Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Transformare apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
ionutald84

ionutald84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.11.2015
Va salut,
Am si eu o rugaminte la voi, doresc sa imi compartimentez apartamentul actual care este compus din 2 camere in 3 camere. A sosit un copil si din pacate financiar nu putem trece la 3 camere iar apartamentul actual este destul de mare. Insa nu doresc mutarea sau modificarea bucatariei.
Daca aveti idei m-as bucura sa mi le impartasiti. Va multumesc

#2
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Pai pune o schita.

Edited by mihai!, 25 November 2015 - 21:16.


#3
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Copilul cat e mic il poti tine si pe hol, daca nu vreti sa-l tineti cu voi in camera :)

#4
ionutald84

ionutald84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.11.2015
[ http://images.tapatalk-cdn.com/15/11/25/5cd9d97b3c884b7f11d8a96d962753c2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Scuze dar nu se incarca

E cu noi in camera dar are deja 2 ani si e placut sa aiba o camera doar a lui. Nu e vorba de tinut pe hol sau chestii de genul...dar mersi

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai va mutati voi in sufragerie si lasati copilul in dormitor. si ca dormitorul sa nu fie prea mare pentru un copil, mai faceti unul.
sau dai sufragera in doua si dormitorul il transformi in sufragerie. oricum, iti trebuie autorizatie pentru ce vrei sa faci. nu iti recomand sa darani pereti, mai ales daca sunt din beton.

Edited by rich1974, 25 November 2015 - 21:29.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Din 5 poti face 2.

Una cu intrare dim balcon si una cu intrare din hol. Despartirea cu profil de rigips&co fara sa spargi momentan peretii. Asa scapi de autorizatii.
Oricum, la 5 ai 2 variante: una ramane cu intrarea din hol, cealalta ori din balcon (poate fi ceva temporar) ori din bucatarie dupa ce aveti bani de autorizatii, spagi si alte cele care nu-s tocmai ieftine.

#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
camera 5 poate fi impartita doar pe lung, altfel ramane fara lumina naturala.

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005

 lex404, on 25 noiembrie 2015 - 21:32, said:

Din 5 poti face 2.
Una cu intrare dim balcon si una cu intrare din hol. Despartirea cu profil de rigips&co fara sa spargi momentan peretii. Asa scapi de autorizatii.
Oricum, la 5 ai 2 variante: una ramane cu intrarea din hol, cealalta ori din balcon (poate fi ceva temporar) ori din bucatarie dupa ce aveti bani de autorizatii, spagi si alte cele care nu-s tocmai ieftine.

Si obtii o debara (asa am putea numi o camera fara lumina naturala, asa-i?) si una cu intrare din balcon, unde intri din bucatarie. Nici nu e pe dos. Si nici invers nu e mai mare fericire, ies numai compartimentari aiurea.

Singurul compromis acceptabil (dar tot un compromis) ar fi sa faca din 5 si 6 un living/bucatarie de compromis si sa foloseasca 4 ca dormitor secundar. Pare sa mearga, daca instalatiile sunt langa usa de la balcon, unde le banuiesc eu. Dpdv legal, singurul aspect de lamurit este daca poate fi folosita ca si camera de locuit o camera traversata de o teava de gaz, chiar daca nu e acolo consumatorul. Cred ca se poate.

Edited by sebulbus, 25 November 2015 - 21:43.


#9
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Uite aici o metodă. Compartimentarea o faci cu rigips, pe structura de aluminiu, cu izolatie fonică in interiorul peretelui

Attached File  Compartimentare.jpg   67.5K   99 downloads

peretele il faci ca aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OWAf3dBtxj4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Peter Blood, 25 November 2015 - 21:46.


#10
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 02.09.2007
Wow, ce apartament mare. Sper ca nu te superi ca te intreb. Este in blocuri vechi? Asa pare dupa compartimentare. Pe unde este?

#11
ionutald84

ionutald84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.11.2015
Este construit in 2013. Dr taberei

Si eu tot la living ma gandeam. Sa inchid balconul si sa dau jos geamul de la living si peretele de sub el (nu e de rezistenta) si astfel livingul va fi continuat in balcon si o camera cu intrare de pe hol. Problema e cu lumina naturala. Nu vreau sa daram pereti ci doar sa pun un perete undeva cumva

#12
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Impartind 5 sub orice forma ies 2 camere meschine si dificil de mobilat si singurul spatiu de zi disponibil ramane bucataria si holul. Un compromis mai mic ar fi sa inchida balconul, si sa amenajeze o bucatarie doar cu corpuri de podea pe peretele din dreapta si dinspre parapet, si blat cu scaune de bar pe pervazul fostului geam de la 5.

Iese o zona de bucatarie cu ~6m de blat si probabil vreo 3m de bar ca loc de luat masa. La latimea balconului aluia se poate chiar amenaja cu scaune fata in fata, si functioneaza ca masa pentru 4-6 persoane.

Restul sufrageriei se poate amenaja normal, ca zona de zi/primire etc. Toata treaba e sa fie mentinuta curatenia cu sfintenie, altfel arata dezolant.

 ionutald84, on 25 noiembrie 2015 - 21:51, said:

Este construit in 2013. Dr taberei

Si eu tot la living ma gandeam. Sa inchid balconul si sa dau jos geamul de la living si peretele de sub el (nu e de rezistenta) si astfel livingul va fi continuat in balcon si o camera cu intrare de pe hol. Problema e cu lumina naturala. Nu vreau sa daram pereti ci doar sa pun un perete undeva cumva

Daca esti absolut sigur ca peretele nu e de rezistenta si il poti elimina complet, e simplu ca buna ziua. Pe peretele dinspre actuala bucatarie, de la parapetul balconului in jos mobila de bucatarie, insula in fata si masa de dining inspre ceea ce e acum latura scurta a balconului. Zona de zi in partea dinspre intrare, si ai terminat povestea. Cred ca ti-ajung cam 2.4m de front la perete, tot atat insula, si masa pentru 4 persoane.
Iti raman cca 4x5m in restul camerei pentru zona de zi, tv, primire etc. Realizabil.

#13
Sniperug

Sniperug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 19.08.2009
am locuit citiva ani intr'un astfel de apartament. proprietarul despartise sufrageria  (5) cu un perete de la jumatate in sus de sticla. era lumina suficienta.
acolo aveam un pat de doua persoane micut, sifonier mare si un birou - perfect pentru dormitorul nostru.
camera cu intrare din bucatarie o foloseam drept camera de zi.

#14
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
Attached File  v1.jpg   438.21K   106 downloads


Eu asa as prefera sa fac

#15
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 04.10.2014

 sebulbus, on 25 noiembrie 2015 - 21:42, said:

Singurul compromis acceptabil (dar tot un compromis) ar fi sa faca din 5 si 6 un living/bucatarie de compromis si sa foloseasca 4 ca dormitor secundar. Pare sa mearga, daca instalatiile sunt langa usa de la balcon, unde le banuiesc eu. Dpdv legal, singurul aspect de lamurit este daca poate fi folosita ca si camera de locuit o camera traversata de o teava de gaz, chiar daca nu e acolo consumatorul. Cred ca se poate.
se poate folosi o camera daca e traversata de teava de gaz; am eu la apartament si la socrii in bloc nou 2015 toate avizele ok; de la gaz au venit in control - si teava trece prin 3 camere.

#16
ionutald84

ionutald84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.11.2015
Cert este ca doar la camera 5 as vrea sa umblu. Bucataria e traversata de teava de gaze plus ca scurgerea si tot restul sunt in partea opusa sufrageriei.

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,953
  • Înscris: 03.12.2005
O sa-ti iasa 2 meschinatati (2.4 latime), cu proportii total anapoda si un sas intunecos. Foarte anapoda de mobilat in cazul cel mai fericit. Si nici nu costa mult mai ieftin, depinde cat ti se va cere exact pe proiectul de la gaz

Singura complicatie e daca nu ai scurgerea pe peretele din stanga al bucatariei. Din cadastru, am presupus ca sunt in ghena aia de langa usa de la balcon. Daca e intr-unul din colturile de la geam, se mai poate utiliza, totusi.

#18
ionutald84

ionutald84

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.11.2015
Scurgerea este pe peretele opus sufrageriei, cam la 2 m de geam

Iar camera 5 nu intentionam sa o despart pe lung ci sa inchid balconul, sa desfintez geamul de la living si sa o impart pe jumatate. Ar iesi doua camere de 3,5x4,7 (aproximativ). Singura problema e cu lumina naturala

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate