015 - 22:09, said:

Sunt destui pe ebay.uk care importa din china si vand in uk pentru cei care nu vor sa se complice cu vama.
Pe ebay.uk vand si chinezii direct asa ca nu stiu ce afaceri poti sa faci.

Poti face treaba buna pe ebay uk,gasesti multa marfa ieftina in Ro...


#9
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Nici o sansa, eu am comandat niste lucruri mici pentru masina si m-a costat transportul dublu decit piesa.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Si eu ma gandeam sa incerc sa vand un calculator rusesc vintage, in Romania nu cred sa am vreo sansa. As da la jumate de cat se cere minim pe ebay.co.uk si as fi multumit. Dar nici eu nu stiu cum e cu transportul, comisioanele, etc. Cred ca doar prin posta romana merge, e cel mai ieftin (desi e si asa scump ca naiba). Stiu ca Romania - Germania e de vreo 2-3 ori decat Germania - Romania, de parca ei ar fi sarantocii, nu noi.

View Postmanoman, on 28 noiembrie 2015 - 22:49, said:

Nici o sansa, eu am comandat niste lucruri mici pentru masina si m-a costat transportul dublu decit piesa.

Poate ai cumparat ceva de 1 lira. :)

#11
P1nguin

P1nguin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2015
Hei Ion, inteleg ca transportul e mai scump din romania in germania decat vice versa dar totusi ti se par preturile rentabile? Ai vreo tabela sau link cu tarife?

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Depinde cum vrei sa vinzi, daca vinzi pe PJ, poti incheia cntracte cu GLS sau altii si iti ofera acestia niste cotatii de pret.
Daca trimiti vreo 10 colete pe luna, poti sa fii sigur ca nu vei avea cine stie ce tarif exceptional.

#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Da si tu niste telefoane la posta/curieri, sau vrei sa dam noi pentru tine?

#14
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostP1nguin, on 28 noiembrie 2015 - 23:52, said:

Hei Ion, inteleg ca transportul e mai scump din romania in germania decat vice versa dar totusi ti se par preturile rentabile? Ai vreo tabela sau link cu tarife?

Nu sint acceptabile. Tabelul e pe site-ul postei romane.

https://www.posta-ro...rnationale.html

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Am cumparat de multe ori de pe Ebay Uk.
      Majoritatea comerciantilor au livrare gratuita, asa ca majoritatea potentialilor clienti te vor evita daca le percepi taxe postale.
      Depinde foarte mult de ce vinzi.
      In general, daca vanzatorul nu este din Uk, livrarea produselor se face cu o intarziere de 2-3 saptamani. Prea putini sunt dispusi sa astepte atat. Daca in loc de 2-3 zile trebuie sa astepti 2 saptamani, te lipsesti, indiferent cat de tentant ar fi pretul. De asemenea, intr-o astfel de situatie taxele postale sunt destul de mari, incepand de la 7-10 lire.
      Chiar nu-mi dau seama, ce produse ai putea sa-mi vinzi, sa fiu dispus sa asptept 2 saptamani, sa platesc 10 lire transport si sa nu fiu sigur daca vine ori ba, pe motiv ca ai folosit cine stie ce firma subterana de curierat.
       Trebuie sa bagi de seama ca poti da Cancel la orice comanda in 14 zile, deci poti sa te astepti sa primesti o gramada de retururi.

#16
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013

View PostIon_de_la_Raion, on 28 noiembrie 2015 - 23:26, said:

Poate ai cumparat ceva de 1 lira. Posted Image
Nu - ECM : pret piesa sh - 35 lire, pret transport prin DHL - 65 lire (venit intr-o saptamina). Nu pun la socoteala taxele de import si TVA-ul pe care a trebuit sa le achit aici.

#17
alexx1402

alexx1402

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 01.01.2007
Alta data foloseste Royal Mail, te costa 10-15 lire pentru un pachet de max 2kg.

Nu prea inteleg de ce ai platit TVA ... Am avut zeci de comenzi in Uk si nu am platit nicio taxa.

Edited by alexx1402, 29 November 2015 - 16:10.


#18
P1nguin

P1nguin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.11.2015
Daca a platit taxa de import e clar ca nu e adus din UK ci mai degraba din SUA/China.
Cspot, pe ebay sunt chinezi care vand produse foarte bine cu toate ca  timpul de livrare este  de peste o luna. Cat timp pot scoate un pret rentabil la livrare atunci mie mi se pare rezonabil.
Mizu, bine zici...sincer am si uitat ca posta romana livreaza in afara tarii...greseala mea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate