Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Merita sa fac miscarea sau sa mai astept?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
Servus, vreau sa cer o parere de la cei cu mai multa experienta.

Deci treaba sta asa. Sunt dezvoltator baze de date si am inceput sa primesc foarte multe telefoane de la agentii de recrutari cu oferte tentante, cu salarii de £40,000 pe an (mai mult cu peste 20% de cat castig).

N-am avut pana acum norocul sa fiu chemat la interview, era sa fiu, dar m-am incapatanat cand un agent de recrutari a insistat ca dupa ce mi-a vazut clientul CV-ul, i-a transmis sa-mi zica ca nu poate oferi mai mult de £38k si am refuzat deoarece compania respectiva nu ofereau bonus sau contributii la pensie.

Ce parere aveti, merita sa merg la un interview pentru o oportunitate de £38-£40k doar pentru a putea dupa, negocia salariul cu angajatorul actual ?

Imi place ceea ce fac, dar mi-ar placea sa castig mai mult daca tot a crescut salariul mediu pe piata in zona in care sunt. Fasaie de contractori si ma uit ca si la firma la care sunt, se chinuie seful de 4 luni sa angajeze pe cineva permanent. Chiar am avut un caz in firma in care unul permanent s-a intors ca si contractor pentru ca firma il vroiau cu orice pret, ce-i drept, tipul e foarte bun.

Care sunt sansele ca seful sa accepte o crestere salariala de peste 20% ? Ar merita sa ma refuze si sa astepte cateva luni pana gasesc pe cineva sa ma inlocuiasca?

Mi-ar fi teama sa nu ma duc la un interview si sa cer o marire doar pe baza ca imi voi cauta altceva pe un salariu mai mare ca dupa sa se duca vorba ca eu sunt ala care vrea sa plece si mereu cand imi iau liber vor crede ca merg la interview-uri.

Mentionez ca firma sta destul de prost la categoria resurse pentru proiecte deja.  5 oameni care lucreaza pe proiecte si mai au nevoie de oameni. Iar eu care am lucrat doar pe un proiect si acum lucrez doar pe support (bugs, mici schimbari, etc).

Multumesc anticipat si va rog fara critici :-)

Edited by Clau_UK, 26 November 2015 - 00:43.


#2
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
"Cine alearga dupa doi iepuri, nu prinde niciunul" sau "Nu da vrabia din mana, pentru cioara dupa gard" iti spun ceva (si au valoare pentru tine)?
Tu stii mai bine cum sta treaba si ce vrei de fapt. Uneori, mai e si acel "feeling" personal, si, uneori alegerile se mai fac si cu inima (stii vorba aia, cand simti ca parca te trage ata mai mult intr-o parte, uneori inexplicabil).
Nici sa astepti mult si bine, pana cand o veni "jobul ideal" pentru tine, ca poate nu vine (sau pica) niciodata.

#3
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Fix sub mesajul tau e afisat:

[ https://i.imgur.com/d43bqRc.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
internets

internets

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.11.2015
Shaormarii il urasc!Vezi cati bani ia acest programator aflat in somaj.

Edited by internets, 26 November 2015 - 01:06.


#5
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Îți sugerez să dai cu banul.

#6
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

Quote

Ce parere aveti, merita sa merg la un interview pentru o oportunitate de £38-£40k doar pentru a putea dupa, negocia salariul cu angajatorul actual ?

Cum adica merita? merita sa dai un interviu ca sa ai o viata intreaba salariu mai mare, cu vreo 7000 din primul an? ce fel de intrebari idioate sint astea?
Singura metoda prin care vei obtine o crestere de salariu acolounde esti acum e sa pui pe masa o oferta mai buna si sa fii gata sa pleci (pe bune, nu la bluff). Chiar daca iti place unde esti si obtii numai 10% in plus tot e o chestie, dar oricrester de salari e pe viata. Fiecare noua crestere e cu niste procente din salariul anterior, daca pierzi citeva mii acum se aduna zeci, sute de mii in urmatorii zeci de ani.

View Postcolombo2003, on 26 noiembrie 2015 - 00:48, said:

"Cine alearga dupa doi iepuri, nu prinde niciunul" sau "Nu da vrabia din mana, pentru cioara dupa gard" iti spun ceva (si au valoare pentru tine)?


Da, nu se refera la cazul asta si sint timpenii...

#7
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,294
  • Înscris: 21.04.2004
Am avut odata un coleg care a cerut mai mult, ca altfel are alta oferta si n-a primit. Si era vreo 10%... Ala era cel mai bun din zona si tot n-a primit :w00t: Aveau aia o idee cum ca nimeni nu e de neinlocuit si ca daca cedeaza la din-astea se face coada la "renegocieri". Sigur ca ala a plecat si n-a explodat nimic, ceea ce inseamna ca sistemul corporatist nu era prea prost. Mai de curind, la alta firma, unu mult mai slab a cerut si a primit. Ideea este ca daca le spui sa-ti dea mai mult ca ai alta oferta, o sa cam trebuiasca sa pleci daca refuza, altfel o sa fie destul de penibil. E ca la poker, daca vede ca blufezi, dup-aia ciuciu marire, ca sigur nu pleci. Deci daca faci pasul asta, fii pregatit sa-ti iei catrafusele.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,960
  • Înscris: 24.02.2006
nu strica niciodata sa iei pulsul pietii. mergi la interviu si vezi cum sta treaba si pe la altii

#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostClau_UK, on 26 noiembrie 2015 - 00:32, said:

Servus, vreau sa cer o parere de la cei cu mai multa experienta.

Intrebarile tale nu au de-a face cu munca de programare.

Va rog nu mai postati off-topic pe aria asta.


Tactici de negociere salariu; oportunitati profesionale - aceste lucruri nu au de-a face cu programarea.


Avem un singur topic sticky pentru acest subiect. Daca nu vreti sa intrebati acolo la gramada, si vreti vizibilitate pe forum pentru cazul vostru individual, postati pe ariile dedicate.

Nu mai murdariti aria asta cu off-topic.

#10
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostMosotti, on 26 noiembrie 2015 - 06:22, said:

Am avut odata un coleg care a cerut mai mult, ca altfel are alta oferta si n-a primit. Si era vreo 10%... Ala era cel mai bun din zona si tot n-a primit Posted Image Aveau aia o idee cum ca nimeni nu e de neinlocuit si ca daca cedeaza la din-astea se face coada la "renegocieri". Sigur ca ala a plecat si n-a explodat nimic, ceea ce inseamna ca sistemul corporatist nu era prea prost. Mai de curind, la alta firma, unu mult mai slab a cerut si a primit. Ideea este ca daca le spui sa-ti dea mai mult ca ai alta oferta, o sa cam trebuiasca sa pleci daca refuza, altfel o sa fie destul de penibil. E ca la poker, daca vede ca blufezi, dup-aia ciuciu marire, ca sigur nu pleci. Deci daca faci pasul asta, fii pregatit sa-ti iei catrafusele.
Practic așa se mărește salariul. Nu are rost să renegociezi unde lucrezi. Lucrezi undeva 2 ani, găsești în altă parte negociezi un salariu mai mare, te muți acolo, mai stai 1 an - 2, găsești în altă parte, negociezi un salariu mai mare și tot așa...

View PostOriginalCopy, on 26 noiembrie 2015 - 08:55, said:


Intrebarile tale nu au de-a face cu munca de programare.

Va rog nu mai postati off-topic pe aria asta.


Tactici de negociere salariu; oportunitati profesionale - aceste lucruri nu au de-a face cu programarea.


Avem un singur topic sticky pentru acest subiect. Daca nu vreti sa intrebati acolo la gramada, si vreti vizibilitate pe forum pentru cazul vostru individual, postati pe ariile dedicate.

Nu mai murdariti aria asta cu off-topic.
Mută și tu topicul la altă arie.

#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postneur0, on 26 noiembrie 2015 - 09:28, said:

Mută și tu topicul la altă arie.
Nu moderez această arie. Am dat report.

Am fost propus pentru moderare, dar nimeni nu și-a exprimat încă opinia pro sau contra, pentru că pe aici nu contează munca voluntară pe care o duci, ci cât de "simpatic" ești.

#12
mariusrap

mariusrap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 20.11.2008

View PostOriginalCopy, on 26 noiembrie 2015 - 09:33, said:

Nu moderez această arie. Am dat report.

Am fost propus pentru moderare, dar nimeni nu și-a exprimat încă opinia pro sau contra, pentru că pe aici nu contează munca voluntară pe care o duci, ci cât de "simpatic" ești.

Ai un mare plus din partea mea.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Uneori mai iese cate un "porumbel"....

#14
s-brody

s-brody

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 03.09.2013

View PostMosotti, on 26 noiembrie 2015 - 06:22, said:

Am avut odata un coleg care a cerut mai mult, ca altfel are alta oferta si n-a primit. Si era vreo 10%... Ala era cel mai bun din zona si tot n-a primit Posted Image Aveau aia o idee cum ca nimeni nu e de neinlocuit si ca daca cedeaza la din-astea se face coada la "renegocieri". Sigur ca ala a plecat si n-a explodat nimic, ceea ce inseamna ca sistemul corporatist nu era prea prost. Mai de curind, la alta firma, unu mult mai slab a cerut si a primit. Ideea este ca daca le spui sa-ti dea mai mult ca ai alta oferta, o sa cam trebuiasca sa pleci daca refuza, altfel o sa fie destul de penibil. E ca la poker, daca vede ca blufezi, dup-aia ciuciu marire, ca sigur nu pleci. Deci daca faci pasul asta, fii pregatit sa-ti iei catrafusele.
O cerere de marire trebuie sa fie un pas calculat.
Pentru mine, daca mi se refuza o cerere de marire e un semn ca:
  • fie nu sunt apreciat/valorat suficient, si ca atare e timpul sa plec
  • Imi limitez evolutia si cresterea. Si ca atare, e timpul sa plec.
Cel mai placut feeling e sa conștientizezi cand cineva are mai multa nevoie de tine, decat ai tu nevoie de el. SI atunci ai sa vezi cum e cand se va stradui sa-ti faca pe plac toate doleantele, doar doar sa ramai. Dar tu te-ai decis deja mai mult timp. Sa pleci.

Edited by s-brody, 26 November 2015 - 19:02.


#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,183
  • Înscris: 24.02.2007

View PostClau_UK, on 26 noiembrie 2015 - 00:32, said:

Mentionez ca firma sta destul de prost la categoria resurse pentru proiecte deja.  5 oameni care lucreaza pe proiecte si mai au nevoie de oameni. Iar eu care am lucrat doar pe un proiect si acum lucrez doar pe support (bugs, mici schimbari, etc).

Adica au criza de oameni dar pe tine te tin doar pe suport? Incepe prin a incerca sa promovezi in interiorul firmei.

#16
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Postdani.user, on 26 noiembrie 2015 - 19:48, said:

Adica au criza de oameni dar pe tine te tin doar pe suport? Incepe prin a incerca sa promovezi in interiorul firmei.


Da, nu mai au pe nimeni pentru support si le trebuie cineva si pentru asta, apar zilnic cate 3-4 sarcini de urgenta care trebuie terminate intr-o saptamana. Unele sunt schimbari minore, altele mai complexe. In general, nu-mi ia mai mult de o zi sa inteleg un proces, sa adaug sau sa modific ce e nevoie si sa fac unit testing. Dupa un timp apare o alta schimbare intr-un proces in care am mai lucrat deja si il stiu deci ma pot misca mai repede. Dar nu mai au pe nimeni, mi s-a promis ca ma va muta si pe mine pe proiect prin rotatie si pe altul pe support, dar imi da impresia ca nu se va intampla prea curand...am sa mentionez asta la urmatorul 1 to 1.

Ma gandesc ca daca tot nu scap de support prea devreme, macar sa primesc mai mult pentru stresul aditional din partea angajatilor care trimit cazuri cu motive enervante gen "E urgenta schimbarea ! Costa compania £30,000 pe zi" sau "E urgent, va afecta calcularea bonusurilor celor de la serviciul clienti", sau cea mai draguta "E un proiect de £10 milioane, avem nevoie de aceste date saptamana asta".

View PostMosotti, on 26 noiembrie 2015 - 06:22, said:

Am avut odata un coleg care a cerut mai mult, ca altfel are alta oferta si n-a primit. Si era vreo 10%... Ala era cel mai bun din zona si tot n-a primit Posted Image Aveau aia o idee cum ca nimeni nu e de neinlocuit si ca daca cedeaza la din-astea se face coada la "renegocieri". Sigur ca ala a plecat si n-a explodat nimic, ceea ce inseamna ca sistemul corporatist nu era prea prost. Mai de curind, la alta firma, unu mult mai slab a cerut si a primit. Ideea este ca daca le spui sa-ti dea mai mult ca ai alta oferta, o sa cam trebuiasca sa pleci daca refuza, altfel o sa fie destul de penibil. E ca la poker, daca vede ca blufezi, dup-aia ciuciu marire, ca sigur nu pleci. Deci daca faci pasul asta, fii pregatit sa-ti iei catrafusele.


Da, te inteleg perfect, la aia ma gandeam si eu, ca daca nu plec si le zic, stiti ca m-am razgandit, vreau sa raman, va fi penibil.  P.S: Partea cu blufarea la poker e subiectiva..daca blufezi acum, nu inseamna ca o vei face mereu, e o strategie schimbatoare. Doar asa poti ajunge sa ai succes la poker.

Edited by Clau_UK, 26 November 2015 - 21:02.


#17
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 23.10.2015
Un lucru e sigur: "Copilul care nu plange, nu primeste tzatza"

#18
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,729
  • Înscris: 13.01.2005

View PostClau_UK, on 26 noiembrie 2015 - 00:32, said:

Servus, vreau sa cer o parere de la cei cu mai multa experienta.

Deci treaba sta asa. Sunt dezvoltator baze de date si am inceput sa primesc foarte multe telefoane de la agentii de recrutari cu oferte tentante, cu salarii de £40,000 pe an (mai mult cu peste 20% de cat castig).

N-am avut pana acum norocul sa fiu chemat la interview, era sa fiu, dar m-am incapatanat cand un agent de recrutari a insistat ca dupa ce mi-a vazut clientul CV-ul, i-a transmis sa-mi zica ca nu poate oferi mai mult de £38k si am refuzat deoarece compania respectiva nu ofereau bonus sau contributii la pensie.

Ce parere aveti, merita sa merg la un interview pentru o oportunitate de £38-£40k doar pentru a putea dupa, negocia salariul cu angajatorul actual ?

Imi place ceea ce fac, dar mi-ar placea sa castig mai mult daca tot a crescut salariul mediu pe piata in zona in care sunt. Fasaie de contractori si ma uit ca si la firma la care sunt, se chinuie seful de 4 luni sa angajeze pe cineva permanent. Chiar am avut un caz in firma in care unul permanent s-a intors ca si contractor pentru ca firma il vroiau cu orice pret, ce-i drept, tipul e foarte bun.

Care sunt sansele ca seful sa accepte o crestere salariala de peste 20% ? Ar merita sa ma refuze si sa astepte cateva luni pana gasesc pe cineva sa ma inlocuiasca?

Mi-ar fi teama sa nu ma duc la un interview si sa cer o marire doar pe baza ca imi voi cauta altceva pe un salariu mai mare ca dupa sa se duca vorba ca eu sunt ala care vrea sa plece si mereu cand imi iau liber vor crede ca merg la interview-uri.

Mentionez ca firma sta destul de prost la categoria resurse pentru proiecte deja.  5 oameni care lucreaza pe proiecte si mai au nevoie de oameni. Iar eu care am lucrat doar pe un proiect si acum lucrez doar pe support (bugs, mici schimbari, etc).

Multumesc anticipat si va rog fara critici :-)

Pui problema complet greșit. Uite cum aș face eu să fiu în locul tău:

1. Mă uit la fluturașii de salariu din Noiembrie 2015, Noiembrie 2014 și eventual Noiembrie 2013. Dacă observ diferențe mari, mă opresc. Dacă nu, trec la punctul 2 și cer o mărire. O ceri pur și simplu, fără: "dacă nu-mi dați plec" sau alte trăznăi.
2. Mă uit la cît cîștig în prezent și cît plătește piața. Dacă sunt plătit peste sau în media pieței, mă uit la firma la care-s angajat. Cum e șeful, cum sunt colegii, care e atmosfera? Cît timp pierd pe drum? Dacă toate-mi plac, iar mă opresc. Dacă nu, trec la punctul 3.
3. Îmi iau frumos CV-ul la periat și-l urc pe diverse site-uri gen indeed, monster, itjobs, cwjobs ș.a.m.d. Aștept să înceapă recrutorii să sune, discut cu ei, mă duc pe la diverse interviuri.
4. Cînd primești o ofertă concretă, te duci la șeful tău și îi spui: "Am oferta asta, am vrut să fii primul care află înainte să-mi depun demisia la HR". Dacă vor să-ți facă o contra-ofertă și s-o accepți, e treaba ta. Dacă nu, pleci și asta e.

View Postneur0, on 26 noiembrie 2015 - 09:28, said:

Practic așa se mărește salariul. Nu are rost să renegociezi unde lucrezi. Lucrezi undeva 2 ani, găsești în altă parte negociezi un salariu mai mare, te muți acolo, mai stai 1 an - 2, găsești în altă parte, negociezi un salariu mai mare și tot așa...
Salariul poate crește bine mersi și fără să schimbi firma sau departamentul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate