Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Victima unui accident rutier

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
hszb95

hszb95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.08.2015
Buna ziua,
Ieri seara am trecut printr-un accident rutier nu tocmai placut pentru mine.
Vrând sa virez la stanga, m-am oprit sa acord prioritate masinilor care veneau din sensul opus, iar in acel moment am fost lovit de un atoturism de 2tone din spate care dupa spusele lui circula cu 40-50km/h. Am fost impins de catre el in jur de 10-15m. De la impact, am fost proiectat in scaun care s-a rupt in acel moment de la forta impactului. Masina mea fiind una de clasa mica, cu o greutate proprie de sub o tona, a fost indoita in totalitate. De la impactul puternic, mi-a cazut si motorul pe asfalt. Usile nu se mai inchid cum trebuie, masina mea scurta fiind scurtata si mai mult cu cel putin 30cm. In acel moment fiind in stare de soc, nu am simtit nicio durere, ma gandesc ca de la adrenalina. Azi a inceput sa-mi doara gatul si spatele, va dati seama ca daca s-a rupt si scaunul imi puteam sa-mi rup chiar si coloana. Am primit de la el copie de pe asigurare, buletin si permis. + am completat formularul de amiabila. Daca caroseria a fost indoita si rupta in spate, ma gandesc ca dupa sudura, niciodata nu v a mai fi atat de sigura precum era inainte. Ce sanse am oare ca constatatoul sa imi dea dauna totala? Sunt constient ca voi iesi in pierdere, dar nu mai conteaza acest lucru. Important e ca n-am patit nimic, puteam sa o patesc si mai rau, zic eu ca am iesit bine din toata isprava asta. Baiatul era de treaba, si-a recunoscut vina a incercat tot ce ii statea in putinta sa ma ajute...a recunoscut ca era cu telefonul in mana, el insa nu a patit nimic.

Sper oricum ca nu vor face o reparatie de mantuiala, deoarece geometria masinii a suferit zic eu dauna totala. In plus ca vreau pe viitor sa fiu inconjurat de mai multa tabla, pentru siguranta mea si cea a pasagerilor. Pentru constatare am fost programat pe data de 7 decembrie, cam mult timp dupa parerea mea!


Am calculat ca forta cinetica cu care am fost impins a fost de 50 de tone, minus pierderea fortei cu care am fost impins. La 50 de tone, daca aveam un tir in fata, si nu puteam fi impins in fata, ma facea sandwisch de eram scos prin parbriz (...Doamne fereste) de catre baietii de la descarcerare.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
in primul rand mergi la spital; apoi as zice sa nu te mai gandesti la reparatia masinii
cu "motorul pe asfalt" si scurtata cu 30 cm mai bine alta masina

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Tu stai cu sanatatea in pioneze si-ti arde de fierotanie? Esti sigur ca la cap n-ai patit nimic? O encefalograma, ceva cred c-ar fi totusi utila.

#4
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,550
  • Înscris: 08.10.2007
Așa cum au spus și colegii de mai sus, mergi la spital. Convinge-te că nu ai pățit nimic și abia apoi gândește-te la masină.

Edited by ammazon, 27 November 2015 - 17:46.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
eu nu inteleg de ce nu ai chemat politia. este accident cu victime. masina ta cel putin este compromisa.

aia nu mai e adrenalina, se numeste nebunie si inconstienta. iar faptul ca stai pe forum in loc sa mergi la spital, e deja in forma continuata prostia.

#6
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
eu as cere daune morale si pentru julituri
cat despre masina, e clar dauna totala

cand mergi sa discuti cu asiguratorul fi cat poti tu de ferm, poate chiar un pic amenintator; daca te vede moale o sa isi bata joc de tine cand vine vorba de bani - batele chiar si un mic apropo legat de OPC si televiziune

Edited by DraculescuDraculescu, 27 November 2015 - 17:52.


#7
hszb95

hszb95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.08.2015
In stare de soc sunt sigur ca nimeni nu gandeste limpede. Am incercat sa raman om si in acele momente dificile.
Am sunat ACUM la 112, si credeti-ma ca centralista nu a stiut sa-mi spuna adresa exacta de la urgente. Raspunsul ei fiind urmatoarea - Mergeti pe strada clincilor (cluj), nu stiu adresa exacta, urcati intr-un taxi ca stie el unde sa va aduca. De inregistram convorbirea, sigur era data afara de la locul de munca. IMPOSIBIL, oameni buni.  IMPOSIBIL!

Edited by hszb95, 27 November 2015 - 17:56.


#8
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
by the way, care-i firma asiguratoare?

#9
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
de curiozitate ce trotineta ai de a cazut motorul la o lovitura din spate?

#10
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
cu sanatatea mai complicat... amiabila se incheie in situatia in care nu exista victime!!!...
cu tabla, pa!, ia-ti adio de la ea... nu mai e de reparat!

#11
hszb95

hszb95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.08.2015
EUROINS este firma lui de asigurare!

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asta nu cred ca era de amiabila. Trebuia chemata politia si facuta constatare.

Masina este dauna totala, dar asiguratorul nu iti va plati decat o mica suma.

Ar trebui sa mergi la urgente si sa faci consultatie.



#13
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,744
  • Înscris: 26.08.2008

 hszb95, on 27 noiembrie 2015 - 17:53, said:

In stare de soc sunt sigur ca nimeni nu gandeste limpede. Am incercat sa raman om si in acele momente dificile.
Am sunat ACUM la 112, si credeti-ma ca centralista nu a stiut sa-mi spuna adresa exacta de la urgente. Raspunsul ei fiind urmatoarea - Mergeti pe strada clincilor (cluj), nu stiu adresa exacta, urcati intr-un taxi ca stie el unde sa va aduca. De inregistram convorbirea, sigur era data afara de la locul de munca. IMPOSIBIL, oameni buni.  IMPOSIBIL!

Daca ai sunat la 112, convorbirea oricum este automat inregistrata. De catre ei.

#14
hszb95

hszb95

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.08.2015
FIAT PUNTO, e masina de categorie compacta de oras. Ma gandesc ca tu ai vreo limuzina ceva... :)

#15
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
un sfat din partea unei "victime" a serviciului UPU, nu te duce cu taxi sau orice alta masina, cheama ambulanta.

din cauza unor inconstienti care stateau si mancau seminte la UPU in loc sa primeasca pacienti, m-au tinut 2 ore in sala de asteptare, a 2-a zi eram plecata de urgenta la bucuresti si internata.

motivul? nu am venit cu ambulanta.

#16
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Sunat si asteptat politia. Trebuia atunci sa te duci la spital. De ieri si pana azi puteai sa-ti rupi gatul de 1000 de ori in tot atatea moduri, deci te duci degeaba. Nu ai cum sa dovedesti ca de la lovitura respectiva ai probleme.
Pe de alta parte, masina ta era un harb daca la un impact ca asta i-a "picat motorul pe asfalt", "s-a rupt scaunul" si "s-a scurtat cu 30 de cm". Spune "Doamne ajuta" ca nu s-a intamplat ceva la un impact violent si la viteza mare, ca mureai pe loc.
Acum tot ce poti face e sa incerci sa-ti "carpesti" masina si sa scapi de ea.
Multa sanatate!

Edited by alexandru_1988, 27 November 2015 - 18:01.


#17
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010

 hszb95, on 27 noiembrie 2015 - 18:00, said:

FIAT PUNTO, e masina de categorie compacta de oras. Ma gandesc ca tu ai vreo limuzina ceva... Posted Image

aaa gata asta spune tot Fiat.... masina tapana domne" bn ca nu ai patit ceva in conserva aia

Edited by baubig, 27 November 2015 - 18:02.


#18
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Daca nu ai cerut ambulanta sustinand ca te poti duce cu taxiul nu este de vina operatoarea . In caz ca ai ceva de reclamat afla ca Toate convorbirile sunt inregistrate si se gasesc la ei fiind suficient sa dai nr tau de pe care ai facut apel si inregistrarea va fi folosita.Altfel operatoarea nu cred ca iti permite sa faca ceva impotriva regulamentului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate