Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Politehnica-Inginerie economica

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Synco

Synco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.11.2015
Am si eu o rugaminte imi puteti oferi si mie niste informatii despre Materiale diamagnetice(diamagnetism,suscebilitate magnetica) . Am de facut un proiect la fizica si nu prea gasesc informatii !!!!

Va multumesc,
George

#2
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Nu putem sa iti oferim totul facut. Poate doar ca si structura.

Incepe prin: a defini materialul: cum e format, structura sa; tipurile de materiale: magnetice, paramagnetice, diamagnetice; ce inseamna campul magnetic/electromagnetic si cum se formeaza el, liniile de camp magnetic, orientarea lor; incepi prin a prezenta ce se intampla cu diferitele materiale introduse in campul magnetic; analizezi din punct de vedere al dipolilor magnetici din material: orientarea lor cand sunt in camp magnetic si fara ( aici punctezi si susceptibilitatea magnetica ) si cum se formeaza magnetizarea materialului diamagnetic, in sens contrar campului magnetic.

Informatii sunt foarte multe pe internet, gasesti cursuri de fizica explicate pe intelesul copiilor, te scapa de cautatul prin carti.

ps: te mai poti lega si de curba de histerezis, daca nu iti ies numarul de pagini ( la un material magnetic )

Edited by gozmyn, 28 November 2015 - 14:30.


#3
Synco

Synco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.11.2015
Multumesc frumos.... dar eu am de facut doar despre materiale diamagnetice ... diamagnetism... susceptibilitate ...supraconductori ... utilizari.... exemple...!!!

Eu am gasit ceva de levitatie.... Maglev

#4
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Din contra, daca ii duci ceva nou va fi si mai interesant! Tu trebuie sa faci la facultate proiect din ceea ce se studiaza la curs sau ceva nou, nestudiat?  Daca vrei sa ii duci ceea ce ati invatat, ii faci un rezumat si aia e.

#5
Synco

Synco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.11.2015
Nuu trebuie sa ii duc ceva ce nu am studiat la facultate.... Ne a dat pe grupe unii fac mat diamagnetice .... unii fero- si unii para-.... si trebuie sa scriu utilizari exemple teorie etc... cum am scris mai sus!!!

#6
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Proiect la fizica in anul 5??

#7
Synco

Synco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.11.2015
an 5? fac 4 ani licenta 2 master... si eu sunt anul 2!!!

#8
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Am confundat cu proiectul final, din moment ce nu ai dat mai multe date. Prinzi tu masterul daca habar nu ai cu ce se mananca materialele electrotehnice? :D

#9
Synco

Synco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.11.2015
Citeste topicul scrie inginerie economica nu scrie electrotehnica sau electronica !!!!

#10
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Stai calm cu ingineria economica, tot materii de inginerie inveti, care nu prea au treaba cu economia. Fizica pe care o faceti este pentru toata politehnica, la fel si matematica, chimia, etc. Vor urma cursuri de electrotehnica, electrica, materiale, doar ca vor avea titluri care sa va dea impresia ca sunt legate de domeniul economic. Posibil sa va mai bage 2-3 materii mai noi, in rest, materia ramane aceasi, a facultatii de profil. Trebuie sa mai cresti, apoi o sa-ti dai seama ca e doar o reclama, care suna bine pentru a atrage studenti.

#11
beleapecap

beleapecap

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 01.04.2012
atrage reclama asta?
cu inginerie economica esti nimeni in drum.
nu poti sa profesezi ca economist.

#12
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Nici nu stii cati studenti atrage politehnica pe baza ingineriei economice...

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Tot strutocamila ramane.

Edited by neagu_laurentiu, 30 November 2015 - 13:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate