Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Depozitare lei in cont euro Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012
Buna seara, care este cea mai convenabila metoda de a depune lei intr-un cont in euro, din Germania? Stiu ca trebuie mai intai facuta conversia lei-euro.
Este mai bine sa bag banii mai intai intr-un cont si sa fac transferul, sau sa schimb leii in euro si sa ma duc la o banca sa ii depun direct in contul din Germania ?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Varianta 2, daca nu te costa sa mergi in Germania.

#3
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009
la transferul banilor online o sa ti se perceapa comision.

la fel si la conversia leilor in euro

poti schimba leii in euro si ii depui acolo intr-un cont din Germania. Nu stiu acum daca o sa ti se permita sa treci cu valiza de bani prin filtrele de la aeroport

daca nu trebuie neaparat sa ajungi acolo poti face transferul online si sa platesti comisionul care o sa fie mult mai mic decat costul biletului de avion + cazarea

Edited by hightech-sys, 28 November 2015 - 18:21.


#4
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012
Multumesc pt raspunsuri. Nu m-am exprimat corect, nu am cum sa ajung in Germania. La varianta a doua ma refeream sa merg la o banca din Romania sa fac transferul(daca este posibil).
M-a sfatuit un prieten sa fac prin SEPA. Stit ceva despre aceasta modalitate ?

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
SEPA este sistemul electonic de plati. Oricum asa se fac platile. Problema ta este comisionul. Trebuie sa te uiti la comisionalele bancii tale. Conteaza si relatia intre banca ta si banca beneficiarului si bineinteles suma.
Asa cum ai explicat acum, nu prea conteaza daca ai lei sau euro. Conteaza la ce banca ai cont (ai aici cursurile de schimb: http://www.conso.ro/...-case-de-schimb)

#6
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012
Suma e 150 euro...Am cont la ING, iar persona din germania la BW-Bank. Stiti cumva unde gasesc detalii despre comisioane ?

#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 hightech-sys, on 28 noiembrie 2015 - 18:17, said:

Nu stiu acum daca o sa ti se permita sa treci cu valiza de bani prin filtrele de la aeroport
Pana in 10K euro nu are nimeni treaba cu tine, este conform legii; peste trebuie sa declari

#8
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015
Cea mai buna varianta pentru tine e sa trimiti banii folosind serviciul transferwise. Trimiti leii din contul romanesc catre transferwise, ei fac conversia din lei in euro la un curs foarte favorabil, apoi trimit banii in contul din Germania.
Te vor taxa cu un comision de 1%, dar acest comision il recuperezi din rata de schimb, pentru ca acea rata de schimb data de ei nu gasesti la nici o casa de schimb, de multe ori cursul de schimb e mai avantajos decat cel oficial BNR.

#9
pragnaed

pragnaed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 06.06.2012

 Mucificator, on 28 noiembrie 2015 - 23:15, said:

Cea mai buna varianta pentru tine e sa trimiti banii folosind serviciul transferwise. Trimiti leii din contul romanesc catre transferwise, ei fac conversia din lei in euro la un curs foarte favorabil, apoi trimit banii in contul din Germania.
Te vor taxa cu un comision de 1%, dar acest comision il recuperezi din rata de schimb, pentru ca acea rata de schimb data de ei nu gasesti la nici o casa de schimb, de multe ori cursul de schimb e mai avantajos decat cel oficial BNR.


1% suna prea bine ca sa fie adevarat... e safe transferwise asta ? Sau sunt sanse ca banii sa ajunga in alta parte ?

#10
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015

 pragnaed, on 29 noiembrie 2015 - 00:04, said:




1% suna prea bine ca sa fie adevarat... e safe transferwise asta ? Sau sunt sanse ca banii sa ajunga in alta parte ?

Eu l-am folosit ca test joi seara si totul a fost ok. Vineri dimineata banii erau in contul de destinatie. S-au miscat foarte repede, in mai putin de 12 ore banii au fost transferati.

Sunt licentiati de statul britanic pentru activitatea lor.

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Mucificator, on 28 noiembrie 2015 - 23:15, said:


Te vor taxa cu un comision de 1%, dar acest comision il recuperezi din rata de schimb, pentru ca acea rata de schimb data de ei nu gasesti la nici o casa de schimb, de multe ori cursul de schimb e mai avantajos decat cel oficial BNR.

? Sursa ?

Acum cursul la transferwise (fara comision) este de 4.94 lei/euro fata de 4.46 la BNR sau 4.475 la CEC Bank

Edited by pasilla, 29 November 2015 - 01:51.


#12
Mucificator

Mucificator

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 23.11.2015

 pasilla, on 29 noiembrie 2015 - 01:46, said:

? Sursa ?

Acum cursul la transferwise (fara comision) este de 4.94 lei/euro fata de 4.46 la BNR sau 4.475 la CEC Bank
Cum ai facut calculul?
Am cautat mai devreme cursul de schimb la CEC si la transferwise (vezi printscreenuri atasate).
CEC afiseaza un pret de vanzare euro la 4.49.
Transferwise iti vinde euro mai ieftin decat CEC, la 4.45, dar daca adaugi si comisionul de 1% iesi tot la 4.49 ca la CEC.
Deci practic ajungi sa transferi banii gratuit.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   62.59K   7 downloads
  • Attached File  2.jpg   96.95K   7 downloads

Edited by Mucificator, 29 November 2015 - 10:48.


#13
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu folosesc transferwise lunar si sunt foarte rapizi. Ii recomand cu toata increderea.

Edited by Catean, 29 November 2015 - 14:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate