Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cum sa instalez o antena satelit de 38 cm Focus Sat

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
livio2009

livio2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 28.03.2009
Buna, sunt sofer si lucrez pe comunitate, luna aceasta am cumparat de pe net un kit complet de receptie satelit ce contine o antena de 38 cm , as cumpara o antena mai mare dar nu am loc in cabina, reciever model kaon HD Zapper C03600  de la focus sat, LNB-ul este Universa LNb sunt incepator nu stiu denumirea, am cumparat si un      satfinder digital sa ma ajute la cautat, as vrea va rog sa ma ajutati, la mine Q=0 S=0 cu antena montata nu se ridica valorile, am luat azmitu, elevatia de pe dishpointer, am masurat si cablu ce duce la LNB avea 14 volti, am inteles de la alti colegi ca montata antena Semnalul trebuie sa aiba o anumita valoare de semnal si daca esti cu ea indreptata catre pamant, am sunat si la firma de unde am cumparat mi-au spus ca acest model de receiver nu imi arata nici un fel del valoare semnal numai atunci cand sunt pozitionat pe satelit, precizez ca am abonament Focus Sat. Va rog frumos sa ma ajutati cu informatii ca astazi toata ziua am incercat sa o reglez si nu am reusit. Am cumparat si un satfinder digital si nu imi dau seama cand sunt pe satelitul Thor 5/6, ajung 99% si pe directie catre satelit dar S si Q tot pe 0. Va rog frumos sa ma ajutati sunt incepator. Multumesc

#2
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Daca ai semnal maxim la satfinder pe o anumita frecventa Focus, iar atunci cand muti cablul in receptor semnalul este tot 0, este o problema cu receptorul.
Nu am acest model, insă toate stb-urile pe care le-am folosit aveau 10% S si Q atunci cand nu exista semnal(chiar si fara cablu conectat).
Pasii sunt clari :
1. Folosesti o frecventa Focus ( am ales una aleator 11996V sr:28000 fec:7/8) in satfinder .
2. Cand ai semnal maxim fixezi antena si muti cablul in receptorul Kaon
3. Daca nu receptioneaza niciun canal si semnalul este tot 0, probabil receptorul este defect .

#3
67Me67

67Me67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 09.09.2006

View Postlivio2009, on 27 noiembrie 2015 - 00:37, said:

Buna, sunt sofer si lucrez pe comunitate, luna aceasta am cumparat de pe net un kit complet de receptie satelit ce contine o antena de 38 cm , as cumpara o antena mai mare dar nu am loc in cabina, reciever model kaon HD Zapper C03600  de la focus sat, LNB-ul este Universa LNb sunt incepator nu stiu denumirea, am cumparat si un   satfinder digital sa ma ajute la cautat, as vrea va rog sa ma ajutati, la mine Q=0 S=0 cu antena montata nu se ridica valorile, am luat azmitu, elevatia de pe dishpointer, am masurat si cablu ce duce la LNB avea 14 volti, am inteles de la alti colegi ca montata antena Semnalul trebuie sa aiba o anumita valoare de semnal si daca esti cu ea indreptata catre pamant, am sunat si la firma de unde am cumparat mi-au spus ca acest model de receiver nu imi arata nici un fel del valoare semnal numai atunci cand sunt pozitionat pe satelit, precizez ca am abonament Focus Sat. Va rog frumos sa ma ajutati cu informatii ca astazi toata ziua am incercat sa o reglez si nu am reusit. Am cumparat si un satfinder digital si nu imi dau seama cand sunt pe satelitul Thor 5/6, ajung 99% si pe directie catre satelit dar S si Q tot pe 0. Va rog frumos sa ma ajutati sunt incepator. Multumesc


salut , pentru inceput , ar trebui sa iti instalezi pe un telefon mobil - smartphone sau o tableta, o aplicatie
ceva de genul acesta  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lRLpKZMCRHo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] magazinul de aplicatii de pe telefonul tau , aplicatii de gen
sunt mai multe , pe youtube  poti studia un pic si vezi in functie de modelul tau de smartphone iti instalezi ...
aplicatia de pe telefonul tau e utila pentru a sti directia ( azimutul ) satelitului cautat  
dupa ce esti cu antena orientata spre satelitul cautat , acolo , cu receptorul conectat la lnb si selectand din meniurile receptorului o frecventa de valoare mare ( frecventele de valori mari , in majoritatea cazurilor au putere / nivel semnal  mare ) cu miscari sus -jos pe verticala ale antenei incerci sa reglezi elevatia pana cand vezi ceva semnal  pe barele de semnal ...sau iti intra imagine pe televizor ... miscarile sus - jos le faci milimetric  

aici ai listele de frecvente  http://www.flysat.co...ussat.php  + http://www.flysat.com/upc.php

succes

Edited by 67Me67, 27 November 2015 - 08:03.


#4
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Banuiesc ca nu ai mai instalat nici o antena de satelit pana acum? E vorba de finete maxima la reglaje si la cautarea satelitului. Ai notiuni de baza? Daca ai internet in cabina poti accesa www.dishpointer.com, ca sa vezi exact directia in care trebuie indreptata antena. Alegi locatia, alegi satelitul, maresti harta si pozitionezi balonasul exact in locul unde te afli tu cu antena in momentul respectiv iar dunga iti arata directia satelitului! Ti-as recomanda sa incerci mai intai receiverul la un cunoscut care are antena deja reglata pe focus/digi, ca sa vezi in primul rand daca e ok. Si daca functioneaza.
In rest....rabdare multa si succes!

Intre timp, o mai postat un coleg mai sus. e bun si exemplul cu smartfonul Posted Image , Incearca toate variantele de mai sus!

Edited by chris_dvb, 27 November 2015 - 08:20.


#5
livio2009

livio2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 28.03.2009

View Postbog4u, on 27 noiembrie 2015 - 07:54, said:

Daca ai semnal maxim la satfinder pe o anumita frecventa Focus, iar atunci cand muti cablul in receptor semnalul este tot 0, este o problema cu receptorul.
Nu am acest model, insă toate stb-urile pe care le-am folosit aveau 10% S si Q atunci cand nu exista semnal(chiar si fara cablu conectat).
Pasii sunt clari :
1. Folosesti o frecventa Focus ( am ales una aleator 11996V sr:28000 fec:7/8) in satfinder .
2. Cand ai semnal maxim fixezi antena si muti cablul in receptorul Kaon
3. Daca nu receptioneaza niciun canal si semnalul este tot 0, probabil receptorul este defect .
Azi am sa instalez iara antena si am sa setez frecventa data de tine si daca nu functioneaza ma duc sa probez receiveru la vreun coleg de prin parcare daca gasesc, modelul satfinder este acesta http://www.google.ro...VD9oQMwgbKAIwAg

Edited by livio2009, 27 November 2015 - 09:03.


#6
livio2009

livio2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 28.03.2009

View Postbog4u, on 27 noiembrie 2015 - 07:54, said:

Daca ai semnal maxim la satfinder pe o anumita frecventa Focus, iar atunci cand muti cablul in receptor semnalul este tot 0, este o problema cu receptorul.
Nu am acest model, insă toate stb-urile pe care le-am folosit aveau 10% S si Q atunci cand nu exista semnal(chiar si fara cablu conectat).
Pasii sunt clari :
1. Folosesti o frecventa Focus ( am ales una aleator 11996V sr:28000 fec:7/8) in satfinder .
2. Cand ai semnal maxim fixezi antena si muti cablul in receptorul Kaon
3. Daca nu receptioneaza niciun canal si semnalul este tot 0, probabil receptorul este defect .
Am instalat antena pe frecventa data de tine si S-0 Q-0 nimic schimbat, deci mai ramane sa probez receptoru la vreu coleg si daca nu merge. nici la el sa sun la firma care l-am luat si sa il schimbe

#7
bog4u

bog4u

    @Român

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,030
  • Înscris: 20.12.2007
Nu ai mai precizat nimic de satfinder : conecteaza-l la lnb-ul antenei, introdu orice frecventa de aici : http://www.flysat.com/focussat.php
Regleaza antena, iar daca ai receptionat semnal  verifica si pe alte frecvente daca se confirma, astfel esti sigur ca te afli pe satelitul dorit.
Dupa aceea conectezi receptorul si scanezi satelitul .
Pentru reglaje ai spus ca folosesti dishpointer, este o solutie buna .

#8
livio2009

livio2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 28.03.2009
http://www.tehnicb.r...asura/sf001.htm modelu acesta de satfiner folosesc si nu merge numai daca il conectez la receptor ca de acolo se alimenteaza cu curent. Si daca trebuie sa trec de pe o frecventa pe alta trebuie sa folosesc Tv. Am dat si mai in sus un link cu satfinder-ul care il folosesc

Edited by livio2009, 27 November 2015 - 19:29.


#9
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postlivio2009, on 27 noiembrie 2015 - 19:27, said:

http://www.tehnicb.r...asura/sf001.htm modelu acesta de satfiner folosesc si nu merge numai daca il conectez la receptor ca de acolo se alimenteaza cu curent. Si daca trebuie sa trec de pe o frecventa pe alta trebuie sa folosesc Tv. Am dat si mai in sus un link cu satfinder-ul care il folosesc

...mda...nu vreau sa te descurajez cu satfinderul ala, dar sa nu te astepti la minuni.  Te ajuta numai daca esti  pe satelit. Inca tot nu pot sa-mi dau seama daca te afli cel putin in apropierea satelitului. De aceea ti-am recomandat dishpointer.com. Presupun ca esti cat de cat in apropierea satelitului dorit, mai incearca inca o data sa reglezi antena de pe un sport fix, cu vizibilitate spre satelit. Tine cont de pozitia LNB-ului si de miscari milimetrice. Nu se poate sa nu intre chiar nimic. Thor are semnal puternic. Probabil intra mai greu, e cam mica farfuria. Dar ceva tot tre sa intre.

Si poate ar fi bine sa incerci si Satfinder-ul ala....sa nu cumva sa mai fie si defect...daca nu-ti trece semnalul prin el....degeaba te chinui. Deci, cel mai bine ar fi, daca nu mai ai rabdare sa testezi  de unul singur, Posted Image cauta un coleg care are focus. Incearca atat rec-ul cat si satfinderul...asigura-te ca ambele functioneaza si dupa aceea te apuci din nou inarmat cu multa rabdare si finete de reglat antena. Dupa ce i prinzi odata jmecheria si le gasesti pozitia la LNB si la farfurie..iti va fi mult mai usor!

Edited by chris_dvb, 28 November 2015 - 00:00.


#10
livio2009

livio2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 28.03.2009

View Postchris_dvb, on 27 noiembrie 2015 - 23:52, said:



...mda...nu vreau sa te descurajez cu satfinderul ala, dar sa nu te astepti la minuni.  Te ajuta numai daca esti  pe satelit. Inca tot nu pot sa-mi dau seama daca te afli cel putin in apropierea satelitului. De aceea ti-am recomandat dishpointer.com. Presupun ca esti cat de cat in apropierea satelitului dorit, mai incearca inca o data sa reglezi antena de pe un sport fix, cu vizibilitate spre satelit. Tine cont de pozitia LNB-ului si de miscari milimetrice. Nu se poate sa nu intre chiar nimic. Thor are semnal puternic. Probabil intra mai greu, e cam mica farfuria. Dar ceva tot tre sa intre.

Si poate ar fi bine sa incerci si Satfinder-ul ala....sa nu cumva sa mai fie si defect...daca nu-ti trece semnalul prin el....degeaba te chinui. Deci, cel mai bine ar fi, daca nu mai ai rabdare sa testezi  de unul singur, Posted Image cauta un coleg care are focus. Incearca atat rec-ul cat si satfinderul...asigura-te ca ambele functioneaza si dupa aceea te apuci din nou inarmat cu multa rabdare si finete de reglat antena. Dupa ce i prinzi odata jmecheria si le gasesti pozitia la LNB si la farfurie..iti va fi mult mai usor!
Am sa incerc si maine sa montez antena dar nu eram lamurit cu receptorul imi arata tot S=0 si Q=0 am masurat si tesiunea la cablu care duce la LNb si satfinderu erau 14,5 volti, am tot cautat satelitul si nu am reusit sa ridic acele valori la S si la Q

#11
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postlivio2009, on 28 noiembrie 2015 - 00:22, said:

Am sa incerc si maine sa montez antena dar nu eram lamurit cu receptorul imi arata tot S=0 si Q=0 am masurat si tesiunea la cablu care duce la LNb si satfinderu erau 14,5 volti, am tot cautat satelitul si nu am reusit sa ridic acele valori la S si la Q

...apropo, imi aduc aminte....am avut odata o problema asemanatoare..la una dintre antene. Putere 0 / Calitate 0. De vina in cazul ala a fost chiar LNB-ul. Am schimbat LNB-ul si totul a fost ok.
Nu e exclus nici in cazul tau. Tine cont si de LNB. S-ar putea sa fie si de acolo... Pana la urma, ia-le prin excludere. Testeaza fiecare componenta in parte. Chiar si cablul!

Succes!

Edited by chris_dvb, 28 November 2015 - 00:47.


#12
livio2009

livio2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 28.03.2009
Multumesc mult pentru indicatii am sa probez receptorul,  satfinderu si LNB-ul sa fiu sigur ca functioneaza si dupa aceea ma voi pune sa caut din nou, azi mi-a dat multa bataie de cap cautand satelitu dar nu stiam de ce acele valori nu imi urca si cand am sunat pe vanzatorul de la care am luat antena mi-a spus ca la modelul acesta de receptor Kaon HD ZAPP Co3600 valorile S si Q trec de 0 numai cand esti pe satelit, am vrut sa stiu daca e adevarat sau am o problema cu echipamentu

#13
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postlivio2009, on 28 noiembrie 2015 - 01:49, said:

Multumesc mult pentru indicatii am sa probez receptorul,  satfinderu si LNB-ul sa fiu sigur ca functioneaza si dupa aceea ma voi pune sa caut din nou, azi mi-a dat multa bataie de cap cautand satelitu dar nu stiam de ce acele valori nu imi urca si cand am sunat pe vanzatorul de la care am luat antena mi-a spus ca la modelul acesta de receptor Kaon HD ZAPP Co3600 valorile S si Q trec de 0 numai cand esti pe satelit, am vrut sa stiu daca e adevarat sau am o problema cu echipamentu


Nu cunosc acel receiver, deci nu pot sa spun daca e asa sau nu. Chiar din acest motiv... incearca-l undeva si vezi daca merge. Incearca totusi sa-ti iei o farfurie de 60 pe viitor. Asta asa ca un minim de rezerva de semnal. 60 nu e cu mult mai mare si ii gasesti cu siguranta un loc in cabina. E mai sigur.

Eventual, dai jos bratul LNB-ului si o poti ascunde oriunde.

Edited by chris_dvb, 28 November 2015 - 10:12.


#14
livio2009

livio2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 28.03.2009
Cand ajung acasa am sa iau si lucru in considerare si din cate presupun trebuie sa ii pun eu ventuza la antena de 60, din cate vad ca nu au, intreb ca nu stiu sunt nou in domeniu

Edited by livio2009, 28 November 2015 - 21:54.


#15
livio2009

livio2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 28.03.2009
Azi am probat antena de satelit la un coleg si functioneaza dar mai am o nelamurire dupa ce a facut sa functioneze Q era 80% si S era 20% si functionau programele bine dar ce nu inteleg cum de functioneaza la S=20 % din cate am inteles eu ca ele functioneaza la S=70% oare am ceva pribleme cu receptorul

#16
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View Postlivio2009, on 28 noiembrie 2015 - 21:49, said:

Cand ajung acasa am sa iau si lucru in considerare si din cate presupun trebuie sa ii pun eu ventuza la antena de 60, din cate vad ca nu au, intreb ca nu stiu sunt nou in domeniu

Nu stiu daca se potriveste suportul de la aia de camping la una de 60. Eventual va trebui sa improvizezi un suport pe cabina. Nu stiu cum, trebuie sa te uiti la fata locului, daca ai vreo posibilitate sa o prinzi undeva.
Daca zici ca merge constant, fara intreruperi, poti sa te folosesti de aia mica. Probabil e chiar la limita semnalul, ca putere. Mai importanta e calitatea...de aceea se explica si faptul ca merge cu S=20 / Q=80.
Poate mai poti scoate ceva semnal din reglaje fine. Conteaza si parametri tehnici, modul cum e transmis pachetul respectiv. Unele TP-uri accepta semnal mai slabut, un minim de putere/ calitate,  altele deja fac macroblocuri. Depinde.
In orice caz, daca poti viziona fara intrerupere programul, atunci e ok. O sa vezi pe parcurs, daca esti multumit de receptie sau daca va trebui sa investesti intr-o farfurie de 60.
Important e, sa te obisnuiesti cu instalarea si cu reglajul.

Edited by chris_dvb, 30 November 2015 - 09:53.


#17
livio2009

livio2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 28.03.2009
Multumesc mult pentru informatie, am intrebat ca am reglat antena fin si S nu creste de 20%

Edited by livio2009, 30 November 2015 - 16:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate