Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Recalculare pensie de invaliditate la modificarea gradului de invaliditate

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Marchizul-de-Sade

Marchizul-de-Sade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 04.10.2013
Buna seara.

Am o nelamurire, poate ma lumineaza cineva:

Am o cunostinta, care, in ultimii 9 ani a primit pensie de invaliditate, cu grad 3.  - boli obisnuite. Luna asta, in urma unei operatii, a fost reexaminat ( sau cum s-o chema ) si a fost incadrat in gradul 2 de invaliditate.
Nelamuririle mele :

1. Undeva prin legea pensiilor (263/2010) scrie ca, la gradul 2, se acorda si stagiu potential, care nu poate fi mai mare decat stagiul de cotizare pe care pensionarul l-ar fi putut realiza pana la implinirii varstei standard de pensionare.

Pe decizia aia, este o rurbica, stagiu potential acordat: 0 ani 0 luni 0 zile. e normal sa fie asa ?

Mai mult, in lege scrie ca pe perioada stagiului potential, se acorda niste puncte anuale ( 0.55. pt gradul 2 ).

Punctele astea se aduna la punctajul anual total, care se imparte la stagiul minim de cotizat si rezulta valoarea cu care se inmulteste punctul de pensie ? Sau ... altfel ?

2. Dupa recalculare, cuantumul pensiei e mai mic decat cel calculat la ultima decizie ( data prin 2009, cand si punctul de pensie era mai mic ca in prezent).
In lege scrie ceva de genul asta(poate nu exact asa ):
In cazul modificarii incadrarii in alt grad de invaliditate, in urma expertizei medicale, pensia este recalculata luandu-se in calcul in loc de salariu, sau de punctaj pentru stagiu potential, pensia de invaliditate primita modificandu-se si punctajul acordat pentru stagiul potential ramas. In acest caz daca pensia de invaliditate primita a fost mica pensia recalculata poate sa fie micsorata.

Mi se pare cam ambiguu .. "daca pensia de invaliditate a fost mica" .. cum se determina asta ?
Imi poate explica cineva cum poate scadea pensia, in conditiile astea in care gradul se modifica de la 3 la 2 ?

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate