Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

2 x Motorola E vs Meizu m2 vs Xiaomi vs ...

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

Poll: Ce telefon ati recomanda din lista de mai jos? (22 member(s) have cast votes)

Va rog sa alegeti un model sau sa recomandati un altul:

  1. Motorola Moto E XT1524 (2 votes [9.09%] - View)

    Percentage of vote: 9.09%

  2. Motorola Moto E XT1021 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  3. Meizu m2 (6 votes [27.27%] - View)

    Percentage of vote: 27.27%

  4. Xiaomi Redmi 2 (10 votes [45.45%] - View)

    Percentage of vote: 45.45%

  5. LG L Bello D331 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  6. Lenovo A5000 (2 votes [9.09%] - View)

    Percentage of vote: 9.09%

  7. Gionee F103 (alias Allview X2 Soul Lite) (1 votes [4.55%] - View)

    Percentage of vote: 4.55%

  8. altceva ... completati in raspuns (1 votes [4.55%] - View)

    Percentage of vote: 4.55%

Vote Guests cannot vote

#1
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Am cautat pe GSM Arena un telefon care sa il ofer unei persoane in varsta (peste 50 de ani) ce doreste un telefon smartphone pentru a se "tine la curent cu telefoanele destepte cu touchscreen".

Criterii cautare si justificari:
1. Android (pentru multitudinea de aplicatii si customizari);
2. baterie peste 2200mAh (as prefera mai mult sa tina mai mult de o zi);
3. retea 3G pe frecventele 900 si 2100MHz (pentru a fi folosit pe DigiMobil, totusi nu conteaza 4G-ul);
4. RAM cel putin 1GB;
5. ROM/flash cel putin 8GB;
6. ecran intre 4" si 5" (pentru a fi folosit cu o singura mana);
7. suport pentru card SD;
8. pret intre 100 si 150euro (400 si 800 lei).
Rezultat cautare pe GSM Arena: 35 telefoane.

In urma cautarii am luat aproape pe rand fiecare telefon si am cautat fiecare telefon cam ce pret are, sa ma incadrez in buget.

Astfel m-am oprit la lista urmatoare:
1. Motorola Moto E XT1524
2. Motorola Moto E XT1021
3. Meizu m2
4. Xiaomi Redmi 2
5. LG L Bello D331
6. Lenovo A5000
7. Gionee F103 (alias Allview X2 Soul Lite)

Xiaomi-ul lipseste din rezultatele cautarii celor de la GSM Arena, cu toate ca are o baterie de 2200mAh.

As evita totusi Allview-ul.

Nu am putut sa adaug la cautari urmatoarul aspect foarte important: difuzorul sa fie suficient de puternic pentru a fi auzit din buzunar/poseta.

Il va folosi la:
- convorbiri (peste 60% din timp);
- browsing (seara, ocazional, hai sa zicem 20%);
- jocuri tip puzzle (gen Bubble Break, Push Box - Sokoban, NRBlox).

Asadar, voi ce le-ati oferi parintilor vostri? :)

Edited by Ciubex, 26 November 2015 - 00:35.


#2
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
Ia in calcul si http://www.cel.ro/te...one-4g-black-l/

#3
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
razor1911, buna recomandarea ta, cel putin dupa specificatii Amazon Fire Phone, multumesc.
Nu stiu cum se misca in realitate varianta lor de Android :) "Amazon Fire OS"

Edited by Ciubex, 26 November 2015 - 01:15.


#4
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013
LG G2 Mini sau LG L90 - autonomie mare, ecran ok, camera ok, minusuri: senzor lumina. Detin L90.

Eu as lua Lumia 640 :)

#5
razor1911

razor1911

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,237
  • Înscris: 17.08.2007
E foarte ok, pot fi instalate si serviciile Google peste, asta ca sa nu-ti bati capul cu ROM-uri custom.
L-am butonat intens in realitate si e perfect. Nu e cel mai aratos, dar e al naibii de performant in pretul ala.

Seteaza-ti o ordine in cerinte, si asa ajungi la modelul dorit. De exemplu din lista ta, Lenovo A5000 overall e ok. L-as alege daca m-ar interesa bateria.

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Imi puteti va rog, cei care raspundeti, daca aveti in dotare unul dintre telefoanele pe care le votati, cam cat va tine bateria?

#7
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,129
  • Înscris: 05.08.2005
O intrebare,p8 lite de ce nu il iei in calcul? Ca s-ar incadra in cerintele tale. Doar la buget e la limita.

#8
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Cred ca Huawei P8 lite nu mi-a aparut in cautarea asta din cauza pretului, eu am setat preturi intre 100 si 150 euro. Ori telefonul, vad ca sare de 150 euro, la noi e peste 850 lei, iar pe site-uri pe care le cunosc si de pe care am mai comandat, pretul e pe la 900 de lei. La 900 de lei cred ca s-ar adauga si alte modele.
Bugetul maxim e de 600 de lei, am zis ca mai suplimentez cu pana 200 de lei, dar mai mult de atat nu as mai pune pentru un telefon din aceasta gama si pentru destinatia lui. Asa pentru mine... ar fi fost alta problema :D bugetul nu ar mai fi fost un issue.

Edited by Ciubex, 26 November 2015 - 11:27.


#9
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,129
  • Înscris: 05.08.2005
am inteles, uite un telefon care mie mi-a placut si m-am jucat cu el putin.

Alcatel One Touch Idol 3, la vodafone e 174E = 771 de lei la liber. https://www.vodafone...ch-idol-3#tab-1
Se incadreaza in cerinte, arata foarte bine si pare o constructie solida. fata de celelalte puse la specificatii asta sta foarte bine.

Singurul cu care m-am mai jucat este allview x2 soul, il are un prieten. Este multumit de telefon, se misca bine, bateria tine o zi spre două, nu a avut probleme cu el, il are cam de 6 luni. Ca design e foarte finut si subtire, singura chestie e camera care iese in afara, ca si la alte telefoane consacrate, dar cu o husa din silicon iese totul la nivel.

Pentru alcatel il recomand ca macar ai garantie la el ok de la vodafone.

Cu alte telefoane nu am experienţă.

PS. eu in cerintele tale de anul trecut am luat pentru ai mei un Xperia SP cu 600 de lei... cand il intreb cum merge e multumit si ca il tine intre 3 si 6 zile bateria Posted Image)

Edited by t-balt, 26 November 2015 - 13:24.


#10
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Interesanta optiunea Alcatel One Touch Idol 3, pacat insa ca are doar 8GB spatiu. Ma mai gandesc sa vad pana dupa weeke-endul prelungit, daca-si da OK-ul sotia :)

#11
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,129
  • Înscris: 05.08.2005
Probabil va primi update la 6 si nu mai conteaza. Oricum, daca e pentru cineva care nu e power user is suficienti si astia, ai cardul care e ok pt cateva poze muzica si ceva aplicatii, jocuri.  Daca se descurca posesorii de iphone cu 8 :))

Oricum mie mi-a placut cum se simte in mana, il aveau in palas jos la vdf expus.

Edited by t-balt, 26 November 2015 - 14:12.


#12
dragosmacovei

dragosmacovei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,270
  • Înscris: 30.12.2013

View PostCiubex, on 26 noiembrie 2015 - 09:34, said:

Imi puteti va rog, cei care raspundeti, daca aveti in dotare unul dintre telefoanele pe care le votati, cam cat va tine bateria?

Eu il incarc de 2~3 ori pe saptamana si am o medie de 4~5 ore SOT cu luminozitate 33%.

Edit: LG L90, scrisesem in postul anterior ca il detin.

Edited by dragosmacovei, 26 November 2015 - 15:52.


#13
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
dragosmacovei, poti te rog sa specifici in mesajul tau (cat il mai poti edita) la ce model de telefon te referi in mesaj?

completare ulterioara
Multumesc, scuze, n-am fost atent :)
In principiu nu prea sunt atent, citesc doar ce-i nou...

Edited by Ciubex, 26 November 2015 - 16:04.


#14
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,129
  • Înscris: 05.08.2005
http://forum.xda-dev...ternal-t3176061
Ciubex, in cazul in care vrei sa iei telefon cu 8 GB si sa il transformi intr-unul de 16 GB :D. Aparent la Idol 3 sunt de fapt 16 Gb dar repartitionati in 8:)

#15
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015
Pai ia.ti meizu m2 sau xiaomi dar varianta cu 2gb ram. Totusi recomand meizu pt camera de 13 mpx. La banii astia te mai incadrezi si in allview x2 soul care arata foarte bine dar trebuie sa aiba grija de el.(asta daca te impaci cu allview)

#16
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Multumesc tuturor :)

Pana la urma am cumparat cu 698,99 lei un ASUS Zenfone 2 Laser ZE500KL (varianta de 16GB) de pe PCG, joi pe 26 noiembrie si mi-a fost livrat, vineri, pe 27 noiembrie, numai la timp pentru a-l face cadou de Sf. Andrei.
Din pacate telefonul nu avea casti incluse in cutie, iar cum taica-miu asculta la radio am comandat ceva compatibil de pe eBay si astept sa le primesc zilele urmatoare, n-am stiut de treaba asta din timp, pentru ca nu am desigilat cutia telefonului, pentru a-l face cadou sigilat.

Am cautat Xiaomi Redmi 2, varianta de 2GB, n-am gasit-o disponibila pentru o livrare inainte de Sf. Andrei.
Apoi am facut comanda pe PCG la un Meizu m2, insa mi s-a transmis ca ar fi durat intre 5 si 7 zile lucratoare sa fie comandat de la un furnizor, atunci am cautat ce era pe stoc si m-am orientat spre un ASUS Zenfone 2 Laser ZE500KL.

Edited by Ciubex, 05 December 2015 - 02:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate