Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

Display lovit LG 42LB650V

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Mihai_Podaru

Mihai_Podaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 23.04.2012
Buna dimineata, am avut acum cateva zile neplacuta surpriza sa constat cat de fragil este displayul acestui smart tv si anume la o atingere accidentala cu controllerul de la x-box fiul meu a reusit performanta din imaginea pe care o atasez alaturat, intrebarea mea este daca cineva imi poate da cateva indicatii despre solutiile pe care le am in rezolvarea acestei probleme, merita inlocuirea displayului, la ce cost s-ar putea realiza asta?[ https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/t34.0-12/12312104_968479743198431_1698154833_n.jpg?oh=b9991542457cb02f91bda6328986e8d8&oe=565B0DAF - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,341
  • Înscris: 01.12.2001
Doar in garantie merita.
Panelul se inlocuieste cu totul si are pretul 70%-80% din valoarea TV-ului.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
doar ca nu poti inlocui un display spart pe garantie :)

incearca sa-l vinzi pentru piese, nu stiu cat succes ai sa ai
displayul nu mai merita inlocuit!

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pacat ca n-ai facut un video sa-l pui pe youtube.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VVUMMorJTC8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,341
  • Înscris: 01.12.2001
Totusi nu a fost doar "o atingere accidentala". Si da, pe garantie nu iti schimba panelul. Mie mi-au schimbat panelul pe garantie dar a dost o pata intunecata. Nu de la lovitura.

#6
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 Nero-d, on 28 noiembrie 2015 - 07:30, said:

incearca sa-l vinzi pentru piese, nu stiu cat succes ai sa ai
displayul nu mai merita inlocuit!

Ce piese se pot strica la un televizor lcd in asa fel incat sa existe cerere pe piata de reparatii?

Adica eu am un LG vechi de 9 ani si un Panasonic vechi de 7,5 ani care merg perfect. Au mii de ore de functionare amandoua.


Apropo, e plin ebay-ul de televizoare cu ecran spart la 10->25 de lire. Nu le cumpara nici dracu.

#7
deico

deico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.10.2014

 Groot, on 28 noiembrie 2015 - 08:13, said:






Apropo, e plin ebay-ul de televizoare cu ecran spart la 10->25 de lire. Nu le cumpara nici dracu.

Intr-adevar, un televizor cu ecran spart, e un televizor bun de aruncat (dar nu la pubela, ci intr-un loc unde se recicleaza electronice).
Ideea e ca, ori pastrezi televizorul asa cum este, ori pui mana si cauti o "reducere" si iei unul nou.

Edited by deico, 28 November 2015 - 08:31.


#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
si eu sunt in situatia ta, am deschis o discutie si se pare ca nu exista alta solutie decat alt tv :(
eu am demontat tv meu cu ecran spart si in interior este o placa foarte mica, ca de telefon mobil, cu mufe si atat, electronica este foarte simpla
http://forum.softped.../#entry18159810

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 Mihai_Podaru, on 28 noiembrie 2015 - 07:10, said:

intrebarea mea este daca cineva imi poate da cateva indicatii despre solutiile pe care le am in rezolvarea acestei probleme, merita inlocuirea displayului, la ce cost s-ar putea realiza asta
Nu merita, reciclarea e singura varianta.

#10
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Panourile lcd nu se vind ca piesa separata, daca se defecteaza indiferent din ce motiv se inlocuieste tot tv-ul. Tv-ul e mort, arunca-l.

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,341
  • Înscris: 01.12.2001
Te inseli. Mi-a fost schimbat mie doar panelul.

#12
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Inseamna ca au avut la ei in service un alt tv identic cu defect la electronica si au schimbat placa si capacul spate cu ale tale - altfel transportul unui panou lcd separat din China pina aici ar costa de citeva ori mai mult decit pretul unui tv.

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
se vand panouri lcd separate, cum sa nu se vanda?
e mai greu sa le gasesti dar orice piesa se vinde si separat
problema la panourile lcd e ca nu se potrivesc intre ele, trebuie sa dai comanda fix de acel panou si atunci e foarte posibil sa coste mai mult decat un televizor nou si daca vanezi si o promotie atunci e clar ca nu merita inlocuit ecranul

#14
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,341
  • Înscris: 01.12.2001

 manoman, on 28 noiembrie 2015 - 14:00, said:

Inseamna ca au avut la ei in service un alt tv identic cu defect la electronica si au schimbat placa si capacul spate cu ale tale - altfel transportul unui panou lcd separat din China pina aici ar costa de citeva ori mai mult decit pretul unui tv.
Nop. Fisa service Samsung si intr-o saptamana a venit panelul (am prins si data de 1 mai liber).
Nu au avut altul stricat. A venit nou panelul.

Si crezi ca service-urile fac comanda direct in China?

#15
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013

 dorin_2k, on 28 noiembrie 2015 - 15:26, said:

Nop. Fisa service Samsung si intr-o saptamana a venit panelul (am prins si data de 1 mai liber).
Nu au avut altul stricat. A venit nou panelul.

Si crezi ca service-urile fac comanda direct in China?

Nu, ei ar trebiu sa faca comanda la furnizorul importatorului, el e cel care ar face comanda in China. Sau tu chiar crezi ca se mai fabrica panouri lcd in Europa?

#16
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
panourile nu se fac un Europa dar exista stocuri suficiente de piese de schimb aici in Europa
comanda se face la reprezentanta productorului televizorului din Romania nu la Mr. Yon din China
in mod normal un ecran vine in cateva zile insa e foarte posibil ca cu tot cu manipera sa coste mai mult decat un tv nou luat la reducere

Edited by Kroghy, 29 November 2015 - 07:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate