Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Grup conic "Guldner Fahr A3K"

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Salut,am un tractoras Guldner A3K,cu care imi faceam foarte bine treaba,gen transport agricol (fan,baloti,....etc),si arat in gradini mici,mai mergea si la greblat,deci era un tractor foarte util avand in vedere si consumul putin.
Insa si problemele au aparut intre timp,am mai schimbat de cand l-am luat motorul,ambreiajul si chiuloasa + garnitura...etc,insa acum mi sa dus grupul conic,nu chiar tot dar un rulment sa crapat datorita unei bile care a iesit de la locul ei in timp ce tractorul era in mers,si acum vine partea cea mai grea,nu gasesc nici un rulment,cel putin pe net,desi am cautat si n-am avut norocul sa-l gasesc,de aia sper ca cineva sa ma ajute sau sa-mi dea ceva sfaturi despre cum sa-l gasesc, sau eventual daca exista si alte tipuri de rulmenti care s-ar potrivi la tactoras.

#2
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
La rulmenti daca nu treci codul sau dimensiunile si tipul, esti fiul ploii... mai degraba gasesti un motor nou decat un rulment...

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
initiator - ABSOLUT toti rulmentii au trecute niste serii pe ei, in acea serie, conform unor cataloage foarte bine clasificate, ai sa vezi ca prin acele serii iti sunt date, tipul de rulment, diametru interior si extererior, sarcina admisa, directia de preluare a sarcinii tipul de element de rostogolire, tip de ungere, camasa, etc. daca scriu toate criteriile de clasificare ma plictisesc.

nimeni nu va sta sa caute acum fise tehnice de la imensitatea de grupuri conice folosite, pt a ajunge exact la ce ai tu si pe urma sa disece grupul conic sa afle rulmentii si mai exact sa ghiceasca care anume il ai tu defect.

rezumand, trebuie sa cauti conform codului, adica sa fie identic

Edited by Dany_Darke, 27 November 2015 - 15:53.


#4
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
@Petran_Marius...masoara exact interiorul , exteriorul si latimea rulmentului.De regula rulmentii pt grupuri sunt conici;in functie de dimensiuni poate gasim echivalente

Edited by gcom61, 27 November 2015 - 16:35.


#5
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Sunt surprins de ajutorul vostru in primul rand.si va multumesc ca ma ajutati,acum revenind la subiect,dupa cum se vede eu nu prea le am inca cu mecanica,o sa-i spun lui taica-meu sa se uite dupa acel cod,si eventual o sa si masor rulmentul,oare daca as cumpara o cutie de transimisie,banuiesc ca ar veni cu tot cu grup nu ?
Oricum revin cu detali zilele astea eventual o sa fac si o poza cu rulmentul.

Edited by Petran_Marius, 27 November 2015 - 18:33.


#6
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
daca acel grup conic face parte din cutia de transmisie, atunci da, dar din ce stiu eu, cutia de transmisie doar schimba raportul, iar mai departe pleaca axul cardanic la grupul conic montat pe punti.

nu stiu cum este la tine.

#7
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Marius , se discutam de un tractor fabricat in 1959. Mai usor cu piesele de schimb gen cutie canu se mai fabrica demult. Rulmentul il vei gasi cu siguranta si nu te va costa mult, mai multa te costa munca de a extrage si inlocui rulmentul. Demonteaza grupul sa poti extrage rulmentul  si pe marginea camasii o sa gasesti trecut un cod numeric, poate si niste litere dai un seearch cu google si o sa aflii tot despre el.

#8
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Salut ! am revenit cu detalii, am atasat si o poza cu Pinionul si Corona,si mai jos va las masuratorile.

Attached File  WP_20151211_001.jpg   473.96K   21 downloads


Dimensiuni
- Pinion : 43.5 cm lungime si 3.5 cm latime
- Corona : 13 cm in interior si 20 cm in exterior

Din pacate codul nu-l are,pinionul fiind deja schimbat,a fost facut la comanda si nu are inscriptionat nimic pe el.

Deci sper sa ma ajutati cumva,Mersi !

#9
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Dute la magazin piese tractoare si vezi pinion atac si coroana pentru U445 DT sau U651 DT din ce vad eu ar cam fii aproape.Numara la tine dinti de pe coroana si dinti de pe pinionul de atac vezi cati ai si numara de pe piesele care le gasesti,vezi poate au ei catalog sau ceva si iti aduc dupa marca de tractor iti desfasoara tractorul pe piese ca si cartea lui tehnica.Sau mai ai o varianta pinion si coroana de U650 simplu fara 4x4 coroana si pinionul care sunt in cutie de viteze si acolo sunt tot acelas sistem.

Edited by TudorCJ, 11 December 2015 - 19:13.


#10
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Daca te hotarasti sa cumperi o pereche de pinioane,ai grija ca pe fiecare dintre ele trebuie sa fie cate o serie,identica pe ambele.Este seria care atesta ca pinioanele (de atac si coroana)au fost imperecheate pe masina unealta...Am intampinat astfel de probleme cu pinioane pt U445 si Tih,care este cu acelasi motor si transmisie cu mici modificari.

#11
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Din pacate pinioanele de pe U445 sau U651,nu sunt compatibile,pinionul de la tractoras are 9 dinti,cel putin asa mi-a zis tata,ca a incercat si el sa vada daca se potrivesc cele de la U445.

#12
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Nustiu ce sa zic din ce imi aduc eu minte si pinionul de atac tot 9 avea.De ce nu mergi la un magazin cu piesele in mana si le compari eu zic ca sunt aceleasi.

#13
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Din pacate nu e bun,da are 9 dinti dar e vorba si de dimensiuni aici,se pare ca tot la comanda ajung,desi speram sa gasesc piesa originala,insa tractorul e foarte vechi,ba mai batran ca taica-miu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate