Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Infectie la masea cu abces si obrazul umflat

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009
Am fost la stomatolog si mi-a dat amoxilina 500 mg sa i-au pentru o saptamana si dupa aceea sa ma intorc sa o extrag. Acum sunt deja in a 4 zi de antibiotic si inca durerea nu a cedat deloc. Obrazul s-a mai dezulmflat putin, dar durerea e la fel de mare ca in prima zi. Iau Aulin dar durerea cedeaza doar pe jumatate chiar si cu aulin.
Treaba este ca acum o luna si jumatate am mai avut inca o infectie la maseaua asta si m-am tratat cu amoxicilina. Atunci mi-a trecut. Acum ma gandesc ca am facut rezistenta la amoxicilina.  Problema este ca ieri am ajuns in norvegia si nu pot sa vin in tara decat peste 2 saptamani...doar atunci pot sa ajung la medic sa o extrag... Cu ce antibiotic as putea sa inlocuiesc amoxicilina care, se pare, ca nu isi mai face efectul?

Va multumesc

Edited by Box_Manr1, 25 November 2015 - 20:57.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Continua cu amoxicilina sau, in caz ca ai dubii, discuta cu medicul sa-ti inlocuiasca medicamentul in functie de ce se gaseste in NO.
Pentru ca astea se dau (ca si substanta si concentratie) in functie de gravitatea situatiei. Ce-i drept, 500mg imi par cam putin dar fie. Medicul stie ce a vazut.


O infectie nu o tratezi cu amoxicilina, o reduci. O tratezi cu un tratament stomatologic adecvat.

Asa, te poti abona la Amoxi S.A. tot anul (si la gastroenterologie).

#3
trident

trident

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 15.01.2006
Eu zic sa cauti pe acolo vreun dentist sa ii dea o gaura sa se poata drena infectia, in mod normal asta trebuie sa o faca doctorul din romania. Eu as acorda atentie sporita la treaba asta ca poti sa iti dai blana ( ca probabilitate foarte mica insa totusi... blana )

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am patit si eu odata cu o infectie la o masea. Am tratat-o cu palinca. Maseaua nu pe mine. Dupa ceva zile a cedat infectia.
Dupa ceva ani cand am ajuns la dentist acesta a constatat ca respectiva infectie facuse o gaura pana la os, sau afectase si osul..nu mai tin bine minte...
Infectiile astea sunt periculoase, stiu in caz in care respectiva persoana a ramas fara jumatate de fata.....nu vreau sa te sperii dar asa cum zicea colegul de mai sus poti sa ajungi la situatii foarte grele.

#5
Box_Manr1

Box_Manr1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 04.05.2009
Numai in 2 saptamani pot. Aici costa infernal, nu am atatia bani. Plus inca nu ar putea sa mi-o scoata pentru ca nu pot sa deschid gura decat putin din cauza infectiei. Deci mai intai trebuie sa se duca infectia. Deci pana vin in romania sa ma duc sa ma rezolve dentistul ce as putea sa fac? Nu am numarul lui de telefon....  M-am gandit sa schimb cu augmentin sau metronidazol?

#6
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Aici nu se vor recomanda antibiotice. Mergi la dentist!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate