Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sony Xperia Z5 Premium

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.10.2006
Un telefon premium, cu un display unic in lume, si anume
Rezolutie de 2160 x 3840 pixels (~806 ppi pixel density)
Design cunoscut din seria Sony Xperia.


Mai multe detalii pe GSMARENA
Attached File  sony-z5-premium1.jpg   30.34K   74 downloads

NETWORK Technology
GSM / HSPA / LTE
LAUNCH Announced 2015, September
Status Available. Released 2015, November
BODY Dimensions 154.4 x 75.8 x 7.8 mm (6.08 x 2.98 x 0.31 in)
Weight 180 g (6.35 oz)
SIM Nano-SIM
  - IP68 certified - dust proof and water resistant over 1.5 meter and 30 minutes
DISPLAY Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors
Size 5.5 inches (~70.4% screen-to-body ratio)
Resolution 2160 x 3840 pixels (~806 ppi pixel density)
Multitouch Yes, up to 10 fingers
Protection Scratch-resistant glass, oleophobic coating
PLATFORM OS Android OS, v5.1.1 (Lollipop), planned upgrade to v6.0 (Marshmallow)
Chipset Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810
CPU Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 & Quad-core 2 GHz Cortex-A57
GPU Adreno 430
MEMORY Card slot microSD, up to 200 GB
Internal 32 GB, 3 GB RAM
CAMERA Primary 23 MP, 5520 х 4140 pixels, phase detection autofocus, LED flash, check quality
Features Geo-tagging, touch focus, face detection, HDR, panorama
Video 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, check quality
Secondary 5.1 MP, 1080p, HDR
SOUND Alert types Vibration; MP3, WAV ringtones
Loudspeaker Yes, with stereo speakers
3.5mm jack Yes
  - High-Res audio
COMMS WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot
Bluetooth v4.1, A2DP, apt-X
GPS Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant)
NFC Yes
Radio FM radio with RDS
USB microUSB v2.0 (MHL 3 TV-out), USB Host
FEATURES Sensors Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer
Messaging SMS (threaded view), MMS, Email, IM, Push Email
Browser HTML5
Java No
  - Fast battery charging: 60% in 30 min (Quick Charge 2.0)
- ANT+ support
- Active noise cancellation with dedicated mic
- Xvid/MP4/H.265 player
- MP3/eAAC+/WAV/Flac player
- Document viewer
- Photo/video editor
BATTERY   Non-removable Li-Ion 3430 mAh battery
Stand-by
Talk time
MISC Colors Chrome, Black, Gold
Price group 9/10
TESTS Performance Basemark OS II: 2073 / Basemark OS II 2.0: 1687
Basemark X: 24281
Display Contrast ratio: 966 (nominal), 2.525 (sunlight)
Camera Photo / Video
Loudspeaker Voice 66dB / Noise 65dB / Ring 66dB
Audio quality Noise -95.9dB / Crosstalk -95.5dB
Battery life
Endurance rating 66h

Edited by djxhouse, 27 November 2015 - 10:17.


#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Sa speram ca sistemul de racire a chipsetului prin heatpipe-uri va face fata la Snapdragon 810 si rezolutia uriasa afisata pe ecran.
Nici nu vreau sa ma gandesc la ce temperaturi poate ajunge telefonul cand filmeaza 4k.

Edited by Hider141, 27 November 2015 - 10:31.


#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Been there, done that. Aplicatia camera sa va inchide, cand le va fi lumea mai draga. Si design-ul...alt Z. 3 giga de RAM... Nimic nou. Nimic.

#4
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
800 densitatea pixelilor...Deja de la 400 in sus e inutil de mult, eu nu reusesc sa vad pixelii la telefonul, si are densitatea pixelilor la jumate fata de Z5 Premium. Ecranul e mai mult un dezavantaj, mananca din baterie si performanta inutil.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostRobiacs, on 27 noiembrie 2015 - 10:36, said:

800 densitatea pixelilor...Deja de la 400 in sus e inutil de mult
Se numeste "progres" !
Sau era mai bine in evul mediu?

#6
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postericmario, on 27 noiembrie 2015 - 10:40, said:

Se numeste "progres" !
Sau era mai bine in evul mediu?

Se numeste marketing, nu progres. Progres era daca chiar te ajuta cu ceva. Daca iti pun in fata un un ecran de 5.5 inch 1080p si un ecran 2160p, nu-ti dai seama care e care, cat timp panelul e de aceeasi calitate. Asta e doar prosteala, prosteala care se pare ca merge la cativa, se pare ca faci parte din ei.

Edited by Robiacs, 27 November 2015 - 10:48.


#7
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
L-am butonat si eu putin, sincer sa fiu telefonul este extrem de elegant, telefonul nu functioneaza tot timpul in 4K, dar cand te uiti la o poza vezi ca o proceseaza putin, daca nu te pui sa analizezi imaginile nu vezi vreo diferenta fata de vreun telefon FHD, dar daca te uiti de aproape sau dai zoom la poze, atunci intelegi ce inseamna 4K....de incalzit nu s-a incalzit cat l-am butonat, camera este una de exceptie, l-am comparat cu un Note 5, G4, 6S si castiga atat pe partea video cat si foto, destul de lejer as zice.
Minusul e pretul...

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostRobiacs, on 27 noiembrie 2015 - 10:41, said:

Asta e doar prosteala, prosteala care se pare ca merge la cativa, se pare ca faci parte din ei.
Dar de ce te-ai suparat? Posted Image

ps. eu sunt utilizator de BB. Posted Image

#9
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Ca tot era vb de ecrane...  http://www.gsmarena....review-1342.php

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Strategie de marketing, gen "al meu e cel mai ţapăn".

#11
yknot

yknot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 18.11.2006
De ce exista Bugatti Veyron? Pentru ca se poate, si daca ai sufucienti bani, si esti impatimit de tehnologie si performante, poti avea unul.

Stiti povestea cu strugurii si vulpea?...

Edited by yknot, 27 November 2015 - 11:10.


#12
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View PostYOUR_GOD, on 27 noiembrie 2015 - 10:32, said:

Been there, done that. Aplicatia camera sa va inchide, cand le va fi lumea mai draga. Si design-ul...alt Z. 3 giga de RAM... Nimic nou. Nimic.
Se prea poate! Am testat personal Z3 plus cu acelasi procesor si doar dupa cateva minute de filmare in 4K se inchidea, de incins ce era! Noroc ca l-am putut returna la timp!

Nu vreau sa aud de SONY!

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postarab, on 27 noiembrie 2015 - 11:07, said:

Se prea poate! Am testat personal Z3 plus cu acelasi procesor si doar dupa cateva minute de filmare in 4K se inchidea, de incins ce era! Noroc ca l-am putut returna la timp!

Nu vreau sa aud de SONY!
offtopic

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Mi-a placut Z1. Ultimul Sony fara probleme. Apoi, am luat Z2, crezand ca fac upgrade. M-am iselat. Nu voiam 4K, dar camera telefonului se inchidea si in poze. A trebuit sa renunt la telefon, pierzand 1400 lei in cateva luni de utilizare. Incercam Z5, dar nu cu acel CPU si cu 3 Giga de RAM.

#15
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Toate briz brizurile de mai sus...si bateria ? Si cand il fortezi la maxim si iti bubuie bateria in el...se face ca un sobolan fiert...sau poti folosi telefonul ca plita...nu mersi. Imi place firma sony, insa :
- Diagonala ecranului e mare. Mai avem putin si umblam cu monitorul cu plasma dupa noi.
- Bateria face fata ? sau trebuie sa ai prize dupa tine ?
- Fiabilitatea si stabilitatea . Tine 2 ani macar ? Se va bloca, restarta, opri din nimic ( asta daca bateria are siguranta termica resetabila in ea...daca aia  da kix, iti bubuie telefonul).
Suna OK, dar indoielnica e fiabilitatea ca si stabilitatea .

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Din testul de aici rezultă următoarele:
The three screens come in identical size and the only difference is their resolution. The 1080p screen belongs to the Asus Zenfone 2, the 1440p screen belongs to the LG G4 and the 2160p, of course, belongs to the Sony Xperia Z5 Premium.
It turned out that the difference is impossible to see with the naked eye. The 1440p screen is already so pixel dense that we couldn’t make out any visible difference in the sharpness of the images on screen regardless whether we used a 50MP sample image from a professional camera or a one of the images that we shot with the Z5 Premium’s own camera.
Comparând imaginile lor, pentru ochiul meu cele mai confortabile de privit (pe un monitor obişnuit) au fost capturile de pe LG G4.
Tot ei spun că deja ecranul lui LG G4 este suficient.
Concluzie: da, se poate şi mai mult, însă implementarea unui ecran 4K de numai 5,5" pe un smartphone este o exagerare, justificată strict din raţiuni de marketing, raţiuni care se rezumă la principiul "Nu-i prost cine cere".
Singurul beneficiu ar fi afişarea conţinutului de pe ecranul lui Z5 pe un televizor 4K, dar aici vorbim de un alt segment de public, destul de restrâns la noi.
Dacă acest ecran ar fi fost de 7", iar telefonul ar fi avut un modul GPS performant, ar fi putut fi un navigator excelent cu hărţile Google Maps - însă, din nou, segmentul de public ar fi fost unul restrâns, căci nu ştiu câţi îşi permit să navigheze cu o conexiune de date mobile în roaming.

View PostTudor Popescu, on 27 noiembrie 2015 - 14:29, said:

- Fiabilitatea si stabilitatea . Tine 2 ani macar ? Se va bloca, restarta, opri din nimic ( asta daca bateria are siguranta termica resetabila in ea...daca aia  da kix, iti bubuie telefonul).
Suna OK, dar indoielnica e fiabilitatea ca si stabilitatea .
Nu prea am auzit de fiabilitate la Sony, în ultima vreme - nu numai la smartphone-uri. Da, fac produse frumoase, dar nu cumperi un astfel de produs pentru frumuseţe. Am un aparat foto bridge Sony, care în unele situaţii scoate poze mai slabe decât o săpunieră Canon. Pozele mai slabe le-a scos imediat după extragerea din cutie, pe când lui Canon i-au trebuit 5 ani ca să ajungă la performanţa asta negativă.
Însă probabil că la Sony nu contează volumul de vânzări atât de mult cât contează la Samsung şi de aceea îşi permit să scoată produse "premium".

Edited by PSC, 27 November 2015 - 15:25.


#17
yknot

yknot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 18.11.2006
Dacă nu scrie pe el Samsung sau iPhone nu e bun, netul a decis. Este adevărat ca exista probleme însă toate terminalele au, nu exista perfect în lumea asta. Totuși, Sony beneficiază de cea mai virulenta publicitate negativa, cred eu plecata de cele mai multe ori de la blogarasi "independenți". Sigur ca au partea lor de vina, suportul clienți de cacao si publicitatea inexistenta. Eu dețin si z2 și M4 și nu ma simt în vreun fel nedreptățit. Am mai avut și alte Sony înainte care nu au fost cine știe ce dar nu am renunțat la brandul asta ca asa zice gloata de pe net.

#18
teleki

teleki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 09.10.2014

View PostPSC, on 27 noiembrie 2015 - 15:24, said:

Din testul de aici rezultă următoarele:
The three screens come in identical size and the only difference is their resolution. The 1080p screen belongs to the Asus Zenfone 2, the 1440p screen belongs to the LG G4 and the 2160p, of course, belongs to the Sony Xperia Z5 Premium.
It turned out that the difference is impossible to see with the naked eye. The 1440p screen is already so pixel dense that we couldn’t make out any visible difference in the sharpness of the images on screen regardless whether we used a 50MP sample image from a professional camera or a one of the images that we shot with the Z5 Premium’s own camera.
ComparĂąnd imaginile lor, pentru ochiul meu cele mai confortabile de privit (pe un monitor obișnuit) au fost capturile de pe LG G4.
Tot ei spun că deja ecranul lui LG G4 este suficient.
Concluzie: da, se poate și mai mult, Ăźnsă implementarea unui ecran 4K de numai 5,5" pe un smartphone este o exagerare, justificată strict din rațiuni de marketing, rațiuni care se rezumă la principiul "Nu-i prost cine cere".
Singurul beneficiu ar fi afișarea conținutului de pe ecranul lui Z5 pe un televizor 4K, dar aici vorbim de un alt segment de public, destul de restrĂąns la noi.
Dacă acest ecran ar fi fost de 7", iar telefonul ar fi avut un modul GPS performant, ar fi putut fi un navigator excelent cu hărțile Google Maps - Ăźnsă, din nou, segmentul de public ar fi fost unul restrĂąns, căci nu știu cĂąți Ăźși permit să navigheze cu o conexiune de date mobile Ăźn roaming.

Nu prea am auzit de fiabilitate la Sony, Ăźn ultima vreme - nu numai la smartphone-uri. Da, fac produse frumoase, dar nu cumperi un astfel de produs pentru frumusețe. Am un aparat foto bridge Sony, care Ăźn unele situații scoate poze mai slabe decĂąt o săpunieră Canon. Pozele mai slabe le-a scos imediat după extragerea din cutie, pe cĂąnd lui Canon i-au trebuit 5 ani ca să ajungă la performanța asta negativă.
Însă probabil că la Sony nu contează volumul de vĂąnzări atĂąt de mult cĂąt contează la Samsung și de aceea Ăźși permit să scoată produse "premium".
Există Google Maps off-line asta apropo de câți își permit navigație în roaming.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate