Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Acumulator extern - regim de incarcare

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009
O problema mica:

Am achizitionat de cateva zile un acumulator extern Romoss Solo 6 de 16000 mAh. Dupa cum se poate observa in specificatii, are doua iesiri USB, una DC5V 1A Max si una DC5V 2.1A Max. In mare parte il folosesc pentru un telefon Huawei Honor 6 cu o baterie de 3100 mAh, pe incarcatorul acestuia fiind specificata o iesire de 5V 2A.
Dupa cate inteleg, telefonul ar trebui sa il incarc pe iesirea de DC5V 2.1A Max pentru a avea performanta ridicata la incarcare, insa pe aceasta iesire imi incarca foarte greu, aproximativ 5% in 10 minute. Pe iesirea DC5V 1A Max am 10% in 10 minute. Nu ar trebui sa fie invers?

Ce nu este in regula? Sau ce nu inteleg? Cand folosesc DC5V 1A Max si cand DC5V 2.1A Max?
Am incercat si un al acumulator extern, Romoss Solo 5 de 10000 mAh, dar cu aceleasi rezultate.

Attached Files



#2
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,875
  • Înscris: 27.04.2010
Daca ai acelasi timp de incarcare (pe incarcatorul original al telefonului) cu timpul de incarcare realizat la iesirea de 1A, probabil mufele din bateria externa sunt inversate ... cu originalul cum incarca ??

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
ROMOSS Technology Co.,Ltd.

4/F, Eyang Building, No.3 Qimin Road,2nd Langshan Road,
North Zone of High-tech Industrial Park, Nanshan District,
Shenzhen, China.

Se mai intampla sa fie etichetele puse gresit.


#4
1Maus

1Maus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 10.08.2009

 shymano, on 28 noiembrie 2015 - 19:35, said:

Daca ai acelasi timp de incarcare (pe incarcatorul original al telefonului) cu timpul de incarcare realizat la iesirea de 1A, probabil mufele din bateria externa sunt inversate ... cu originalul cum incarca ??

Acelasi timp de incarcare, 10% in 10 minute.
Si atunci au incurcat etichetarea/mufarea pentru toate loturile, daca atat pe un Solo 6 cast si pe un Solo 5 se intampla asta? :)

#5
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,875
  • Înscris: 27.04.2010
Poate fi si o greseala de fabricatie, la notarea iesirilor. Cine poate sti ...??

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Poate are activi si ceilalti pini care au partea logica iar acumulatorul extern primeste informatia corespunzatoare de la telefon si limiteaza curentul pentru protectia consumatorului.

Edited by Super Chief, 28 November 2015 - 22:21.


#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Super Chief, on 28 noiembrie 2015 - 22:20, said:

Poate are activi si ceilalti pini care au partea logica iar acumulatorul extern primeste informatia corespunzatoare de la telefon si limiteaza curentul pentru protectia consumatorului.

Ar fi valabil daca pe amblele iesiri timpul de incarcare ar fi la fel, dar daca la 2 A timpul e mai mare decat la 1 A....

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Hai sa-ti traduc, fiind o chinezarie de duzina se comporta ca atare adica prost din orice pozitie si la orice ora. Poate are doar doua faze, full si in protectie ce poate fi doar 500 mA. Intelesu-m-ai?

#9
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Ti-ar trebui sa verifici curentul (amperi) furnizat folosind un aparat de masura sau un USB charging doctor, macar astfel te-ai lamuri daca intr-adevar furnizeaza un curent apropiat de cel "specificat".
Eu mi-am luat mai demult un asemenea dispozitiv: USB Charger Doctor, de pe DealExtreme (am dat vreo 4$).
Insa un asemenea dispozitiv functioneaza doar cu tensiuni intre 3.5 si 7V si curenti intre 0 si 3A.
De aceea mi-am cumparat, pentru a putea masura si tensiunile furnizate de incarcatoare/baterii externe ce suporta Quick Charging 2.0(suporta tensiuni de 5v / 9v / 12v) "jucaria" asta: PortaPow USB Power Monitor Multimeter

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate