Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

OFFSHORE-va rog sfaturi!

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
DeepSeaDiver

DeepSeaDiver

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2015
Lucrez de 7 ani ambarcat in Marina Militara ca Scafandru de Mare Adancime, Operator Barocamera, si Tehnician de Scufundare! Intru in ultimul an de contract si vreau sa renunt pentru a incerca un nou inceput pe offshore! Am terminat scoala militara (2 ani) ca si electrician. Am de gand sa incep si un curs de Crane Operator.
Am urmatoarele cursuri: Taiere-Sudura Subacvatica Oxi-Arc Electric, Lucru Scule Hidraulice Imerse, Control cu Ultrasunete Structuri Imerse, Filmare-Fotografiere Subacvatica.Am lucrat cu Kirby-Morgan 37 si am competente destul de solide in: electrica/electronica, pneumatica si hidraulica!
As dori si eu niste sfaturi: Cum pot intra pe piata de munca offshore??? Ce cursuri trebuie sa fac? Ce echivalari imi sunt recunoscute? Firme la care ar trebui sa incep sa-mi depun CV-ul??? Am vreo sansa Scafandru/Tehnician Scufundare/Electrician/Crane Operator??? Va rog mult niste raspunsuri!!!

#2
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
gsp?

sint o gramada de oferte...depinde daca te incadrezi. n-o sa stii pina nu incerci.

virsta?

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Din cate stiu japonezii au o mica fobie de apa si cica ar plati bine pe altii sa faca treaba asta. Plus de asta sunt si dispusi sa vorbeasca in engleza cu eventualii angajati.

Zic si eu din auzite doar.

#4
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
www.rigzone.com
Cel mai bun site de profil, iti faci CV si te inscrii la ce firme vrei. Recomandat si probat de amici de la Weatherford.
Domeniul s-a mai contractat putin, dar se gaseste mereu ceva pentru cineva calificat.
Eu zic ca la pregatirea ta ai sanse mari. Poate bradul de craciun de anul asta are robineti de inalta presiune.

#5
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007
Ce intelegi tu prin offshore?
Se cauta si sunt platiti destul de bine electricieni, electronisti si chiar sudori. Daca te pricepi bine bine la sudura poti fi platit regeste. Eventual ai putea face studii de sudura in metale din alea smechere la firme private.

#6
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006
GSP-ul s-a cam dus in cap.

#7
960616

960616

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 287
  • Înscris: 01.12.2012
GPS
Bafta!

#8
DeepSeaDiver

DeepSeaDiver

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2015

 viotl, on 27 noiembrie 2015 - 01:11, said:

gsp?

sint o gramada de oferte...depinde daca te incadrezi. n-o sa stii pina nu incerci.

virsta?

Le-am pus un CV la GSP... mi-au raspuns doar ca mi-au vizualizat  CV-ul si atat....nimic altceva...zi-mi te rog ce cursuri minime trebuie sa am ca sa ma incadrez!? Fac 28 in curand!

 Super Chief, on 27 noiembrie 2015 - 01:22, said:

Din cate stiu japonezii au o mica fobie de apa si cica ar plati bine pe altii sa faca treaba asta. Plus de asta sunt si dispusi sa vorbeasca in engleza cu eventualii angajati.

Zic si eu din auzite doar.

Ai idee de vreo firma ceva de la ei?un site???

 Tipiric, on 27 noiembrie 2015 - 02:02, said:

Ce intelegi tu prin offshore?
Se cauta si sunt platiti destul de bine electricieni, electronisti si chiar sudori. Daca te pricepi bine bine la sudura poti fi platit regeste. Eventual ai putea face studii de sudura in metale din alea smechere la firme private.

Cand zic Offshore ma gandesc la platforme maritime de foraj...ce cursuri de baza trebuie sa fac??am fost pe la ANR si astia nu-mi recunosc mai nimic,dupa ei ar trebui sa o iau de la zero...

 Razvan_N, on 27 noiembrie 2015 - 01:58, said:

www.rigzone.com
Cel mai bun site de profil, iti faci CV si te inscrii la ce firme vrei. Recomandat si probat de amici de la Weatherford.
Domeniul s-a mai contractat putin, dar se gaseste mereu ceva pentru cineva calificat.
Eu zic ca la pregatirea ta ai sanse mari. Poate bradul de craciun de anul asta are robineti de inalta presiune.

Multam :-) ceva cursuri pentru inceput ce-mi trebuie??

 960616, on 27 noiembrie 2015 - 06:16, said:

GPS
Bafta!

Ms... o sa incerc si aici cu un cont...ceva cursuri de inceput ce-mi trebuie??

Edited by DeepSeaDiver, 27 November 2015 - 10:57.


#9
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
nu vreau sa te dezamagesc, dar este cea mai proasta perioada posibila pentru OFFSHORE.

pretul scazut al petrolului a dus la o contractie majora a proiectelor noi, sunt sute de nave si instalatii trase pe dreapta. vezi portul Aberdeen, Stavanger, platforme cold stacked, etc.

locuri de munca mai sunt, dar si oameni cu muuulta experienta care sunt in cautare disperata...da un search pe google sa vezi cate locuri de munca s-au pierdut in offshore.

asa ca, CV-ul tau se va pierde in multime...si da, si GSP s-a dus in cap. pe langa salarii neplatite - intarziate cate 2 luni, le-au mai si taiat cu 25 %...navele sunt majoritatea trase pe dreapta.

una peste alta, e bine sa speri si sa cauti, dar sa ramai cu picioarele pe pamant si sa cauti alternative. eventual sa ramai unde esti macar pentru moment.

iar in offshore, fara BOSIET sau HUET nu ai ce cauta. rare sunt posturile unde nu se cere asta.

bafta!

#10
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
Deci, vad ca are ceva succes topicul, a atras atentia.
Pare ca ai multe competente cautate in off-shore, eu zic ca ai sanse mari. Virsta e buna, aproape excelent.
Ce sa zic, lupta! Te vad determinat. Oricum, nu e usor in off-shore. Eu nu am treaba cu off-shore, dar am ceva treaba cu navigatia. Nesemnificativ.
ANR este obligat sa te certifice conform STCW in functie de cerintele specifice punctului de lucru. Deci, cauta STCW.
Ai putea primi sfaturi mai la obiect pe site-uri/forumuri dedicate, de genul ainostri.ro, crewforum.ro, marinari.ro, crewtoo, de-astea. Vezi ca e o sectiune puternica si pe LinkedIn....
Nu o sa pleci usor, va trebui sa te lupti ceva. Cursurile pe care trebuie sa le faci la Ceronav sint foarte scumpe, estimez eu asa un 3-4K....
Oricum. Off-shore e acum pe un trend descendent.... Chiar ieri am vazut 3-4 supply vessel trase pe dreapta

Trei mai exact.

Attached File  offshore1.jpg   115.37K   21 downloadsAttached File  offshore2.jpg   135.93K   21 downloadsAttached File  offshore3.jpg   164.95K   16 downloads

#11
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
ca sudor poti incerca si pentru santiere, nu neaparat offshore.

#12
DeepSeaDiver

DeepSeaDiver

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2015
Am fost azi la Sediul GSP...ce sa zic...m-am lovit de o nesimtire si un refuz categoric cum am intrat pe poarta institutiei! M-a trimis baiatul de la poarta la resurse umane,acolo nu mi-au dat voie sa intru in birou, m-a oprit o doamna la secretariat pe hol gen si m-a intrebat ce caut? I-am raspuns ca am venit sa vorbesc cu cineva de la personal in vederea ocuparii unui post la ei! Raspuns: Daca ar veni 500 de oameni pe zi la ea ce s-ar alege!!! Pe bune,adica unde traim frate!??Pentru ce este platita aceasta femeie???nu sa dea explicatii la oamenii care vin sa se intereseze de joburi???Mi-a zis sa aplic pe net si atat...sa astept!...Ce nesimtire...

#13
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
Despre ea e vorba?
https://www.linkedin...browse_map-name
Dupa cum arata, ma intreb cine o....
Deci, bine ai venit in lumea reala.
La urmatoarea inceracre vei sti la ce sa te astepti.

Apropo de discutiile de mai devreme, uite la ce lume aspiri: doar o picatura din ocean (inclusiv sub-sea...)
https://www.linkedin...x?trk=prof-post

#14
DeepSeaDiver

DeepSeaDiver

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2015
Solutia cred ca e afara...si trebuie sa o iau de jos ca Roustabout...

#15
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
La 29 de ani, cu calificarile tale, o iei de jos pe o cale noua, dar dar ai cam tot ce-ti trebuie (tehnic) sa te ridici rapid.
Si da, afara. Acasa, daca poti, pina te certifici, cauta sa iei niste ore in carnetul de marinar.... Sint metode.

#16
DeepSeaDiver

DeepSeaDiver

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2015
Apropo mi se elibereaza carnetul de marinar fara ambarcare???doar cu cursurile IMO???

#17
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013
Mai citeste si mai intreaba la ANR.
Nu toti cei care lucreaza in off-shore trebuie sa aibe carnet de marinar.

Pentru a obtine carnetul de marinar trebuie sa fii calificat pentru una din functiile pe care se elibereaza, adica sa ai un certificat de la o unitate de invatamint dedicata si agreata. Dupa aceea vin cursurile IMO.

#18
DeepSeaDiver

DeepSeaDiver

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.11.2015

 viotl, on 29 noiembrie 2015 - 01:36, said:

Mai citeste si mai intreaba la ANR.
Nu toti cei care lucreaza in off-shore trebuie sa aibe carnet de marinar.

Pentru a obtine carnetul de marinar trebuie sa fii calificat pentru una din functiile pe care se elibereaza, adica sa ai un certificat de la o unitate de invatamint dedicata si agreata. Dupa aceea vin cursurile IMO.

Din cate stiu trebuie sa faci neaparat practica 6 luni ambarcat ca sa-ti dea carnet de marinar(nebrevetat)...si din cate am vazut pe afara se cauta sa ai AB Seaman

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate