Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Conteaza amperajul la un incarcator laptop X551M?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
dfani511

dfani511

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 10.02.2007
Am Asus X551M si nu mai am incarcator, nu reusesc sa gasesc exact pentru acest model la un pret relativ ok,laptopul are input 19V 1.75A 33W ,pe net am gasit ceva la 60 lei 19V ~3A 45W ,ma gandesc ca puterea nu ar fi o problema dar amperajul daca e mai mare ar putea sa il "arda"?

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
poti folosit alimentator de 3A, e chiar mai bine sa aiba mai multi amperi
ceea ce conteaza e sa fie aceeasi tensiune si daca este tot de 19V e bine
invers daca avea amperaj mai mic atunci puteau fi probleme de genul ca nu reuseste sa incarce bateria sau ca o incarca foarte lent sau ca la folosire intensa nu face fata si se consuma bateria desi e pus la incarcat

Edited by Kroghy, 28 November 2015 - 15:22.


#3
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
amperajul mai mare incarca mai repede bacteria.

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
La laptopuri nu prea. Au prea multa electronica pe baterie si intern.  Ai un avantaj ca nu se mai incalzeste asa tare alimentatorul. Eu pe vremuri din astea imi incalzesc talpile pe el.

Ca sa mai taiem din ele, chestia cu amperaj mai mare si incarcare mai rapida e valabila la incarcatul acumulatorilor auto cand il bagi pe redresor mai simplu, spre exemplu ca ii mai uzual si stie mai multa lume.

#5
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
La telefon se vede diferenta intre incarcatoare de amperaje diferite.
Se incarca mai repede.

#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Da. Depinde si de marca telefonului. Dar, daca telefonul are un alimentator de 800 mA si il incarci de altul de 2100 mA probabil telefonul va suge in jur de un amper, nu mai mult. Cu cat este mai ieftin, shtift, cu atat mei repede vei strica acumulatorul daca il incarci asa.

PS. Azi am gasit niste hartii vechi, acte, printre care si cel de primire a aiponului. A implinit venerabila varsta de 5 ani si mai putin de o luna fiind utilizat nonstop si incarcat de la diverse alimentatoare si surse iar bateria are uzura foarte mica. Durata de utilizare scazand cu maxim doua ore fata de cand era noua, adica in medie tine o zi si jumatate pe apeluri, mesaje, internet, ceva yutube si ca player audio in masina respectiv rutina uzuala de cativa ani.

#7
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Vladutz nu mai posta afirmatii nefondate. Pentru cultura ta generala sa stii ca un incarcator care are un amperaj mai mare nu incarca mai repede in toate cazurile. Pt ca totul depinde de cat de multi amperi suporta "consumatorul". Sa-ti dau un exemplu. Ai un telefon (sau orice alt device) capabil sa suporte un curent de incarcare de max 1A. Tu daca vei incarca cu un adaptor de 2A, timpul va fi acelasi ca si cu un incarcator de 1A, pt ca device-ul nu suporta mai mult. "Consumatorul cere curent" nu invers.

@dfani511 daca are aceeasi tensiune si un curent de incarcare egal sau mai mare este ok.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdfani511, on 28 noiembrie 2015 - 15:18, said:

Am Asus X551M si nu mai am incarcator, nu reusesc sa gasesc exact pentru acest model la un pret relativ ok,laptopul are input 19V 1.75A 33W ,pe net am gasit ceva la 60 lei 19V ~3A 45W ,ma gandesc ca puterea nu ar fi o problema dar amperajul daca e mai mare ar putea sa il "arda"?

Ai grija ca polaritatea mufei sa fie cea corecta, in rest e ok.

#9
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Daca e mufa tip cilindru clasica 99,9% din cazuri minusul e la exterior. Eu am intalnit, pana acum, doar doua alimentatoare cu plusul la exterior si mi-au trecut mii prin mana.

#10
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009

View Postshadow_x3x, on 28 noiembrie 2015 - 17:18, said:

Vladutz nu mai posta afirmatii nefondate.

Am sa mai postez o data afirmatia mea nefondata.
Diferenta dintre doua incarcatoare de amperaje diferite este timpul de incarcare.

Daca tu iti cumperi un incarcator cu putere mai mare decat suporta device-ul tau asta e alta problema.

#11
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Inseamna ca esti total offtopic sau chiar nu intelegi legile fizicii. Pai dfani511 zicea ca are la laptop un input 19V 1.75A 33W, iar el gasise un incarcator care are caracteristicile: 19V ~3A 45W. Iar tu ai zis ca va incarca mai repede bateria. Total GRESIT. Va incarca la fel de repede ca un incarcator original pt ca laptopul nu poate trage mai mult curent decat este proiectat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate