Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Recomandare monitor 27" 1440p

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
daviok

daviok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 04.11.2007
Salut!
As vrea sa-mi cumpar um monitor nou de 27" 1440p. Il voi folosi la jocuri si office.
Ca si design imi plac astea 2:
ASUS MX27AQ, 27", WQHD, Space Gray
http://www.altex.ro/...wqhd-space-gray
si
DELL UltraSharp U2715H, 27", QHD, negru-gri
http://www.altex.ro/...7-qhd-negru-gri
Sunt bune pentru gaming?
Pe care sa-l iau?
Daca in jocuri scad rezolutia la 1080p oare se strica asa rau imaginea?

Eu trag mai mult spre Asus - parca arata mai bine dar nu stiu cum sta cu fiabilitatea.

Multumesc.

#2
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Dellul cu ips. Ce imi place la el este ca il poti regla orizontal/vertical ba chiar poti sa-l rotesti. :D

#3
daviok

daviok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 04.11.2007
Mersi pentru raspuns dar nu ma ajuta cu nimic faptul ca se poate roti sau regla pe verticala.
Pe birou, cu picior fix sta la inaltimea potrivita.

#4
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
DELL-ul cu IPS este ideal pentru aplicatii grafice, editare foto-video. L-as lua oricand, daca n-as avea unul deja :lol:

Nu stiu insa cat ajuta timpul ala de raspuns la gaming, ca nu practic.

#5
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Si Asus are IPS, eu ăsta l-as lua. Designul e mult mai ok

#6
Spaghete

Spaghete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 22.05.2007
Aproximativ aceeasi dilema am avut-o si eu, cateva luni in urma.  Doream un monitor strict pentru gaming. Sunt un impatimit de CS:GO si WOW. Eu zic sa NU te grabesti cu nici una dintre alegerile tale. Nici una nu e buna pentru gaming. Nu sunt un profesionist, dar am citit multe chestii pana sa imi cumpar unul.

Cand cumperi un monitor, tre' sa tii cont de multe chestii. In primul rand ce placa video ai si ce tip de Panel doresti(e foarte important!)
Tipuri de Panel:

1. TN( Twisted Nematic)- strict pentru Gaming
Avantaje: -timpii de raspuns  redusi, de dorit in gaming-ul la nivel profesionist sau pentru pasionati. In gaming e normal, multimedia sau grafica nu este nici pe departe asa important. Panourile TN  sunt cele mai bune existente pe piata din punctul de vedere al timpului mic de raspuns.
-Profunzimea negrului nu este la fel de buna ca la panourile VA, dar totusi s-a imbunatatit semnificativ in ultimul timp, ajutata de introducerea ratei ridicate de contrast dinamic. Acuratetea culorilor este foarte buna dar se obtine prin buna calibrare a ecranului.
-pretul de cost redus
Dezavantaje:   -unghiurile de vizibilitate reduse de max.160-170º, functie de panel si de producator. Acestea insa sunt mai degraba marketing. Realitatea este ca dincolo de 140° culorile incep sa vireze spre griuri colorate, existind  panel-uri TN la care culorile incep sa se schimbe ca nuanta si dincolo de 90-120º.
calitatea scazuta a imaginii (in general pentru TN se foloseste o adincime de culoare pe 6-biti, respectiv 18-biti RGB). Pentru a reda in True Colour 24-Bit tehnologia TN foloseste interpolarea nuantelor pixelilor adiacenti pentru a se obtine nuanta potrivita.
-isi schimba nuanta la presiune mecanica pe suprafata, lucru care le face inutilizabile in aplicatiile touch-screen

2. IPS(In Plane Swiching)
Avantaje: -calitate a imaginii foarte buna, culori foarte apropiate de nuantele naturale, claritate
-unghiuri de vizibilitate foarte bune, de circa 178-180º, motiv pentru care sunt foarte folosite si pentru televizoare.
-potrivite pentru solutiile touch screen, la atingere suprafata panel-ului nu isi schimba culoarea.
Dezavantaje:   -timpii de raspuns relativ ridicati. Problema nu mai este insa nici pe departe deranjanta ca la primele versiuni. AH-IPS-urile ofera experiente de gaming mai mult decit satisfacatoare.
-pretul de cost relativ ridicat. Insa nu mai exista diferente de 2-300%  ca la panel-urile ce foloseau tehnologiiile initiale, AH-IPS-urile fiind mai scumpe functie de implementare fata de TN-uri similare cu 30-50%
-consumul energetic cu circa 10-15% mai mare fata de TN-uri pe implementari similare. Insa in conditiile in care consumul unui monitor a scazut la jumatate din consumul unui bec, nu prea mai conteaza.

3. VA (vertical alignment)
-La panel-urile VA, materialul cristalelor lichide exista in mod natural in stare orizontala, astfel nu mai este nevoie de tranzistoare suplimentare (asa cum se intampla la panel-ul IPS). In lipsa tensiunii, celula de cristal lichid ramane perpendiculara cu substratul, astfel obtinandu-se un ecran negru. Avem urmatoarele categorii constructive:
-MVA (Multi-domanin Vertical Alignment) –  produse de AU Optronics, in principal reusesc unghiuri de vizibilitate extinse (ca ale IPS-urilor), o buna reproducere a culorilor, timpi de raspuns imbunatatiti (mai mici decit IPS dar mai mari decit ai TN-urilor) si un contrast foarte bun. Colour shift-ul se va simti insa nu atit de puternic ca la TN-uri. Varietatile dezvoltate ulterior precum P-MVA sau mai nou AM-VA (cu care s-a reusit o treba destul de buna) de catre AU Optronics  sau S-MVA produs de Chi Mei Optoelectronics reprezinta panel-uri reusite pe care le veti gasi in implementarile actuale. AM-VA -ul AU Optronics s-a impus destul de mult fiind cel mai intilnit in implementarile marilor producatori ca Benq, Dell, ASUS, etc.
-PVA (Patterned Vertical Alignment) – o tehnologie ceva mai ieftina PVA nu foloseste metodele de stimulare a culorii folosite de MVA.  Varianta S-PVA a fost pusa la punct de catre Samsung/Sony reduce timpii de raspuns, pastrind caracteristicile tehnologiei. Aceste panel-uri sunt in general folosite la televizoare, desi mai pot fi gasite pe modelele vechi de monitoare Samsung.
Tehnologiile VA in general rezolva partial probemele cauzate de timpii de raspuns relativ mari ai IPS-urilor dar pierd usor pe partea de calitate a imaginii. Unghiurile de vizibilitate se pastreaza la valorile celor oferite de IPS-uri. Punctul tare al acestei tehnologii este contrastul excelent, mult mai mare decit la TN-uri sau IPS-uri, fapt ce le-a impus puternic in industria televizoarelor.

4. PLS (Plane Line Switching)
    -calitate excelenta a imaginii, luminozitate si claritate
-unghiuri de vizibilitate excelente
-pret de cost comparabil cu IPS-urile LG, desi implementarile pe piata romaneasca au preturi superioare implementarilor IPS.
Vis-a-vis de calitatea imaginii parerile sunt impartite. Unii utilizatori considera ca acestea au o calitate superioara, altii spun ca e comparabila cu implementarile IPS. Nu am auzit/citit pareri precum ca PLS-urile au o calitate a imaginii sub calitatea IPS. Incepind cu 2013, ca raspuns la AH-IPS-ul pus la punct de LG, Samsung raspunde cu o versiune similara, AD-PLS ce se gaseste implementata pe modelele Samsung, Dell, etc.


Daca e important Gamingul, atunci clar iti trebuie un monitor cu panel TN. Eu mi-am luat un LED LG 24GM77-B 24 inch 1ms, care merge excellent cu placa mea NVIDIA GeForce GTX 980. Bugetul a fost de 2000 roni, dar am considerat ca acest monitor e best buy pentru aceasta categorie de pret.

Pe scurt, totul se rezuma la ce placa video ai.

#7
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
^ mic drop.

#8
daviok

daviok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 04.11.2007
Mersi mult pentru raspunsuri.
Vroiam un monitor mai mare, de 27" dar rezolutia 1980x1080 e cam mica pt. un ecran de 27" iar 1440p parca e mai de viitor.
Am comandat pana la urma Asus-ul ala. Sa vad cum ma impac cu el.
Ambele monitoare au panel AH-IPS.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate