Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

accident cu drumurile noastre toate

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
norocul meu ca mi-am spart baia de ulei, si ca nu mi-am spart viata, cum e la moda in romania in zilele noastre, intr-o groapa nesemnalizata, plina cu apa.
iar nenorocul meu e ca mi s-a stricat si motorul acum. am proces verbal de la politie cum ca e groapa acolo cu adancimea si latimea ei, am martor care sustine exact cum s-a intamplat sa-mi rup baia de ulei in acea groapa nesemnalizata, am facut n poze si cateva filmulete care sa-mi sustina cele intamplate. ce sanse credeti ca sunt sa castig un proces cu cei de la drumuri, sa-mi plateasca toate daunele....?

Edited by tornad0, 26 November 2015 - 12:42.


#2
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
In ce localitate s-a intamplat?

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
motorul? daca baia de ulei ai sanse sa o recuperezi de la aia de la drumuri, motorul nu cred, ala e din vina ta daca l-ai gripat.
procese cu aia s-au mai castigat, dar sa te astepti la un proces lung.

#4
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
Presupun ca nu ai casco la masina.
In acest caz ar fi ramas sa te despagubeasca ei apoi sa se indrepte impotriva celor vinovati: primarie, regii specializate (cnadnr), societati de constructii / intretinere drumuri...
Pentru tine va fi mai greu - in sensul unui consum enorm de timp, nervi, bani...

Sanse sunt.
Am patit asta, asiguratorul m-a despagubit pe casco si dupa cativa ani si-a recuperat dauna de la primarie si societatea care efectua lucrari in respectiva zona (am fost martor in proces).

#5
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Sanse in procese, in tara asta, cu judecatorii, sunt ca la Loterie...
Ai putea, da, teoretic, sa obtii castig de cauza. Problema ar putea fi faptul ca, pana sa va da un verdict final (pentru ca exista si un recurs care se poate face; si de regula se face, mai mereu, de partea care se crede nedreptatita), va trece muuuult, foarte mult timp. Si apoi, dauna ti se poate esalona (nu ti se vor da banii odata, gramada); deci, posibil sa nu prea intelegi ceva din ei si nu prea ai ce face cu ei, asa firimturi.
De ce nu consulti si un avocat?

#6
brin

brin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 06.04.2014
Indiferent ce si cum,mergi pana in panzele albe. Timpul si banii nu conteaza.
N-avem alta optiune de a schimba ceva decat ca fiecare ,in dreptul lui,sa faca ce trebuie.
Bani n-o sa cheltui..... Te poti reprezenta singur in astfel de cazuri. Nu stiu de unde vine treaba asta cu cheltuieli excesive pentru a rezolva ceva in justitie.

#7
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007

View Postslai, on 26 noiembrie 2015 - 12:51, said:

motorul? daca baia de ulei ai sanse sa o recuperezi de la aia de la drumuri, motorul nu cred, ala e din vina ta daca l-ai gripat.
procese cu aia s-au mai castigat, dar sa te astepti la un proces lung.

daca comand la restaurant o ciorba de burta infectata cu salmonela, eu sunt de vina ca am mancat-o? sau restaurantul respectiv ca nu-si pastreaza normele de igiena?

motorul l-am gripat tot din vina acelei gropi. eu daca nu intram in groapa aceea, nu mai spargeam baia, si automat nu se mai gripa motorul. groapa aceea nu trebuia sa existe, si astfel nici postul acesta nu mai exista

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
ideea e ca motorul nu se gripeaza instant. tu ai plecat de acolo, uleiul s-a pierdut, nu ai luat in seama becul din bord, care iti anunta avaria, nici ceasul de temperatura, motorul s-a incins, si de obicei la ce pagube sunt, schimbi motorul cu totul, ca din ala nu mai faci motor bun.

#9
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
nu se gripeaza instant, dar eu nu aveam de unde sa stiu ca mi s-a spart baia. la cate gropi exista si in care intru, nu stau sa opresc la fiecare sa ma uit sub masina. becul din bord (cel rosu) se aprinde in momentul cand masina ramane fara ulei, nu atunci cand se sparge baia. iar temperatura motorului era la 90 de grade. asta rezulta ca linia e inca ok si sper ca am de schimbat doar cuzineti si chestii marunte, fara sa fie nevoie sa rectific arborele. dar chiar si asa, manopera e 2000 de ron, capacul de la baie de ulei inca nu stiu cat costa, dar ma ajunge si ala destul de mult, si cred ca o sa ajung undeva la 4000 de ron din buzunarul meu. din ce motiv? ca era o groapa nesemnalizata

#10
viks

viks

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 26.02.2015
te cred si regret ce ti s-a intamplat
vezi ca pe aici imediat ti se va da verdict de unic vinovat TU
ca asa suntem noi romanu, muncim sa le facem kuru mare la producatorii de piese de-afara .

#11
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
nu conteaza ce verdict mi se va da aici, eu voi actiona pe cineva in judecata

#12
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
pana obtii sentinta definitiva schimbi inca o masina si constati ca ce ai primit pe mere ai dat pe pere. trebuie sa dai in judecata administratorul drumului,care te va purta pe drumuri si poate cere stramutarea procesului in alte parti.sa zicem ca o sa recuperezi dauna+cheltuielile de judecata,dar timpul pierdut si invoirile de la munca nu.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003

View Posttornad0, on 26 noiembrie 2015 - 13:13, said:

becul din bord (cel rosu) se aprinde in momentul cand masina ramane fara ulei, nu atunci cand se sparge baia
Pai ramane fara ulei dupa ce se sparge baia, logic... indicatorul ala de fapt indica presiunea uleiului si ccum spargi baia si scade nivelul la un moment dat ramai fara presiune la ulei. Aveai scut la motor ?

#14
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
scut la motor n-am, tot multumita drumurilor romanesti. si te rog sa nu-mi spui ca din cauza asta sunt eu vinovat, ca nu aveam scut, ca nici nu vreau sa aud :)

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mda tot pagubitul e de vina,hai sa il acuzam ca a plecat de acasa cu masina pe ploaie, hai sa il acuzam ca si-a cumparat masina, hai sa il acuzam ca traieste in Romania.
Platim o gramada de taxe imbecile in tara asta dar cand pici intr-o groapa nesemnalizata tot tu esti de vina....

In mod normal trebuiau sa vina de la drumuri cu platforma, banii si scuzele de rigoare.  Eu cand am picat intr-o groapa tot nesemnalizata si am facut praf bara si aripa de la masina ce au facut  baietii de la drumuri ? Au venit repede, au astupat groapa cu ce s-a nimerit si au pus si un stalp de beton in fata.  HALAL !!!

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
unde vezi ca da cineva vina pe el? noi suntem cuminti, avocatii alora de la drumuri vor fi mult mai rai decat noi.
interesul lor e sa lungeasca procesul la maxim, sa creasca si cheltuielile, vor cere expertize peste experize si deasupra alte expertize si tot asa.
ideea de baza e nu sa nu-i dea lui banii, e sa descurajeze pe altii sa dea in judecata.
pana acum s-au descurcat de minune, probabil 99,999% o lasa balta decat sa se inhame la asa ceva.
ori ai bani si timp de cheltuit si te apuci, dar de obicei cei care se apuca sunt asiguratorii, ei oricum au o armata de avocati si timp..

#17
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,734
  • Înscris: 26.08.2008
CASCO ai?

#18
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,646
  • Înscris: 23.04.2007

View Postpacopaco1967, on 26 noiembrie 2015 - 14:56, said:

Omul n-avea nici scut la motor si tu il intrebi de casco ?Posted Image  
Ce treaba are sula cu prefectura ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate