Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Preturi la chirii - incotro?

- - - - -
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
chiar sunt curios, pentru bucuresti, sa mai comunicam (din surse sigure) care-i piata;
opinia mea? au crescut chiriile simtitor (>10%) de anul trecut asta desi in bucuresti, cel putin, numarul de chiriasi pare constant, iar cu "împroprietărirea" din ultimii ani, normal ar fi sa scada!

cateva exemple (noi): militari (garsoniera, bloc nou, zona orsova): 270 euro, mobilat complet decent
central, zona foisor, nou, mobilat complet, decent, 400 ioro

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
or sa mai creasca daca dau astia legea cu bancile si imobilele

#3
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011
Cand numarul de tranzactii a cazut in cap chiriile au avut acelasi trend. Crezi ca odata cu legea respectiva o sa creasca numarul de tranzactii ca sa traga chiriile in sus?

#4
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.03.2007
Posibil sa creasca cererea pentru inchiriere avand in vedere noua lege bancile nu vor mai da credite pentru orice

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
preturile de la chirii (in mod normal) ar trebui sa fie cam pretul de achizitie impartit la 10 ani (120 luni).
la noi, impresia mea, este ca preturile la chirii sunt mici, nu la apartamente mari!

la apartamente, ca despre ele este vorba, preturile nu sunt corelate cu zona, in aceste momente. este anormal ca o cloaca in berceni sa fie doar cu 10-15-20% mai ieftina ca una la pe mosilor.

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Vorba cântecului: "The only Way is Up!"....

#7
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Initiator ai scris:" militari (garsoniera, bloc nou, zona orsova): 270 euro".
Nu crezi ca exagerezi?
De cate luni sta garsoniera aia la inchiriat?
Apropo,cati mp are si care este pretul de vanzare a unei astfel de garsoniere,in acea
zona,bloc nou?

#8
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 02.09.2007

 MembruAnonim, on 26 noiembrie 2015 - 15:05, said:

preturile de la chirii (in mod normal) ar trebui sa fie cam pretul de achizitie impartit la 10 ani (120 luni).
la noi, impresia mea, este ca preturile la chirii sunt mici, nu la apartamente mari!

Esti un pic cam optimist cu pretul = 120 chirii. In practica, mai degraba pretul = 180 (15 ani), adica un randament brut de 6-7%. Din care mai scazi taxe, impozite, asigurari, perioade fara chiriasi, etc.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mishale, on 26 noiembrie 2015 - 15:36, said:

Initiator ai scris:" militari (garsoniera, bloc nou, zona orsova): 270 euro".
De cate luni sta garsoniera aia la inchiriat?

Am zis eu ca e a mea? nu e a mea. e inchiriata de un nene care si-a luat 2 in acelasi bloc cu un coleg care si-a luat un 2 camere.
a dat pe ele 40K + mobilatul, are cam 40 mp utili suprafata, baie mare, iar singura camera e ok, un fel de L din ce-am vazut in schite (daca-mi aduc aminte). bucataria e separata si le-a mobilat ikea.
pe ambele le-a dat acum 2 luni cu 270, negociind de la 300

colegul meu a dat 50K, cu prima casa in acealasi bloc. el mi-a zis...

 lyanna, on 26 noiembrie 2015 - 15:37, said:

Esti un pic cam optimist cu pretul = 120 chirii. In practica, mai degraba pretul = 180 (15 ani), adica un randament brut de 6-7%. Din care mai scazi taxe, impozite, asigurari, perioade fara chiriasi, etc.

asta e la noi, si isi doresc chiriasii romani. chiria tre sa fie la 10 ani.
e o regula simpla (e adevarat mai veche) : iti cumperi ceas (era inainte si televizor) cat castigi pe luna, masina cat castigi pe an si casa in 10 ani. Chiria e egala cu cumpararea pe 10 ani.
in afara e cu 10 ani... randamentul la rezidential e peste 8%, altfel nu renteaza!

#10
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

 MembruAnonim, on 26 noiembrie 2015 - 15:53, said:

Am zis eu ca e a mea? nu e a mea. e inchiriata de un nene care si-a luat 2 in acelasi bloc cu un coleg care si-a luat un 2 camere.
a dat pe ele 40K + mobilatul, are cam 40 mp utili suprafata, baie mare, iar singura camera e ok, un fel de L din ce-am vazut in schite (daca-mi aduc aminte). bucataria e separata si le-a mobilat ikea.
pe ambele le-a dat acum 2 luni cu 270, negociind de la 300

colegul meu a dat 50K, cu prima casa in acealasi bloc. el mi-a zis...



asta e la noi, si isi doresc chiriasii romani. chiria tre sa fie la 10 ani.
e o regula simpla (e adevarat mai veche) : iti cumperi ceas (era inainte si televizor) cat castigi pe luna, masina cat castigi pe an si casa in 10 ani. Chiria e egala cu cumpararea pe 10 ani.
in afara e cu 10 ani... randamentul la rezidential e peste 8%, altfel nu renteaza!


Regula, ca sa fi ok din punct de vedere financiar si sa-ti mai ramana si de o maslina e cam asa:
masina 3-6 venituri lunare
casa 30-40 venituri lunare
lucruri de folosinta indelungata maxim 1/2 venit lunar.

Edited by Heto, 26 November 2015 - 15:59.


#11
Hircus

Hircus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 25.06.2014

 jericho, on 26 noiembrie 2015 - 14:46, said:

or sa mai creasca daca dau astia legea cu bancile si imobilele
Daaaa,,,cresc,,,:))),,dacă adaugi la oferta existența și o parte din imobilele care sunt acum la vânzare și pe care blocarea creditării le cam arunca în zona de chirii.

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Heto, on 26 noiembrie 2015 - 15:58, said:

Regula, ca sa fi ok din punct de vedere financiar si sa-ti mai ramana si de o maslina e cam asa:
masina 3-6 venituri lunare
casa 30-40 venituri lunare
lucruri de folosinta indelungata maxim 1/2 venit lunar.

deci isi ia taco masina si casa cand o avea 60 ani? :D

#13
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005

 Hircus, on 26 noiembrie 2015 - 16:02, said:

Daaaa,,,cresc,,,Posted Image)),,dacă adaugi la oferta existența și o parte din imobilele care sunt acum la vânzare și pe care blocarea creditării le cam arunca în zona de chirii.
e valabila si viceversa, blocarea creditarii lasa si multi clienti pentru chirie

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Hircus, on 26 noiembrie 2015 - 16:02, said:

Daaaa,,,cresc,,,Posted Image)),,dacă adaugi la oferta existența și o parte din imobilele care sunt acum la vânzare și pe care blocarea creditării le cam arunca în zona de chirii.

o sa ramai surprins, casele facute pentru vanzare nu se preteaza pentru chirie Posted Image
majoritatea, ala facute pentru vanzare, sunt in zone in care transportul in comun este o fata morgana, la margine de bucuresti, in zone in care pretul reprezinta motivul primordial in achizitie.
chirasii isi doresc zone decente, chiar si apartamente mai mici, in zone centrale sau semicentrale, cu acces la metrou, MOBILATE (da frate, romanul vrea sa-i fie mobilata casa... el vrea sa vina la hotel, chiar daca mobila e 1940 lux)... si daca se poate si loc de parcare.

deci, ce s-a construit in popesti e numai pt vanzare!

Edited by MembruAnonim, 26 November 2015 - 16:07.


#15
iseteqiube

iseteqiube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 570
  • Înscris: 22.09.2011

 Heto, on 26 noiembrie 2015 - 15:58, said:

Regula, ca sa fi ok din punct de vedere financiar si sa-ti mai ramana si de o maslina e cam asa:
masina 3-6 venituri lunare
casa 30-40 venituri lunare
lucruri de folosinta indelungata maxim 1/2 venit lunar.
Ca sa-ti permiti (in sensul ca fie confortabil) sa cumperi un Logan de 10k EUR iti trebuie venit de 3333 EUR/luna?!

 jericho, on 26 noiembrie 2015 - 16:04, said:

e valabila si viceversa, blocarea creditarii lasa si multi clienti pentru chirie
Pai exact asa s-a intamplat dupa 2008. S-a blocat creditarea, iar chiriile s-au dus in cap. De ce ar trebui sa fie pe dos acum?

Edited by iseteqiube, 26 November 2015 - 16:10.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 iseteqiube, on 26 noiembrie 2015 - 16:08, said:

Ca sa-ti permiti (in sensul ca fie confortabil) sa cumperi un Logan de 10k EUR iti trebuie venit de 3333 EUR/luna?!

evident ca e gresit ... ce zice.
ca sa-ti permiti skoda octavia de 18.000 euro tre sa ai nene 1500/luna lejer
logan: 9.000 -> 750 euro -> 3350 lei cam asa. decent zic eu

nu te indotorezi prea mult... ca se presupune ca nu strangi 4 ani sa-ti iei masina si 20 sa-ti iei casa... e facut dupa gradul de indatorare ce-am zis eu.

Edited by MembruAnonim, 26 November 2015 - 16:11.


#17
Hircus

Hircus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 25.06.2014

 jericho, on 26 noiembrie 2015 - 16:04, said:


e valabila si viceversa, blocarea creditarii lasa si multi clienti pentru chirie
Ca să iasă la socoteală mai adăugam și miile de apartamente care sunt în construcție ,,,plus ca statul vrea să învestească 250mil euro în piață imobiliară pe segmentul chiriilor. Iar în momentul în care fiscul o să între în această zonă,,,devine imposibil de anticipat.
În fond în România orice este posibil.

 MembruAnonim, on 26 noiembrie 2015 - 16:06, said:



o sa ramai surprins, casele facute pentru vanzare nu se preteaza pentru chirie Posted Image
majoritatea, ala facute pentru vanzare, sunt in zone in care transportul in comun este o fata morgana, la margine de bucuresti, in zone in care pretul reprezinta motivul primordial in achizitie.
chirasii isi doresc zone decente, chiar si apartamente mai mici, in zone centrale sau semicentrale, cu acces la metrou, MOBILATE (da frate, romanul vrea sa-i fie mobilata casa... el vrea sa vina la hotel, chiar daca mobila e 1940 lux)... si daca se poate si loc de parcare.

deci, ce s-a construit in popesti e numai pt vanzare!
Dacă rămân aia cu 10 blocuri nevândute,,,cecrezi ca fac cu ele? Dar ,mă rog ,,,este fantezistă întrebarea odată ce românii cumpăra din stadiu de proiect,,,

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
fiscul n-are oameni sa verifice marea coruptie... chiriile la apartamente sunt o mica afacere, majoritatea sunt mosteniri de familie care sunt inchiriate.
la spatiile comerciale e totul pe fata pt ca acolo firmele mari, au nevoie de contracte/factura...

dupa ce rezolva marile tunuri, peste 20 ani, or sa se apuce si de chirii.

totusi, dati din casa, spuneti cat aveti chirii. asta e topicul!

Edited by MembruAnonim, 26 November 2015 - 16:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate