Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce face cetateanul cand nu primeste factura?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
shadyro

shadyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.03.2010
Salutare,

Navigam zilele trecute ca tot omu` pe "feisbuc" (sau "pă feisbuc" daca e cineva din Bucuresti si nu mai intelege la ce se refera acel "pe"), printre aforisme adaptate la nivelul intelectual al fiecaruia (nu lipsesc: "Jul Vern", Florin Salam ... samd), mesaje gen "Va pun din germania" dar si poze (funduri de gagici, pisici simpatice si bancuri) mi-a sarit in ochisori un anunt sponsorizat: "Adidasi la reducere de Black Friday".

De frica sa nu pierd reducerile de Black Friday (pt ca mai tin doar 3 luni, ca de ... asa-i la noi! niciodata o zi nu dureaza o zi. Poate de asta nici nu terminam niciodata autostrazile la timp, pt ca mai adaugam 10-15 luni/ani la termenul de finalizare).

Spunand totul pe scurt si fara aceasta parodie ieftina, eram pe Facebook si observ un anunt intru repede si cumpar 3 perechi de adidasi !

Nu mi-a ramas decat sa astept 3 zile si hop ... si adidasi, problema e ca adidasii chiar erau ca cei din poza insa factura nu era ! (nu ma refer ca nu era ca in poza, nu era deloc !)

Acum intrebarea e .... Ce face cetateanul cand nu primeste factura?

Eu m-am gandit la cateva variante:

1. Nu fac nimic pe principiul "si politicienii fura"
2. Fac o sesizare ... oriunde s-o putea face
3. Cui ii pasa de factura ? Pt ca oamenii ofera garantie !
4. Adaptez putin zicala elevului semi-analfabet "diploma de BAC e doar o hartie si nu foloseste la nimic", adica "factura e doar o hartie ..."
5. Ma impac cu ideea ca adidasii erau furati si la asa ceva nu se da factura si implicit nu se poate oferi factura (cu alte cuvinte, ii inteleg si pe oamenii astia)

Sa fim seriosi !

Sunt magazine online in toata regula ce vand "la negru", observ ca au inclusiv politici de promovare si nu se sfiesc prea tare sa faca totul in vazul lumii. In frumoasa noastra tara se face evaziune fiscala la nivel inalt, trebuie sa-i acceptam pe cei ce prejudiciaza statul cu atat de putin ? Poate romanul sa-si schimbe mentalitatea si sa nu mai spuna "pe aia nu-i vezi!? doar pe mine?" ?

In cazul de fata, pot face eu ceva sau astept sa faca altii ?

Tot in cazul de fata, daca vindeau ca persoana juridica probabil preturile erau cu 30 lei mai mari pt fiecare pereche de adidasi. Sa ma multumesc, ca nu am dat 90 de lei in plus si ... atat !?

Dar sa ne rezumam doar la intrebarea "Tu ce ai face daca ai cumpara ceva, dar nu ai primi factura !?"

Edited by shadyro, 28 November 2015 - 12:21.


#2
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Nu-ti mai cumpara chinezarii de pe net, daca esti asa pretentios.

#3
shadyro

shadyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.03.2010

View PostBob493, on 28 noiembrie 2015 - 12:28, said:

Nu-ti mai cumpara chinezarii de pe net, daca esti asa pretentios.

Si cand nu sunt chinezesti ce fac? (intrebare retorica) :) Mersi de sfat ! E bun !

#4
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
păi trebea să i zici çă vrei factura şi 24% preț mai mare.şi mai moka şi cu factură nu se poate

#5
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010
Orice magazin online iti da factura. Daca comanzi de pe facebook, unde isi poate face oricine pagina in 5 minute, iti asumi riscurile.

Edited by Bob493, 28 November 2015 - 12:33.


#6
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
La unele magazine factura o poti descarca in format electronic. Protejeaza natura.

#7
shadyro

shadyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.03.2010

View Postviks, on 28 noiembrie 2015 - 12:30, said:

păi trebea să i zici çă vrei factura şi 24% preț mai mare.şi mai moka şi cu factură nu se poate

Trebuia sa "cer" factura ? :) Imi amintesc de anii 90 cand erai intrebat "cu sau fara factura?" :) Chiar daca o ceream, nu cred ca o primeam ! De ce ? Cred ca stii ! O persoana fizica nu poate face facturi.

#8
sirtius

sirtius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 30.11.2008
Sunt site-uri care (sub pretextul protejarii mediului) nu mai tiparesc factura sau garantia, dar le poti gasi in contul de pe site. Sau le trimit pe email. Nu ai spus despre ce site este vorba.

#9
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Suna la protectia consumatorului !
Ajuti individul ala sa fure?
Inseamna ca veniturile tale sunt furate,nu le-ai castigat respectand legea.

#10
shadyro

shadyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.03.2010

View Postsirtius, on 28 noiembrie 2015 - 12:33, said:

Sunt site-uri care (sub pretextul protejarii mediului) nu mai tiparesc factura sau garantia, dar le poti gasi in contul de pe site. Sau le trimit pe email. Nu ai spus despre ce site este vorba.

Nu l-am dat sa nu-i fac reclama, nu e doar unul ! Sunt mai multe ! Oamenii nu inteleg ca asta e de fapt ceva grav si cumparau de la ei, deci nu vreau sa le fac reclama. In ceea ce priveste factura electronica ! Nu am cont pe acel site, am comandat ca simplu vizitator si nu exista o alternativa pt factura electronica.

#11
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postshadyro, on 28 noiembrie 2015 - 12:33, said:


Trebuia sa "cer" factura ? Posted Image Imi amintesc de anii 90 cand erai intrebat "cu sau fara factura?" Posted Image Chiar daca o ceream, nu cred ca o primeam ! De ce ? Cred ca stii ! O persoana fizica nu poate face facturi.

Pai si atunci de ce te miri ca nu primesti factura, cand cumperi de la un baiat de pe feisbuc?

Ce, pe OLX sau Okazii primesti facturi cand cumperi de la un alt baiat?

Vrei factura? Nu comanzi de la baieti de pe feisbuc. Simplu, nu?

#12
shadyro

shadyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.03.2010

View PostDamascus77, on 28 noiembrie 2015 - 12:38, said:


Pai si atunci de ce te miri ca nu primesti factura, cand cumperi de la un baiat de pe feisbuc?

Ce, pe OLX sau Okazii primesti facturi cand cumperi de la un alt baiat?

Repet ! Am dat click pe un anunt sponsorizat prin Adsense/Facebook ! Si era un magazin online, nu am cumparat "de la un baiat" ! Am comandat de pe un magazin online !

Iar prietene ! FACTURILE NU SE CER ! Se primesc ! In format electronic sau "clasic" ! Ceea ce nu e cazul aici.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Fiscul are pagina de reclamatii?

Edited by don_dannielo, 28 November 2015 - 12:41.


#14
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Daca magazin online e sinonim pentru tine cu un site al unui baiat, atunci e ok/

Da adresa site-ului respectiv, sa vedem ce SRL il detine.

#15
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
daca vinde pe feisbuc,n are nici o firmă etc etc .
asta trebuia să deduci de la-nceput.

#16
shadyro

shadyro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 16.03.2010

View Postdon_dannielo, on 28 noiembrie 2015 - 12:40, said:

N-ai unde sa reclami, reclamatia trebuie insotita de factura.

Si cand ti se fura masina ! Reclamatia o faci din masina nu ? :) Pai daca ti-au furat-o ? Cum s-o mai prezinti ?

Da, sunt chestii pe care eu nu le inteleg ...

#17
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Oricine isi poate face un site si sa-l denumeasca "Plaza Mall Inc." sau wtf

asta nu inseamna ca e o firma in spatele site-ului, poate fi un baiat, sau doi baieti, si atata tot

#18
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
am făcut sute de comenzi pe Germania (ebay) ,din sute de comenzi ,am primit factură de vreo trei patru ori.
ştiți nr. de telefon a fiscului german ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate