Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Adobe Photoshop CS2 - fisierele RAW/NEF nu pot fi deschise

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
methylorange

methylorange

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2015
Salutare tuturor!

De cateva zile intampin o problema pe care nu pot sa o remediez. Ajutati-ma, va rog, cu un sfat! Adobe Photoshop-ul meu nu mai recunoaste fisierele in format Raw/Nef. Sa fi facut setari care se bat cap in cap? Unde anume ar trebui sa ma uit? Setari pe camera? Setari in Adobe? Precizez ca am un DSLR Nikon D80. Imi amintesc ca acum ceva timp in urma am facut o setare in  program: am selectat undeva 12 biti in loc de 8 cum era pe default, dar nu mai stiu pe unde anume am intrat... Pe camera foto nu am sigur astfel de optiuni...

Va multumesc anticipat!

Toate cele bune!

Attached Files



#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,809
  • Înscris: 10.12.2006
In lipsa de alte idei poti pune CS6, care are mai multe pluginuri mai actuale.

#3
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
sau chiar photoshop cc

#4
methylorange

methylorange

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2015

View PostMizu, on 28 noiembrie 2015 - 20:25, said:

In lipsa de alte idei poti pune CS6, care are mai multe pluginuri mai actuale.
Nu as vrea sa renunt la el pentru ca il am pe CD original, nu este piratat, si imi fac foarte bine treaba....

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,809
  • Înscris: 10.12.2006
Atunci vezi ce pluginuri mai recente exista pentru Nikon D80, exista niste topicuri de discutii pe tema asta pe google.

#6
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Instaleaza update-ul asta pentru Camera Raw http://www.adobe.com....jsp?ftpID=3587

#7
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postmethylorange, on 28 noiembrie 2015 - 23:23, said:

Nu as vrea sa renunt la el pentru ca il am pe CD original, nu este piratat, si imi fac foarte bine treaba....
Reinstaleaza antichitatea respectiva daca tii asa de mult la ea: Daca au mers Nef urile pana acum si Nef urile sunt tot ale aparatului din o mie noua sute toamna, e clar ca nu are legatura cu evolutia programului: Totusi pentru evolutia ta personala ar trebui sa treci la versiuni mai moderne ale PS ului: Nu esti curios cum a evoluat PS ul de cand ai cumparat tu CD ul cu CS 2?

Edited by nenis, 29 November 2015 - 01:28.


#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,809
  • Înscris: 10.12.2006
CS2 vad in mod curios ca e acum oferit gratis de catre Adobe, incearca-l ca poate are ceva in plus fata de cd-ul tau http://www.redmondpi...-you-still-can/

#9
methylorange

methylorange

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 28.11.2015
Multumesc pentru sugestie, Master Yoda...am incercat dar nimic...Posted Image
Mizu, am reinstalat CS2 in urma cu o saptamana, varianta gratuita de pe Adobe, cea de care spuneai, dar nu am remediat problema...:(
Cred ca voi renunta la el si voi opta pentru CS6...Posted Image   De unde anume l-as putea descarca, sa fiu sigur ca nu-mi virusez calculatorul si imi va merge Key-ul la instalare?

Edited by methylorange, 29 November 2015 - 08:42.


#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Photoshop nu stie ce-i aia un NEF
Pentru asta exista plugin-ul Camera Raw. Ala trebui sa-l instalezi, nu sa reinstalezi de 100x PS-ul.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate