Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

LG g2 sau Galaxy Alpha

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
eperdos

eperdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 12.01.2007
Cadou de Craciun sotiei.

E tinara, activa si momentan butoneaza (ma rog, touch-eaza) un Lumia 640 (marea ei dorinta de acum doi ani). De o vreme telefonul Lumia cam da rateuri: se blocheaza camera, se restarteaza telefonul, nu are semnal, nu aude interlocutorul sau nu e auzita de interlocutor. Asa ca se apropie momentul renuntarii la winphone si trecerea pe android.

Optiuni:

1. LG G2 (1400 pe emag)

2. Samsung Galaxy Alpha (1850 pe emag, astept sa scada in jur de 1650 sau merg pe o varianta resigiata tot pe la 1650)

Bugetul e de fapt 1500 (plus minus). Dar sa explic:

Lg G2 e optiune care, incadrindu-se in buget, implineste practi maxim toate asteptarile (teoretic, caci practic nu il cunosc). Alpha e febletea mea de cind a aparut: un telefon elegant dar suficient de puternic sa iasa din mediocritatea si compromisurile mid-endurilor (parerea mea...).

Doamna foloseste telefonul destul de intens, insa nu ca mine (galaxy S4) care practic nu il las din mina. La ce? Pai doamna fiind, nu pierde ocazia sa traga selfiuri sau poze la orice ocazie. Pe net, mai mult pe mobil decit pe laptop. Whatsapp, facebook si alte asemenea. Jocuri mai putin. Video eventual ce a filmat ea sau a primit de la altii, mai cite un you tube, filme propriu size nu prea. Muzica, da, dar nu la greu. Jocuri? nu refuza, dar nici nu se da in vint.

SI totusi, safe este ca telefonul asta trebuie sa dureze 2-3 ani. LG e un pic mare (nu ca actualul Lumia ar fi cine stie ce dragalasenie) dar pare extrem de bine realizat. Alpha e sensibil, elegant, ecran sAMOLED, tehnologie ceva mai noua si gasesc si flip original.

Ce ati alege? Cind ati cumpara? Merci!

#2
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
G2 e un super telefon, dar deja are 2 ani si cred ca v-a primi maxim Android 5
Nu te poti intinde umpic cu bugetul si sa iei un G4?
Aici ai o varianta la 400E, am un prieten ce si-a luat un G4 de la ei si e multumit per total si are garantie direct de la LG

#3
eperdos

eperdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 12.01.2007
5,5 inch la ecran nu e ok. Deja 5,2 parea mult, il scoate dimensiune efectiva a telefonului insa pe g2. Si deja 1650 e intins, 1800 ar fi deja uuuuuh. Oh, si emag e solutia ca iau in 12 rate cu star bt

Edited by eperdos, 25 November 2015 - 20:45.


#4
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Vezi ca dimensiunea display-ului nu e intotdeauna relevanta. LG-ul are niste muchii foarte subtiri atat pe lateral cat si in partile de sus si de jos.
138.5 x 70.9 x 8.9 mm LG G2
148.9 x 76.1 x 6.3 - 9.8 mm LG G4
~1 cm nu mi se pare o diferenta mare, cel putin mie:), dar stii ca ai telefonul cu update-uri la zi garantat 2 ani de acu' inainte. Eu n-as merge pe Alpha, ecran 720p la banii astia, mi se pare mult...
http://www.emag.ro/t...d/pd/DVPSZMBBM/ -> 1900 pe emag, poate mai scade pana la un 1750-1800

#5
eperdos

eperdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 12.01.2007
fata de:

141.3 x 72.2 x 8.8 mm cit are lumia si i se pare maricel
148.9 x 76.1 x 6.3 - 9.8 mm LG G4 depaseste mult. iar pretul e dur, serios, de la 1400 la 1900 e mult. eu stiu ca ar merita (chiar l-as cumpara), dar bugetul e buget, ca asa ajung imediat la un S6 edge si anm incheiat bilciul.

Da, singurul minus, imo, la alpha e rezolutia ecranului. Dar camera, care din testele celor de la gsmarena inteleg ca e super tare...

Edited by eperdos, 25 November 2015 - 21:12.


#6
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015

View Posteperdos, on 25 noiembrie 2015 - 21:04, said:

fata de:

141.3 x 72.2 x 8.8 mm cit are lumia si i se pare maricel
148.9 x 76.1 x 6.3 - 9.8 mm LG G4 depaseste mult.

Da, singurul minus, imo, la alpha e rezolutia ecranului. Dar camera, care din testele celor de la gsmarena inteleg ca e super tare...

Mie sincer nu mi se pare o diferenta atat de mare intre cele 2 ca dimensiuni, parerea mea, mergi cu doamna intr-un magazin unde au G4 sa il ia in mana sa vada cum il simte, asa e cel mai bine.
Alpha nu e rau, dar ecranul nu-i chiar ce trebuie. Trebuie sa ai in vedere ca bateria la G4 se poate schimba, si la Alpha e slabuta si nu mai stiu sigur daca e capsulat sau nu.
Eu n-as da 1400 pe G2, chiar daca-s fan LG, 1800 pe G4 oricand, insa eu astept un G Flex 2 :)

#7
eperdos

eperdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 12.01.2007
ok, nu ai da banii pe un lg g2. Ce iau pina in 1500 atunci?

#8
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
Xiaomi Mi4i, Mi4c?

Edited by Alex_GP, 25 November 2015 - 21:14.


#9
eperdos

eperdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 12.01.2007
mai bun ca lg g2? no way

mi-ai bagat fixul cu g4. de ziua mea mi-l fac mie cadou :)

#10
vladonetcb

vladonetcb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 08.11.2014
Lg G3,dar ai spus ca e cam mare la 5.5 inch. E 1500 la emag,gasesti si huse flip la greu.
S4,de ce nu? E inca un telefon ft bun,insa pretul de la emag nu se justifica.

#11
slykk

slykk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 391
  • Înscris: 22.10.2015
Lg g3 il gasesti pe la 13 mil. Asta daca nu te deranjeaza ecranul mare. Sau alta varianta galaxy s4.

#12
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
G3 are bube la baterie, uHD-ul o seaca rapid, chiar daca au bagat update-uri. Vezi G4S pentru sotie, 5.2" diagonala, nu are specificatiile unui varf de gama dar e ok sa te duca 2 ani. Eu scriu acum de pe un G3S, varianta de avarie dupa placarea lui G3 si asteptarea lui G Flex 2:)

#13
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

View Posteperdos, on 25 noiembrie 2015 - 20:29, said:

momentan butoneaza (ma rog, touch-eaza) un Lumia 640 (marea ei dorinta de acum doi ani).

Lumia 640 a apărut prin aprilie 2015. Posted Image

#14
eperdos

eperdos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 12.01.2007
my bad. lumia 625

#15
enike00

enike00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.09.2014
Gasesti LG G3, Samsung S5 in bugetul tau. Gasesti de Craciun oferte si mai bune daca mai poti astepta putin
http://www.altex.ro/...galaxy-s5-black
http://www.altex.ro/...bluetooth-black

#16
Dan99999

Dan99999

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 01.11.2015
Eu ti-as recomanda un Lg g3 :D varianta cu 16 Gb si  2 Gb ram e foarte ok si iti mai raman si bani !

#17
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,128
  • Înscris: 05.08.2005
In afara de lg, as lua mai bine s5 decat alpha. Bateria e mica,e frumos, dar e si mai scump. La emag e 1840 alpha si 1700 s5... Dpmdv nu merita o rama sacrifiul ecranului, ram-ului bateriei si a camerei.
As fi recomandat si z3 compact sau z2, dar primul e doar la resigilate. Iar al doilea pretul e mult prea mare la iei. In alte parti e in jurul a 1500-1600, la 2000 iei z3. Mai sunt si alte magazine care merg cu star bt, vezi si la alea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate