Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Filmare time lapse la exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 23.09.2014
Salut.
Va rog sa-mi recomandati o camera video cu care sa fac un time lapse afara, timp de o luna, cam 8-9 ore pe zi.
Ma intereseaza ca imaginea camerei sa fie de calitate foarte buna.
Momentan ma gandesc la Go pro 4 hero silver, dar daca aveti alte sugestii, sunt binevenite.
Se va filma doar ziua, la 1 frame/minut.

Edited by corondo, 25 November 2015 - 21:49.


#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
un webcam mai rasarit, cuplat la o pocnitoare de laptop ?

#3
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 23.09.2014
Am nevoie de imagine foarte buna, iar camera va sta afara, in frig si ploaie/ninsoare.
Deci exclus webcam si alte improvizatii.

#4
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
http://brinno.com/ti...amera/TLC200Pro

#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Rezultatele cele mai bune le obtii cu un DSLR cu sticla buna si trepied profesional de video.
Iei un Dslr Canon care e compatibil ML,il alimentezi cu alimentator extern si bagi in el un card sa duca circa 600 cadre Raw.
La sfarsitul fiecarei zile descarci cardul.Secventa de cadre DNG o bagi intr-un program de grading profi cum e davinci resolve sau speedgrade unde tonezi,filtrezi de zgomot si exporti apoi intr-un codec mezanin 444 ca prores, DnxHd, cineform cu Downscale la 4k DCI.
Daca faci setari optime la DSLR si tonezi profi va trebui sa obtii un 4k 444 sublim cu DR si detaliu care sa-ti taie respiratia.
Deaici e simplu.Bagi materialul in premiere unde mai editezi ce mai ai de editat si comprimi final in h265 la bitrate mare cu un encodor extern de top folosindu-te de un frame server.








#6
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Camera nu poare sta afara neprotejata iar locatia si stabilitatea e cruciala.
Practic acolo unde o pui trebuie sa fie un loc forte stabil in care sa nu existe nici o vibratie si sa nu patrunda nimeni si nimic in cadru pe durata celor 8ore.
Crad ca esti constient ca daca vin niste simple ganganii pe obiectiv,se stropeste obiectivul ori se misca catusi de putin camera s-a dus totul.
Nu stiu ve vrei sa filmezi si care e locatia dar alegerea, pregatirea si asigurarea locului sunt cruciale.Si daca se starneste vantul si nu e asigurat cum trebuie iti misca foarte putin camera si gata.Ma tem ca trebuie sa construiesti un foisor special pentru asta.

#7
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 23.09.2014
Nu se pune problema amenajarii locului unde o sa fie camera. Totul este rezolvat in privinta asta.
In afara de dslr, ce alta varianta ar mai fi? Nu ma gandesc la o camera video costisitoare. Am in plan o camera gen go pro hero 4 silver. Exista ceva similar cu go pro 4 silver, dar la un pret mai bun?
Sau alte sugestii, in afara de dslr.
Calitatea imaginii trebuie sa fie full HD , 1920x1080.

#8
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca vrei calitate doar dslr canon cu firmware ml.
Noi aici discutam de 14bit RAW si tonare +  downscale de la rezolutii superioare la 4K sau 2k si tu ma bati la cap cu prastii de alde gopro care trag comprimat 1080 H264 de pe senzori minusculi.

#9
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 23.09.2014
Mie nu mi se cere 4K. Deci nu ne complicam cu discutii inutile.
Deci, ce variante am, in afara dslr?

l.e.   o sa vorbesc cu cel care crea tl si daca o sa fie de acord, o sa revin.

Edited by corondo, 26 November 2015 - 19:05.


#10
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Mai nene, care limba nu o imtelegi!
Tu acolo propriuzis nu faci filmare ci poze in format raw la rezolutia camerei cate una pe minut.
Faptul ca rezolutia fiecarui cadru raw este 15-24megapixeli cat are DSLRul tau nu este decat de bine chiar daca rezultatul final va fi scalat la 2K/1080p
Faptul ca faci scaledown dupa tonare de la o rezolutie foarte mare la cat iti trebuie tie este in lucru minunat deoarece prin asta creste foarte mult nivelul de detaliu si se diminuiaza zgomotul din imagine si imperfectiunile generate de lentile.
1080p cu downscale din 6k/4k arata covarsitor mai bine decat 1080p tras direct la rezolutia asta.
BD-urile si DVD-urile originale de ce crezi ca arata asa bine???
Din partea mea poti sa faci si cu telefonul ca si ala stie de 1080p iar cu aplicatia potrivita din google play poti face cate un cadtu pe minut.

Edited by geo123, 27 November 2015 - 10:14.


#11
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 23.09.2014
Nu prea imi place tonul tau arogant.
Am inteles de prima data ca vorbesti de calitate superioara, de ce trebuie s-o tii langa ? Iti place sa te auzi, sau cum? Daca nu vrei sa ajuti, te retragi si nu-ti simte nimeni lipsa. Multumesc.

Deci, pentru situatiile in care nu trebuie dslr fiindca materialul final se vrea a fi 1920x1080 fara alte complicatii in procesare, ce camere sunt potrivite la exterior, in conditii de iarna, comparativ cu gopro 4 silver ?

#12
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 16.12.2003
Salut,

Cred ca cel ma indicat este sa ne spui, mai pe larg, ce vrei sa faci in fapt sau, mai exact, ce vrei sa obtii. ( e posibil ca solutia lui Geo sa fie cea care iti trebuie :) )
Daca vrei sa ai matrial pentru o prezentare (produs/constructie) parerea mea e ca te poti folosi de un kit de supraveghere cum este cel de aici.
Are time lapse direct din soft, are carcasa rezistenta la exterior. In functie de necesitati poti sa utilizezi camera mai ieftina fara infrarosu.

Am vazut ca un Gopro e 1400 de lei. Cauta sa vezi niste exemple de imagine de pe camerele de supraveghere, poate e suficient pentru ce ai tu nevoie.
Sunt convins ca solutia mea are dezavantaje, dar poate e suficienta pentru ce vrei tu.

Offtopic :Pe forum o sa gaseti baieti care utilizeaza zilnic un Lamborghini Gallardo si care intrebati de ceva care sa te duca de la Bucuresti la Pitesti, in limitele legale de viteza, iti vor recomanda cel putin varianta de raliu a Gallardo-ului. Nu e nimic gresit, ei merg zilnic cu Gallardo, e normal pentru ei. Totusi, nu intodeauna solutia lor e cea mai simpla, sau cea mai economica, sau fezabila. Eu nu ma supar pe ei, asa mai afli ce poate face un Gallardo, insa de luat in calcul, in mod serios, iau solutia normala, care ma va duce la Pitesti, confortabil si cu viteza legala....deci o masina de 10-15000 de euro. Daca exclud conditia cu viteza legala, da, Gallardo-ul ar fi solutia.
Dorinta mea nu este sa jignesc pe cineva ci sa ne intelegem toti aici si prin asta sa generam solutii potrivite pentru toti. Eu pot sa spun ca mi-am rezolvat multe probleme cu raspunsurile de pe forum.

Asa ca, atunci cand alegi, nu uita sa ne spui si noua ce ai ales si cum a mers.

#13
corondo

corondo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 23.09.2014
Cel pentru care fac filmarea mi-a spus din start ca vrea ceva calitativ similar Gopro 4.Pe net am aflat ca are rezolutie 12 Mp. http://www.cnet.com/...4-silver/specs/
Acum caut ceva similar cu gopro 4 silver, dar se pare ca nu gasesc altceva la pret mai bun.
Am luat in calcul si filmare cu dslr, cum a amintit cineva mai sus, am ales canon 600d cu ML, insa pentru asta imi trebuie alimentare continua si nu gasesc asa ceva http://www.f64.ro/ac...-600d-700d.html
Camerele de supraveghere sunt excluse fiindca au senzori mici iar costul lor marit implica alte facilitati care mie nu imi trebuie.
Alimentarea cu tensiune si fixarea camerei nu ma privesc pe mine.

#14
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 16.12.2003
Se pare ca ai nevoie de Lamborghini-ul lui Geo. Posted Image. Uita-te si la GoPro 4 parca black edition. Are filmare 4k. Poate din 4k-ul ala scoti un fullhd de calitate.

Edited by hades, 04 December 2015 - 23:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate