Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Sony Xperia M5 sau Huawei Honor 7

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

Poll: Sony Xperia M5 sau Huawei Honor 7 (22 member(s) have cast votes)

Ce ati alege?

  1. Xperia M5 (9 votes [40.91%] - View)

    Percentage of vote: 40.91%

  2. Honor 7 (13 votes [59.09%] - View)

    Percentage of vote: 59.09%

Vote Guests cannot vote

#1
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
Dupa cum spune titlul topicului, as vrea niste sugestii in legatura cu achizitionarea unuia dintre aceste telefoane. E pentru un baiat de 12 ani care acum are un Samsung Xcover 2.
In afara de convorbiri si SMS-uri, telefonul va mai fi folosit pt jocuri, poze si net (mai mult youtube). Specificatiile tehnice le-am studiat. Preturile sunt apropiate, Honor 7 e cu vreo 20 € mai mult.
Eu parca as inclina spre Sony, baiatul meu e indecis. Voi ce ati alege? De ce?

Multumesc anticipat pt pareri...

#2
0_0

0_0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 07.11.2015
Crezi tu ca pt youtube Posted Image
Astea nu le poate face si actualul tel?

Edited by 0_0, 26 November 2015 - 11:38.


#3
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Sony e superior din toate punctele de vedere in fata Huawei-ului inafara de baterie si faptul ca nu suporta standardul ac la wifi.

#4
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Am votat cu Huawei Honor 7 din cauza bateriei, are 3100mAh, fata de Sony M5, care are doar 2100mAh.
Bateria e singurul motiv pentru care am ales Huawei-ul, altfel nu stiu ce-as alege dintre cele doua. (comparatie)

#5
yanni17

yanni17

    -------------------

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,588
  • Înscris: 19.11.2010
Honor pentru baterie și aspect. În rest performanțe aproape comparabile.

#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostCiubex, on 26 noiembrie 2015 - 12:05, said:

Am votat cu Huawei Honor 7 din cauza bateriei, are 3100mAh, fata de Sony M5, care are doar 2100mAh.
Bateria e singurul motiv pentru care am ales Huawei-ul, altfel nu stiu ce-as alege dintre cele doua. (comparatie)
gsmarena zice ca M5-ul are baterie de 2600mAh, si cu toate astea tine mai mult in convorbiri decat Huawei.

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Asa, la repezeala, de pe net, o comparatie intre cele doua procesoare: SoC showdown: Snapdragon 810 vs Exynos 7420 vs MediaTek Helio X10 vs Kirin 935, am impresia ca intre cele doua Mediatek MT6795 Helio X10 si HiSilicon Kirin 935, primul ar fi ceva mai optimizat.
Asadar, in acest moment, daca ar fi sa elimin bateria din calcule, as alege Sony, totusi, avand in vedere destinatia telefonului, pentru copil, zic ca bateria e importanta, drept pentru care imi pastrez optiunea :) Huawei.

dupa comentariul lui ericmario
Ai amandoua la dispozitie? :) Sony-ul se descurca mai bine cu bateria fata de Huawei, daca da, atunci.... nu as mai sta la alegeri :) as alege Sony.

Edited by Ciubex, 26 November 2015 - 12:26.


#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Sony se cam încinge la utilizare intensă, unii useri pretind că se şi blochează şi restartează din cauza asta. La cum înghesuie acuma toţi procesoare octacore la 2-2,5GHz devine cam problematic cu răcirea.

#9
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Eu as luat Huawei-ul mai ales pentru meniul mult mai simplu. Totusi, telefonul asta ti-ar merge tie, nu unui copil de 12 ani ...Posted Image  Dap, sunt fan Huawei, nu injurati (P6, P7)

#10
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Postshymano, on 26 noiembrie 2015 - 13:32, said:

.Posted Image  Dap, sunt fan Huawei, nu injurati (P6, P7)
Nici nu concepeam altfel din moment ce ai avatarul dedicat !

Votez, honor 7

#11
ursuletul68

ursuletul68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,208
  • Înscris: 06.09.2011
Sony este Sony...cred ca are mai putine ''chinezarii''(ca piese) decat Huawei..asa ca votez Sony M5..

#12
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Pai Sony are si el o "chinezarie" cat el de mare, cel din subiect are un SOC Mediatek care e facut in Taiwan. (hai sa-i spunem ca nu-i China :D )
SOC = System On a Chip (pe romaneste "de toate-ntr-un chip"), asta inseamna ca-i in el CPU, modem GSM, modul GPS, modul WiFi, encoder/decoder video.. mai multe pe pagina: Mediatek MT6795 Helio X10 sau Mediatek's 64bit chips
Astfel incat nu cred ca are nimic non China pe el, deci, din punctul meu de vedere, e cam superficiala alegerea doar dupa "brand" :)

Edited by Ciubex, 26 November 2015 - 14:17.


#13
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012

View Postursuletul68, on 26 noiembrie 2015 - 13:53, said:

Sony este Sony...cred ca are mai putine ''chinezarii''(ca piese) decat Huawei..asa ca votez Sony M5..

Bine spui crezi, mai exista o sansa sa-ti dai seama ca nu sigla face marfa.

Edited by kiario, 26 November 2015 - 14:14.


#14
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Terminati cu prostiile astea de genul "are chinezarii in el ...". Huawei este una dintre marcile de top din China, nu le mai comparati cu chinezismele facute pe vapor. Vreau sa vad si eu un telefon in care nu exista nimic "made in China".
Daca n-ar fi chinezesti de la mama lor (ma refer la Huawei), am putea avea surpriza ca Sony sau Samsung sa aiba mai multe piese chinezesti decat Huawei ... ce dracu, e treaba de marketing, mana de lucru mai ieftina, comert pana la urma.

#15
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View Postursuletul68, on 26 noiembrie 2015 - 13:53, said:

Sony este Sony...cred ca are mai putine ''chinezarii''(ca piese) decat Huawei..asa ca votez Sony M5..

Dumnezeu a facut cerul si pamantul, restul este produs in China.

Sony are modele de telefoane carora li se dezlipeste ecranul iar tu zici ca "Sony este Sony" de parca tot ce e facut de ei e de calitate? Compara produsul finit/modelul, nu firma.

Edited by Robiacs, 26 November 2015 - 21:54.


#16
florinlgg3

florinlgg3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 11.08.2014
Honor 7

#17
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Ca fapt divers, zilele astea m-am tot uitat la niste versus-uri, in ideea unei viitoare achizitii care sa inlocuiasca/convietuiasca cu P7-le actual ... imi place foarte mult P8 (mai ales varianta dual-sim de 64GB) si l-am tot comparat cu Honor7. Dupa standardele mele, P8 castiga si in fata lui Honor7, tinand cont ca nu ma impresioneaza intr-atat senzorul de amprente sau diferenta de 400mA la baterie; in schimb, P8 este mai subtire, pare mai premium. Varianta single-sim este si mai ieftina decat Honor7, so ... poate fi o alta optiune si pentru tine. Pana la urma, fiecare alege ce ii place mai mult ...
LE: pt ecran mai mare, de 5.5", Honor 6 Plus are baterie de 3600mA ...

Edited by shymano, 27 November 2015 - 19:38.


#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
Pana la urma pustiul a optat pt Sony.
Multumesc pentru parerile exprimate! Posted Image

Attached Files

  • Attached File  sony.jpg   107.68K   19 downloads


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate