Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Impozitare doar pentru faptul ca ...esti roman!

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
albnegru55

albnegru55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 23.05.2010
Acum cateva minute am citit aceasta stire: http://www.expunere....in-salariu.html

"Astfel, potrivit noului Cod fiscal, aceste persoane vor achita o contribuție în cuantum de 5,5% din salariul minim valabil în anul respectiv. De asemenea au obligația să se declare la ANAF pentru luarea în evidență în termen de 15 zile de la data când nu realizează venituri, conform art. 180 din noul Cod fiscal."

E o tampenie ... numai in Romania se poate asa ceva.
De ce sa fiu impozitat de o tara care nu imi ofera nimic, nici macar servicii ce ar fi normal sa imi ofere (protectie, asigurare medicala, etc).

Veniturile sunt o data impozitate in tara in care muncesti, de ce ar trebui impozitate de 2 ori?

Edited by albnegru55, 28 November 2015 - 05:15.


#2
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Daca ai citi cum trebuie articolul, ai intelege cum trebuie...nu va fi dubla impozitare. Vor plati cei ce nu sunt asigurati (lucreaza la negru, casnici, zilieri, etc),adica cei ce nu platesc taxe, nici acolo, nici aici...simplu. Probabil se presupune (corect) ca cei ce pleaca in afara, pleaca totusi sa faca niste bani, nu sa stea altundeva fara sa aiba un venit, ca s-au saturat sa stea in RO fara venit si in mod sigur, in caz de boala, nu se vor duce in spitale in occident, unde lipsa asigurarii te mananca de viu, ci vor veni acasa ca e ieftin si nu ti se iau bani la urgenta, pentru ca afara platesti si urgenta (posibil sa ma insel).

#3
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 24.05.2006
Si articolul e la fel de retardat ca si comentariile de acolo. EU depun in fiecare an la fiscul din tara unde lucrez, o declaratie pe care o iau de la ANAF din Romania. Se cheama declaratie pentru evitarea dublei impozitari, si se refera la domiciliul fiscal.
Pe baza acelei declaratii, primesc in tara unde lucrez o reducere de impozit de vreo 500 de euro pe luna. Cred ca e mai rentabil sa platesc 50 de lei in RO, decat 500 de euro in UE.
Dar, ca la noi, nici aia care au scris articolul, nici aia care l-au citit nu stiu despre ce e vorba.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Veche. A se vedea semnatura mea.

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Site-uri gen expunere.com ar trebui aliniate la zid si impuscate. Posted Image

Edited by LensFlare, 28 November 2015 - 07:09.


#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,896
  • Înscris: 25.06.2007

View Postalbnegru55, on 28 noiembrie 2015 - 05:10, said:

Veniturile sunt o data impozitate in tara in care muncesti, de ce ar trebui impozitate de 2 ori?
E vorba de cei ce fac venituri la negru, deci neimpozitate, si care au domiciliul fiscal in Ro.

View PostSt3garu, on 28 noiembrie 2015 - 05:37, said:

in caz de boala, nu se vor duce in spitale in occident, unde lipsa asigurarii te mananca de viu, ci vor veni acasa ca e ieftin si nu ti se iau bani la urgenta, pentru ca afara platesti si urgenta (posibil sa ma insel).
Nu are logica ce spui acolo...
In strainatate, daca lucrezi legal (si deci platesti contributii) sau daca esti somer (declarat, cu acte la Oficiul de Somaj) beneficiezi fara probleme de asisenta medicala.
Daca nu, ai statut de turist insa poti cere asistenta medicala in cazul urgentelor medicale pe baza cardului european de sanatate.

Edited by Karhu, 28 November 2015 - 08:53.
typo


#7
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Aici nu e vorba de cei ce muncesc legal sau de someri, ci de acei "turisti" care nu cotizeaza sistemului caruia apartin fiscal, adica cel romanesc. Banuiesc ca degeaba ai acel card de sanatate, nu contribui la taxe, nu esti asigurat, ca la rca, ai carnet, faci un accident, nu esti asigurat, platesti

#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostKarhu, on 28 noiembrie 2015 - 08:40, said:

E vorba de ce ce fac venituri la negru, deci neimpozitate, si care au domiciliul fiscal in Ro.

E vorba de oricine apare in evidentele ANAF-ului, o sa ia datele de la astia cu sanatatea si daca nu esti acolo macar cu minim cotizat o sa trimita decizie de impunere. Asa cum au facut-o si pina acum si s-au trezit cu 4 milioane de evazionisti numai pe 2012 (mai incolo nu s-au deranjat sa numere) de au dat amnistie fiscala anul asta. A se nota ca pentru cele 4 milioane de evazionisti de pina acum exista si criteriul suplimentar sa apara in evidenta fiscului cu un venit chiar si de un ban din chestii gen dobinzi, dividende, etc. Acum acest criteriu nu mai exista deci o sa loveasca in mult mai multi.

View PostSt3garu, on 28 noiembrie 2015 - 08:54, said:

Banuiesc ca in Romania degeaba ai acel card de sanatate, nu contribui la taxe, nu esti asigurat, ca la rca, ai carnet, faci un accident, nu esti asigurat, platesti

Am completat si corectat.

Edited by f300, 28 November 2015 - 09:00.


#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,896
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSt3garu, on 28 noiembrie 2015 - 08:54, said:

, ci de acei "turisti" care nu cotizeaza sistemului caruia apartin fiscal, adica cel romanesc. Banuiesc ca degeaba ai acel card de sanatate, nu contribui la taxe, nu esti asigurat, ca la rca, ai carnet, faci un accident, nu esti asigurat, platesti
In caz de accident beneficiezi de asistenta medicala de urgenta oricum ai fi, asigurat sau neasigurat.

View Postf300, on 28 noiembrie 2015 - 09:01, said:

E vorba de oricine apare in evidentele ANAF-ului, o sa ia datele de la astia cu sanatatea si daca nu esti acolo macar cu minim cotizat
Pai cum sa am un minim cotizat in Ro, daca eu platesc asigurari sociale in tara in care locuiesc si in care lucrez?

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostKarhu, on 28 noiembrie 2015 - 09:03, said:

In caz de accident beneficiezi de asistenta medicala de urgenta oricum ai fi, asigurat sau neasigurat.

Cred ca n-ai mai dat demult prin Romania. Nu beneficiezi de nici o asistenta medicala, decit ceva absolut primitiv, cu spagi, etc. Poti sa platesti toata viata. Beneficiezi doar de o lista de cumparaturi de la pansamente la orice altceva de cumparat de la farmacia spitalului - ma rog vorba vine, farmacia privata de la 20m de spital.

View PostKarhu, on 28 noiembrie 2015 - 09:03, said:

Pai cum sa am un minim cotizat in Ro, daca eu platesc asigurari sociale in tara in care locuiesc si in care lucrez?

Nu ai minim cotizat dar ai minim DE cotizat.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,896
  • Înscris: 25.06.2007

View Postf300, on 28 noiembrie 2015 - 09:06, said:

Cred ca n-ai mai dat demult prin Romania. Nu beneficiezi de nici o asistenta medicala, decit ceva absolut primitiv, cu spagi,
Era raspunsul pt @St3garu, care se referea la accident etc in strainatate, nu in Ro.

View Postf300, on 28 noiembrie 2015 - 09:06, said:

... ai minim DE cotizat.
Nu am absolut nimic de cotizat, nu mai apartin sistemului de sanatate din Ro.

Edited by Karhu, 28 November 2015 - 09:12.
typo


#12
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Beneficiezi, indiferent urgenta sau nu, nu te lasa sa mori, dar ai de plata. Asta incerc sa explic. In Franta nu platesti nimic la spital, considerand ca au de.a face cu persoane civilizate, ce vor plati, ti se trimite factura acasa. Dupa vreo 2 luni de neplata, iti vin instiintari de poprire salariala sau bunuri. In Austria parca, daca e ceva mai complicat, 150e "intrarea", iar restul iti vine pe factura acasa. Iar la noi vor cei 5.5% cu forta pentru ca multi ocolesc sistemul, beneficiaza de el si alt avantaj, nu mai incurajeaza munca la negru. Nu cred ca ii convine cuiva sa lucreze la negru, fara asigurare, sa fie caz de operatie, tratament si sa nu ai acces(atat cat e) la tot ce e inclus pentru 12E pe luna.

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,896
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSt3garu, on 28 noiembrie 2015 - 09:16, said:

In Franta nu platesti nimic la spital,
Normal ca nu platesti, e decontat de asigurari!
Nici in alte tari vestice nu platesti decat servicii precum stomatologie sau chirurgie estetica. Restul e acoperit de asigurarea medicala care ti se trage lunar din salariu...

#14
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 29.06.2011
Nu sunt plecat afara dar ce se intampla la noi sfideaza orice. Mda, tocmai ce a fost asta mica a mea bolnava. Analize gratuite......trebuia sa astept cam 2 saptamani. Normal ca am fost si am facut cu plata, deja are 10 zile de tratament cand nici macar nu ajungeam cu ea la analize. Are nu stiu ce infectie urinara, infectie care daca nu este tratata la timp poate afecta rinichii. Trebuie sa-i dau 15 zile antibiotice apoi sa repet iar dupa 10 zile. Apoi iar analize, binenteles ca nu gratuie.
Pai pentru ce sa cotizez, cu sau fara salariu ?
Nu mai spun de cei fara salariu, de unde sa cotizeze ?

#15
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Pai, la noi in Fi se plateste totusi! Nu-i chiar gratis tot! E drept ca daca ai nevoie  de o operatie, platesti doar zilele de spitalizare, de ex eu pentru miringoplastie am platit 80 de euro, operatia in sine si ziua de spitalizare!

#16
Karogs

Karogs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 22.06.2006
Karhu, topicul si discutia au inceput legat de cei ce nu au asigurare acasa si muncesc la negru si in deplasare, in rest, noi "neturistii" stim cum e cu asigurarea, indiferent de stat in EU.

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,896
  • Înscris: 25.06.2007

View PostSiisti, on 28 noiembrie 2015 - 09:25, said:

Pai, la noi in Fi se plateste totusi! Nu-i chiar gratis tot! E drept ca daca ai nevoie  de o operatie, platesti doar zilele de spitalizare, de ex eu pentru miringoplastie am platit 80 de euro, operatia in sine si ziua de spitalizare!
Serviciul hotelier spitalicesc, da, se plateste.
Investigatiile, tratamentele, operatiile nu se platesc...

View PostSt3garu, on 28 noiembrie 2015 - 09:25, said:

topicul si discutia au inceput legat de cei ce nu au asigurare acasa si muncesc la negru si in deplasare,
Din titlul topicului reiese cu totul altceva.

#18
Siisti

Siisti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Pai, ba da, mie mi-a venit factura cu specificatia clara ce s-a facut in ziua respectiva, am mai fost si alta data in spital, atunci nu a fost decat tratament si a venit intr-adevar factura pentru zilele de spitalizare! Se poate totusi sa depinda si de zona unde locuiești.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate