Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Daca dau factory reset la laptop am optiunea de partition wipeout?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
ImJustKiddin

ImJustKiddin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 14.06.2010
Am tot incercat sa scot niste virusi dintr-un laptop Sony Vaio al unchiului meu. Dar e copt. Are droppers, rogue, troieni, pups si nenumarate programe si popups. Am incercat tot felul de anti-virusi, OTL, RogueKiller, Malwarebytes, Adwcleaner, Avast fara niciun rezultat. Malwarebytes reuseste sa stearga pups dar la alte scanari se gasesc virusi si dropper-ul nu dispare nici de fel. Nu imi da voie sa sterg programele alea gen Yahoo! Toolbar din panoul de control. Nici macar avast-ul nu imi da voie sa il sterg. Nici sa il actualizez.

Am ajuns la concluzia ca singura solutie este sa efectuez factory reset. Dar nu stiu daca are optiunea de stergere a partitiilor selectate. Nu stiu daca o sa pierd totul in proces. Nu vreau sa ma risc. Sa fac back-up la laptop e cam greu pentru ca trebuie sa salvez sute de poze (vreo 36GB+). Va trebuii sa cumpar niste DVD-uri si sa ma descurc cu Nero ca altfel nu stiu cum sa le salvez. Aveti vreo idee?

Multumesc!

Edited by ImJustKiddin, 26 November 2015 - 21:06.


#2
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
pe un hdd extern...

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Unitatile de stocare, indifrerent de tehnologie (hdd/ssd/stick usb) sau de generatie/vechime se pot defecta oricand fara nici un avertisment. Nu mai zic de virusi/cryptolocker.
Daca datele sunt importante/irecuperabile, macar un backup este obligatoriu.
Cumpara un HDD extern sau macar un stick de 64GB, fa backup pe el si reinstaleaza tot.

#4
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Din intamplare am avut si eu de rezolvat  laptopul unui amic, tot sony vaio. Erau niste erori de sistem, avea w7pro. I-am cerut acceptul si i-am dat recovery, am folosit tasta F10. M-a intrebat daca sterg toata partitia C, cea de sistem, alta nu avea in afara de cea hidden (recovery). I-am dat recovery, s-a facut in maxim 2 minute si surpriza, avea W XP. I-am lasat XP dar nu avea toate driverele. Am intrat pe saitul http://www.sony.co.u...TT21WN/list#os3 si am luat de acolo programul XPdowngrade, i-am dat drumul si acum are toate driverele ok. Mentionez inca o data ca la lansarea recovery am fost intrebat daca pastrez fisiere sau nu, am ales sa nu pastrez nimic si mi-a sters toata partitia c.Partitia ascunsa (hidden)de recovery a ramas intacta.

Edited by altuser09, 26 November 2015 - 21:37.


#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Nu vreau sa par inoportun, dar daca nu stiti ce faceti, exista intotdeauna optiunea sa apelati la un service, de preferat inainte de a sterge partitii si a face formatari ...
      Nu exista notiunea de "factory reset" la un laptop, pentru ca laptopul  nu e telefon mobil.

#6
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Boot Disk  cu antivirus :
http://support.kaspe...uses/rescuedisk

#7
ImJustKiddin

ImJustKiddin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 14.06.2010

View Postcspot, on 27 noiembrie 2015 - 00:46, said:

Nu vreau sa par inoportun, dar daca nu stiti ce faceti, exista intotdeauna optiunea sa apelati la un service, de preferat inainte de a sterge partitii si a face formatari ...
  Nu exista notiunea de "factory reset" la un laptop, pentru ca laptopul  nu e telefon mobil.

Exista VAIO Care Rescue care face system recovery. Poate nu m-am exprimat corect cu notiunea de resetare din fabrica. Nu am nici un CD cu Windows, deci descartez optiunea de formatare a partitiilor in boot. Personal eu cred ca este la fel de sigur si comod sa faci system recovery cu software-ul care vine original la laptop precum instalarea unui Windows.

PS: Am facut asta deja cu un laptop HP si procesul a decurs bine dar nu imi mai aduc aminte treaba cu partitiile.

Edited by ImJustKiddin, 27 November 2015 - 10:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate