Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

încărcătorul dell generează zgomote și produce flamă când îl conectez la priză

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
CTU99

CTU99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 31.01.2007
Laptop-ul Dell pe care îl utilizez, are încărcător marca Dell, de 130W. Acest încărcător produce anumite zgomote. Cea mai apropiată descriere pe care știu să o dau despre aceste zgomote, e că se aud aproape similar cu zgomotele produse de microîntrerupătorul de la click-ul de la mouse, numai că se aud de 3 ori mai încet decât click-ul de la mouse. Zgomotele sunt generate aleator, și unele se aud de 3 ori mai încet ca la mouse, altele de 5 ori mai încet ca la mouse.

E normal să se audă astfel de zgomote dintr-un încărcător de 130W ? Eu nu știu dacă e normal, fiindcă până acum nu am utilizat un laptop cu încărcător de 130W.

Altceva ce am observat e că, în momentul în care îl introduc în priza multiplă, se produce o flamă în interiorul prizei multiple. E normal ? Că în aceeași priză multiplă, am mai conectat un încărcător de 45W de la un laptop Acer, și nu producea flamă. Iar priza multiplă e conectată la o priză care are împământare.

Specificațiile încărcătorului sunt:

Quote

DELL
AC/DC ADAPTER
PA-4E Family
Model: DA130PE1-00
DELL P/N: JU012
REF. NO.: ADP-130DB B
INPUT: 100-240V ~ 2.5A 50-60Hz
OUTPUT: 19.5V [simbolul de curent continuu] 6.7A

Edited by CTU99, 28 November 2015 - 04:17.


#2
bogdan1811

bogdan1811

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 06.08.2015
Este normal sa se auda, iar variatiile de zgomot apar in clipa  in care laptopul trage curent din el. Orice incarcator bazaie cand merge acum depinde cati decibel scoate bazaitul ala, daca se aude sau nu de urechea umana, Flama aia cand il bagi in prize imi apare si mie si cu cat ai mai multi consumatori pe prize aia cu atat flama o sa fie mai puternica

#3
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Condensatori electrolitici uscati in acel incarcator(filtraj deficitar), orice suprasarcina, oricat de mica, se reflecta in respectivul SMPS, sursa este la sfarsitul vietii, dar avand componente active de calitate, nu a bubuit inca.
La ora actuala, sursele externe in comutatie care au trei conectori de intrare (faza, nul, impamantare) sunt antichitati in general, smps-urile moderne au renuntat la impamantare, asa ca ai doar doi conectori pe intrare (faza+nul).Cele moderne care au doar doi conectori la intrare(cu masa flotanta) nici nu se mai incalzesc prea mult...dar nu sunt indicate in cazul aparaturii cu piese metalice masive, care pot colecta sarcini electrostatice mari din mediu inconjurator.

#4
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostWilberforce, on 28 noiembrie 2015 - 07:13, said:

Cele moderne care au doar doi conectori la intrare(cu masa flotanta) nici nu se mai incalzesc prea mult...dar nu sunt indicate in cazul aparaturii cu piese metalice masive, care pot colecta sarcini electrostatice mari din mediu inconjurator.
Daca nu exista impamantare conectata catre masa de la iesirea sursei, exista un grup RC paralel conectat intre GND primar- GND secundar cu rol de descarcare a sarcinilor electrostatice catre retea/pamant. Ce-i drept, la unele surse lipseste si grupu RC, da la majoritatea ii prezent. Il gasesti deobicei pozitionat langa chopper.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate