Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Reprofilare in IT

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ilie_ionescu

ilie_ionescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.11.2015
Salut tuturor

Dupa cum spune si numele topicului, as fi interesat de reprofilarea in domeniul IT, neavand neaparat o pasiune pentru acesta, insa datorita faptului ca e printre singurele domenii inca de perspectiva.
Am 25 de ani, sunt inginer intr-un domeniu tehnic (dar nu IT). Singurele studii legate de IT au fost in liceu, mate-info intensiv. Mai tin minte ceva de prin C++, gen algoritmi de sortare, backtracking, etc - lucruri teoretice si probabil inutile.

Dilema mea este: Incep sa invat singur/ cursuri de profil (m-am gandit sa dau admitere si la Universitate . Ar putea deveni varsta o problema -sa zicem peste 2-3 ani adica 27-28 de ani pe o pozitie de junior? Credeti ca ar fi o problema pentru un potential angajator?

Va multumesc!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 ilie_ionescu, on 25 noiembrie 2015 - 21:00, said:

lucruri teoretice si probabil inutile
Reprezinta baza si te vei lovi de ele.

 ilie_ionescu, on 25 noiembrie 2015 - 21:00, said:

Credeti ca ar fi o problema pentru un potential angajator?
Nu. Meserie sa stii.

 ilie_ionescu, on 25 noiembrie 2015 - 21:00, said:

neavand neaparat o pasiune pentru acesta, insa datorita faptului ca e printre singurele domenii inca de perspectiva.
Daca nu devine pasiune intre timp atunci nu va merge.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

 neagu_laurentiu, on 25 noiembrie 2015 - 21:07, said:

Reprezinta baza si te vei lovi de ele.
E discutabil. Si daca ai chef inveti mult mai multe decat ai invatat la scoala vreodata. Eu unul am trecut prin majoritatea limbajelor de programare, scris antivirusi,  assembler, retele, servere, windows, linux, unix, solaris, baze de date..etc si nu am facut niciodata macar un curs de specialitate !!
Facultatea nu a avut nici cea mai mica treaba cu IT-ul....doar o hartie fara valoare si o gramada de ani pierduti...
Pasiunea insa ....

PS: eu si dupa 25 de ani de IT invat..invat..invat...

Edited by bumpocbum, 25 November 2015 - 21:33.


#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Nu am spus ca strict un curs te face meserias ! Doar reprezinta o introducere. Iar cele enumerate de initiator nu-s de pomana in viitoare lui meserie.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Experienta ajuta. Dar tehnologia evolueaza atat de repede incat ce ai invatat acum 20 de ani nu mai are nici o valoare.
Eu zic ca pasiunea si respectul fata de meserie reprezinta cel mai mare avantaj.

Edited by bumpocbum, 25 November 2015 - 21:56.


#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Pasiunea are locul ei, nu o pun la indoiala. Da' eu spun ca meserie am invatat tot acu' 20 ani. Chiar daca nu mai folosesc tehnologiile de atunci, principiile nu s-au schimbat. Restul pana azi a fost lectura de manual tehnic.

Edited by neagu_laurentiu, 25 November 2015 - 22:00.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu spun ca meserie invat de 25 de ani (se poate sa fie chiar mai mult dar...nu mai in minte). Si asta nu se va termina niciodata. Am plecat cu Felix, Z80, CPM, COBOL, Fortran 77, cartele perforate, banda perforata, PEEK si POKE si am ajuns la..... Nu a fost doar o lectura... eu unul am ajuns la nivele ceva mai sus....si totul doar din pasiune....

#8
ilie_ionescu

ilie_ionescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.11.2015
Credeti ca un curs de tipul http://infoacademy.r...BP&c=prezentare este ok pentru inceput? Sau mai degraba sa incep sa citesc ceva carti de C++ / sa incep sa programez lucruri basic?

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde in ce parte doresti sa te incadrezi, programarea e doar un domeniu in IT.  Eu unul sunt depasit de programare si consider ca trebuie o facultate de top ca sa fii un programator bun. Din cauza asta unul din copii mei e la CT in UPB...
Daca esti pasionat de programare probabil ca vei ajunge la un nivel superior dar este greu.

Edited by bumpocbum, 25 November 2015 - 22:36.


#10
banculescu

banculescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 04.10.2014

 ilie_ionescu, on 25 noiembrie 2015 - 21:00, said:

Salut tuturor

Dupa cum spune si numele topicului, as fi interesat de reprofilarea in domeniul IT, neavand neaparat o pasiune pentru acesta, insa datorita faptului ca e printre singurele domenii inca de perspectiva.
Am 25 de ani, sunt inginer intr-un domeniu tehnic (dar nu IT). Singurele studii legate de IT au fost in liceu, mate-info intensiv. Mai tin minte ceva de prin C++, gen algoritmi de sortare, backtracking, etc - lucruri teoretice si probabil inutile.

Dilema mea este: Incep sa invat singur/ cursuri de profil (m-am gandit sa dau admitere si la Universitate . Ar putea deveni varsta o problema -sa zicem peste 2-3 ani adica 27-28 de ani pe o pozitie de junior? Credeti ca ar fi o problema pentru un potential angajator?

Va multumesc!
28 ani pe junior nu e un inceput rau; cunos persoane de 40 care acum s-au reprofilat pe info si au intrat pe junior si le place si au si avansat deja.

#11
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Nimic pe lumea asta nu e imposibil (atunci cand faci si cu pasiune; dar daca era pasiune, nu ar mai fi de actualitate acest topic, caci ai fi stiut ce sa urmezi si pe ce drum sa apuci si sa faci), dar nici nu-ti garanteza...
Insa, ce sa te faci la 40 ani cand vin pustii astia cu cunostinte inca din liceu, care te halesc pe paine? Nu poti tine pasul cu ei.
Si apoi, daca pana la 40 de ani nu ti-ai gasit cat de cat un job, o directie, in care sa fi facut cariera si sa fi avansat, in care sa fii bun, inseamna ca... Exista, rar, si exceptii...

#12
ilie_ionescu

ilie_ionescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.11.2015
pustii astia cu cunostinte inca din liceu, care te halesc pe paine? Nu poti tine pasul cu ei.

Chestia asta nu o inteleg. cum ar putea ca cineva din liceu sa fie mai competent decat cineva care lucreaza deja de cativa ani in domeniul respectiv?...

#13
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Stii vorba aia cu calul batran... La 40 de ani, in general, nu prea mai esti la fel de curios, de avid de cunostinte si cu minte la invatat. Majoritatea au o familie (copii), alte prioritati etc. Un pusti prinde mult mai repede, din zbor, orice (ca e varsta). Plus ca, dupa cum spuneam, nu are atatea obligatii, Are elanul si cheful de a da si niste examene si certificari (pentru ca e constient ca e la inceput de drum si trebuie sa razbeasca in viata).

E o alta generatie. Astia s-au nascut cu telefonul in mana (un exemplu). Invata unii de la altii (in gastile/cercurile pe care le frecventeaza). Si prind foarte repede. Unii chiar o iau ca pe o joaca.

#14
dasca

dasca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 986
  • Înscris: 17.08.2010
Am fost in situatia ta acum un an si ceva, aceeasi varsta. Dupa aproape 5 ani in vanzari m-am decis sa schimb domeniul si m-am apucat sa invat singur. Am inceput cu ceva C++(deoarece facusem un liceu mate-info si aveam ceva cunostinte de baza, facultatea urmata a fost pe profil economic dar nu am finalizat-o din anumite motive) prin martie 2014, am citit/experimentat vreo 3 luni(din carti recomandate pe sectiunea de programare). Prin vara, am aflat ca o multinationala mare din Timisoara angajeaza prin programe gen academie(2-3 luni de training/invatare/testare intensiva) in diverse ramuri ale IT(Linux/Unix, Windows, SAP Basis, Oracle etc). Asa ca mi-am instalat o masina virtuala, am invatat si putin Unix, ceva Windows Server si am aplicat la ei. M-a ajutat faptul ca am activat in vanzari in IT/telecom, astfel ca am fost tot timpul destul de bine informat despre tehnologie si termenii tehnici nu imi erau straini. Am fost angajat pentru SAP Basis, mi-am dedicat tot timpul cele 2-3 luni de academie, am avut rezultate bune, iar acum lucrez de ceva mai bine de un an ca SAP Basis Admin.

Per total, experienta mea din IT in momentul de fata e una pozitiva, am invatat foarte multe lucruri in ultimul an. Financiar e mult mai bine(chiar daca sunt junior in domeniu) si am perspective foarte bune de viitor(in domeniul in care activez e lipsa de oameni cu experienta, cel putin in Romania). Totodata, stilul de lucru e mult mai flexibil, pot lucra oricand de acasa, nu sunt legat de un anume orar fix de lucru(desi am anumite activitati care trebuie facute la ore stabilite). Am avut ocazia sa plec si in strainatate timp de o luna, o experienta interesanta, pentru ca am vazut cum se lucreaza si in Vest(intr-o companie serioasa).

Sunt si dezavantaje, lucrez ceva mai mult decat inainte(dar macar orele peste program imi sunt platite), fiind in support sunt momente in care trebuie sa lucrez in timpul noptii/weekend/sarbatori legale. Apar si situatii stresante destul de des, dar aici depinde de fiecare cum face fata in astfel de situatii.

Nu regret deloc decizia luata, am reusit sa imi schimb viata profesionala, inainte eram oarecum blocat la un anume nivel(sunt convins ca nu aveam chiar tot ce trebuie pentru vanzari, desi in general am fost apreciat), iar acum stiu ca pot creste destul de mult in plan profesional si financiar. Recomandarea mea e sa incerci sa cauti astfel de ocazii. E nevoie foarte mare de oameni, cel putin in compania in care activez s-au angajat peste 200 de oameni prin astfel de academii in ultimii 2 ani. Sigur, salarizarea la inceput va fi sub nivelul unui absolvent de politehnica angajat intr-un post de programator de ex., dar in momentul in care ai intrat in industrie tine doar de tine sa cresti.

#15
ilie_ionescu

ilie_ionescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.11.2015
Multumesc frumos pentru raspunsul amplu. O sa incep prin a studia putin java.

#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Eu nu cred ca intrarea direct in programarea orientata pe obiecte asa cum ai in Java e calea optima in raport cu cea procedurala dar pana la urma conteaza ce prinde la tine.

#17
ilie_ionescu

ilie_ionescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.11.2015
Abordarea mea este una mai degraba pragmatica in sensul ca pe java am inteles ca ar fi cele mai multe pozitii deschise la acest moment. (am cautat si pe siturile de recrutare si se pare ca asa este). In ceea ce priveste caracterul de OOP pentru java, asta nu face decat sa imi creasca interesul, fiind ceva relativ nou fata de ceea ce am studiat pana acum.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Un programator chiar daca-i cautat pe o anume tehnologie tot are nevoie sa cunoasca si altele, altfel nu o intelege nici pe cea la care tinde. Dar dupa ce vei intra mai adanc in problematica atunci singur vrei cauta detalii si vei gasi raspunsuri care acum iti par fara sens.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate