Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

rescriere bios uefi MSI P67A-GD65

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
NU_sunt_gay

NU_sunt_gay

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2015
Salut!
  am aceasta placa de baza care functiona perfect insa voiam sa pun un i5 din generatia 3 pe ea si am facut update de bios. proasta idee, abia dupa am aflat ca acest model are probleme si trebuie facut update de la o versiune la alta, nu trebuie sarit de la 1.2 la 1.5, trebuie actualizat "1 at the time". in final am obtinut o placa cu probleme care ajunge la post screen, se gandeste putin dupa care restart. ce pot face?
stie cineva un service unde pot merge sa o repar? atentie placa are uefi. care banuiesc ca e mai greu de rescris decat biosul clasic.

#2
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
din cite stiu eu, in momentul rescrierii biosului, nu mai ramine nici o urma din vechiul bios. deeeeci... nu ar trebui sa conteze ca nu ai facut update de bios incremental.

esti sigur ca ai instalat EXACT biosul necesar placii tale de baza si nu unul pentru o placa cu nume asemanator?

Edited by tEo, 27 November 2015 - 15:24.


#3
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
@EmanuelEmy
si atunci producatorul de ce mai scoate update-uri?

~~~

personal, sint adeptul regulii: daca nu am nevoie de update de bios, nu-l fac. dar am intilnit placa de baza (un asus de la serviciu, nu mai stiu exact modelul) care era foarte instabila si se bloca foarte des - pur si simplu freeze, iar daca rula muzica in fundal, in boxe raminea la nesfirsit fractiunea de secunda ce rula in momentul respectiv - (de 1-2-uneori chiar si 3 ori pe zi). ei bine, dupa 2 updateuri de bios numarul blocarilor s-a redus simtitor, in sensul ca erau zile cind nu se mai bloca deloc.

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
imi pare rau, dar nu pot fi de acord cu tine.

[later edit] am dat exemplul de mai sus tocmai ca sa arat ca, desi placa de baza respectiva nu avea in mod expres nevoie de update, prin efectuarea ecestuia s-a ameliorat o problema. de fapt in descrierea biosului respectiv tocmai asta se specifica - ceva de genul  imbunatatiri ale performantei si stabilitatii [edit]


@initiator
mai revin cu intrebari:
- cum ai facut update-ul? din windows sau din dos?
- imediat dupa update, programul de scriere iti livreaza un mesaj despre scierea corespunzatoare sau nu a biosului. l-ai primit? daca da, ce anume spunea?

Edited by tEo, 27 November 2015 - 15:59.


#5
NU_sunt_gay

NU_sunt_gay

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2015

 tEo, on 27 noiembrie 2015 - 15:56, said:

@initiator
mai revin cu intrebari:
- cum ai facut update-ul? din windows sau din dos?
- imediat dupa update, programul de scriere iti livreaza un mesaj despre scierea corespunzatoare sau nu a biosului. l-ai primit? daca da, ce anume spunea?
placa asta isi face update intr-un  mod ciudat. trebuie pus un exe pe stick cu tot cu fisierul ROM. exe-ul se executa in windows si scrie o parte din bios, dupa care isi da restart, si continua sa faca update de pe stick la o chestie numita CSM. si acolo sunt blocat eu defapt. nu mai merge mai departe. am inteles ca trebuia actualizat de la o versiune la alta deoarece intre versiuni s-au schimbat procedurile de update si el incearca sa actualizeze ceva dar actualizeaza altceva si se duce tot naibi...
update-ul l-am facut ca sa imi suporte gen 3 de i core

#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

 tEo, on 27 noiembrie 2015 - 15:56, said:

imi pare rau, dar nu pot fi de acord cu tine.

idem

@initiator
- imediat dupa update, programul de scriere iti livreaza un mesaj despre scierea corespunzatoare sau nu a biosului. l-ai primit? daca da, ce anume spunea?

nu este o regula acel mesaj. depinde cum a fost gandit utilitarul. pe placile gigabyte si asrock, am vazut aceste mesaje, la lenovo am vazut, insa culmea este ca am facut zilele astea un update la hp, iar acela doar  atentiona ca va instala si ca va da restart si sa astept.

a tot scris el acolo, iar dupa restart am asteptat sa afiseze ceva, sa faca ceva. pauza, nu a mai afisat nimic legat de bios, am dat eu restart si am intrat in bios sa vad daca este sau nu versiunea noua. se pare ca era cea noua.

oricum, mi se pare ciudat ca la un msi sa fie un astfel de procedeu. poate este specific placii, pt ca producatorului nu-i prea este specific din cate stiu.

#7
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,839
  • Înscris: 25.01.2002
oh... m-am uitat acum si eu la fisierul http://www.msi.com/f...date_SOPAll.pdf
intr-adevar, ciudat (pentru mine) mod de a face update...

nu cred ca mai poti sa-i faci ceva, daca nu te mai lasa sa bootezi...
sa speram ca intra pe topic si useri mai experimentati!

#8
NU_sunt_gay

NU_sunt_gay

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11
  • Înscris: 19.06.2015
sunt dispus sa platesc pentru reparatie dar sa ma indrume cineva undeva..

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
pai ca sa te indrume cineva, trebuie sa stie in ce oras esti. uite, eu te indrum in orasul meu, esti dispus sa cheltuiesti pt transport si cazare ca sa aduci o placa?

in plus, ar terbui sa bati tu fiecare service si sa intrebi ce si cum, daca au cu ce sa faca si daca se pricep, ca pe unii ii vezi din start, ori sunt increzatori  si stiu exact despre ce este vb, ori unii se uita la tine ca un vitel la poarta noua, ori parca ii e frica sa puna mana pe placa de parca il musca.

#10
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Utilitarul oficial MSI are cea mai mare rata de esecuri din cate se cunosc. Practic daca functioneaza esti extraordinar de norocos, esti exceptia care intareste regula./Pe scurt  - a nu se folosi .

Intrati aici si descarcati utilitarul facut pe forum, este sigur 100%. Testat personal.

https://forum-en.msi...?topic=108079.0


Vedeti ce versiune este ultima, si urmati instructiunile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate