Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Voi ați cumpăra din magazinul ăsta? (AMD FX-8350 x8)

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
Bună ziua.
Vreau să cumpăr un microprocesor AMD FX-8350 (x8) pentru a înlocui bătrânul Phenom II 965 (x4).
Am fost destul de șocat să văd că, față de prețul normal pe care-l știam (în jur de 750-800 ron), procesorul costă acum vreo 900+ (chiar spre 1000 de lei dacă vorbim de PC Garage)...probabil ultima serie de la intel e praf total și de asta l-au scumpit...altfel nu-mi explic.
Eu, de circa 6 ani, de când îmi cumpăr componentele hardware numai de pe internet, am folosit exclusiv pcgarage și emag, dar în situația dată chiar n-am chef să dau diferența de ~150 lei.
Procesorul se găsește la prețul de 787 de lei într-un magazin din Arad („220volt” sau ceva de genul), 3 ani garanție, transport prin GLS Curier, gratuit cică pt comenzile mai mari de 200 ron.
Ar merita să-l cumpăr de aici? Voi cum ați proceda?

Edited by Andu-, 28 November 2015 - 15:35.


#2
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007
Tu esti la polul opus fata de magazinul respectiv. Magazinul cu pricina se poate inchide peste 2 luni sau 12 ani... deci garantia e relativa.

Intrebarea e daca merita riscul, acei "15%". Raspunsul ti-l poti da singur.

Edited by bogdan286, 28 November 2015 - 15:45.


#3
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
un angajat/sef/patron de la ei are user pe forum

#4
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
eu am întrebat dacă voi ați cumpăra de acolo...
Editare ulterioară:
din câte știu, dacă un magazin se închide, garanția revine distribuitorului produsului în cauză...sau direct producătorului.

Edited by Andu-, 28 November 2015 - 15:53.


#5
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Daca se face plata cand ajunge coletul si ai optiunea de verificare la livrare, atunci da... De ce nu?

#6
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Mai bine cumperi fx8300 si iti raman bani si de placa de baza .

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Daca as avea nevoie de el l-as cumpara de unde e mai ieftin. Nu exista aici contrafacute.

#8
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Da, aș cumpăra din orice magazin online românesc cu condiția ca oferta să fie pe bune, produsul să fie pe stoc. De obicei cumpăr unde găsesc mai ieftin pe compari.ro sau shopmania, nu mă restrang la e-mag sau la depozitul de calculatoare. În general prefer să fie în București ca să ajung rapid cu el la garanție dacă e cazul, dar dacă gasesc o diferență de preț la un magazin din altă parte, cumpăr de acolo.

E posibil ca ăia de la 220volt să nu fi actualizat prețul și dacă faci comandă să-ți spună că nu este pe stoc. Am mai pățit așa.

Cât despre afirmația ” probabil ultima serie de la intel e praf total și de asta l-au scumpit...altfel nu-mi explic.”, mai educă-te, citește și tu review-uri și uită-te la teste și benchmarkuri.

http://www.anandtech...uct/697?vs=1544 În testele multithreaded i5 6600k cu 4 core și fără hyperthreading îl bate. În teste single threaded, îl bate orice amărât de Celeron vechi sau nou de la Sandy Bridge încoace.

Cum performanța single threaded este cea mai importantă pentru un utilizator obișnuit, ai obține o performanță mult mai bună de la un Core i3 care e și mai ieftin.

Dacă aș fi fanboi și aș vrea AMD obligatoriu, aș aștepta măcar până apare Zen la anul. Buldozerele sunt sub orice critică și mai proste decât Phenom II, arhitectura AMD K10 fiind mai bună decât actuala. Au reușit performanța să aibe în 2015 procesoare mai proaste decât în 2007.

Edited by neur0, 28 November 2015 - 16:49.


#9
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Am vazut ca intradevar sunt unele preturi mult diferite intre magazine.
Eu am cumparat din garaj cand am vazut pretul bun, nu m-am aruncat asa, am urmarit unele produse si 12 luni iar cand am vazut cu adevarat scaderea pretului atunci am cumparat.
Ex laptop thinkpad...

Attached Files



#10
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

View Postneur0, on 28 noiembrie 2015 - 16:39, said:

Cât despre afirmația ” probabil ultima serie de la intel e praf total și de asta l-au scumpit...altfel nu-mi explic.”, mai educă-te, citește și tu review-uri și uită-te la teste și benchmarkuri.

http://www.anandtech...uct/697?vs=1544
Asta vroiam sa zic si eu, in fine.
Cat despre cpu, da, as cumpara de oriunde e mai ieftin, in caz de dubii plata ramburs cu verificare colet. Putin probabil sa ti se defecteze cpu, si in cazul in care se intampla probabil din vina utilizatorului, soc mecanic, lichide, prajeala, pe care garantia nu le acopera. Probabil mai beneficiezi de drept de retur in x zile si full refund deci... Spor

#11
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008

View Postgeo579, on 28 noiembrie 2015 - 16:08, said:

Mai bine cumperi fx8300 si iti raman bani si de placa de baza .

am placă de bază pentru el...aceasta: http://www.msi.com/p...l#hero-overview
cât despre intel...o să zic mereu pas cât timp există AMD...oricum, seria i7 e mai bună decât acest procesor, dar nu suficient cât să justifice diferența de preț. nu ține de educație, ține de raportul calitate-preț, raport la care AMD va câștiga mereu, indiferent câte teste cumpărate au cei de la intel.

Edited by Andu-, 28 November 2015 - 16:47.


#12
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostAndu-, on 28 noiembrie 2015 - 16:44, said:

am placă de bază pentru el...aceasta: http://www.msi.com/p...l#hero-overview
cât despre intel...o să zic mereu pas cât timp există AMD...oricum, seria i7 e mai bună decât acest procesor, dar nu suficient cât să justifice diferența de preț. nu ține de educație, ține de raportul calitate-preț, raport la care AMD va câștiga mereu, indiferent câte teste cumpărate au cei de la intel.
Poți face și singur teste. Cumpără un i5 Skylake, fă teste, returnează-l, cumpără FX-ul, fă teste, compară. Vei vedea că benchmarkurile nu mint.

Poate o avea raport mai bun preț performanță AMD la APU-rile ieftine dacă nu plănuiești să cumperi și placă video. Altfel, în utilizarea programelor single threaded orice procesor Intel Core de la Sandy Bridge încoace mătură cu AMD pe jos, iar la multithreading, ultimele i5 quadcore mătură pe jos cu AMD-urile octocore.

Dacă găsești un procesor AMD care să obțină într-un test același punctaj cu un procesor Intel, acesta din urmă va fi mai ieftin.

Pont:

Instalați extensia Price Expert în browser și când vizitați un magazin online și vă uitați la un produs, vă va căuta singură prețuri mai mici și le va afișa.

https://www.priceexpert.com/ro/install

Edited by neur0, 28 November 2015 - 17:08.


#13
Andu-

Andu-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 04.09.2008
deși nu e ăsta subiectul topicului, eu te înțeleg că ești mare fan intel și că te bucuri enorm când vezi punctajele mai mari care nu reprezintă nimic în dreptul intel.
eu, prefer să fiu mai rațional. în viața reală fx-8350 este peste 90% din toate i5-urile și în cam 30-35% din cazuri bate orice i7.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eu8Sekdb-IE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Ce placa de baza ai acum?

Acum am vazut ca ai specificat modelul, nu uita sa-i faci update de BIOS.

Edited by jegmihai, 29 November 2015 - 11:50.


#15
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011

View PostAndu-, on 29 noiembrie 2015 - 09:43, said:

în viața reală fx-8350 este peste 90% din toate i5-urile și în cam 30-35% din cazuri bate orice i7.
Nu, in viata reala FX-ul e sub i5 in cam orice joc actuale.
E peste in ceea ce priveste partea de multitasking, dar vorbind strict de jocuri, si-o poate lua peste ochi si de la un i3.

Sad, but true:
http://www.anandtech...w-vishera-95w/3
http://www.xbitlabs....330-4130_5.html
http://www.hardcorew...-4340-review/5/

Asta doar asa sa va potoliti.
Avand in vedere ca omul are deja placa de baza ok pentru FX, de ce naiba sa-si schimbe platforma? Doar pentru o diferenta minuscula, pe care n-ar simti-o? O fi i5-ul ala peste in joace, dar diferneta nu o simti in FPS.

Acestea fiind zise, ia 8350-ul.
De unde? Tu decizi, daca ai incredere in magazine de genul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate