Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Perioadele multiple de somaj in vederea calculului spor de vechime

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
alionte

alionte

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 23.06.2005
Sotiei nu i s-a considerat pentru calcularea sporului  de vechime o perioada de somaj de 1 an de zile,deoarece (asa i s-a spus) avusese anterior cu 10 ani in urma o perioada de somaj de 9 luni.
Nu inteleg de ce nu se considera perioada de somaj respectiva ,devreme ce banii au fost virati automat la Casa de Pensii.

Nu cumva este o greseala? Ar trebui sa nu se mai considere deloc somajul vechime pentru ca nu ai lucrat efectiv,nu?

Dar ca sa se considere DOAR o singura perioada de somaj  pe parcursul vietii de salariat,in opinia mea este un lucru anormal,daca nu cumva o anomalie juridica , o eroare din partea celor care au elaborat legea asta cu asemenea prevederi.

#2
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Din câte știu șomajul contează la pensie,dar perioada de șomaj respectivă este calculată doar dacă ai îndeplinit stagiul maxim de cotizare de 35 de ani în câmpul muncii,deci faci 35 de ani la care se adaugă anii de șomaj dacă există,stagiul militar etc..La sporul de vechime nici mie nu mi-au calculat un an și jumătate de șomaj să primesc ceva mai mult la salariu !Posted Image

#3
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Nu cred ca somajul, stadiul militar sau anii de facultate sa fie luati in considerare doar daca se indeplinesc perioada normala de cotizare de 35 de ani. Nu e logic. Poate cineva mai in tema ne poate lamuri.

#4
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostKLMN, on 25 noiembrie 2015 - 20:57, said:

Nu cred ca somajul, stadiul militar sau anii de facultate sa fie luati in considerare doar daca se indeplinesc perioada normala de cotizare de 35 de ani. Nu e logic. Poate cineva mai in tema ne poate lamuri.

Păi dacă ar fi după logica dumneavoastră,unul care 18 ani de muncă și 17 de șomaj,ca să dau un exemplu,ar trebui să îndeplinească stagiul complet de cotizare de 35 de ani !,ceea ce nu cred că este corect și moral să primească aceeași pensie ca unul care s-a sculat 5-6 zile pe săptămână timp de 35 de ani cu noaptea în cap !,dar poate eu n-am înțeles bine pe avocat.net !.Aș dori și eu să fie așa cum credeți dvs.pentru că am și eu vreo 2 ani de șomaj + stagiul militar,dar nu-i calculez pentru că mai am de executat vreo 8 ani de muncă până ajung la 35 de ani pe muchie și cine știe dacă peste 8 ani nu voi fi nevoit să mai fac vreo 5 ani și tare mi-e teamă că intrăm pe legislația UE care dorește un stagiu de 40 și chiar 45 de ani de muncă pentru a primi o pensie pentru stagiul complet de cotizare !Posted Image

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sa-ti explice un fost somer:
  • intre 2 perioade de somaj, trebuie sa fie 12 luni (n-am intrebat daca perioada se calculeaza intre prima luna a primului interval si prima luna din al doilea, sau intre ultima luna din primul interval si prima din al doilea) pentru a beneficia de o noua perioada de somaj
  • somajul intra in calculul vechimii la pensie doar daca este la limita normala de varsta (ar trebui sa fie inclusa si pentru perioadele cu grupe superioare, la care varsta biologica scape cu procentul specific perioadei si grupei muncite)
  • cei 35 de ani sunt irelevanti daca nu are varsta biologica de pensionare (sa zicem ca lucreaza de la 25 de ani, conditii normale, si la 60 de ani vrea pensia)
  • la pensionarea anticipata sunt excluse cateva perioade (armata, studiile superioare de zi, inchisoarea politica si altele similare)
Vezi la care te incadrezi

#6
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostPololica, on 26 noiembrie 2015 - 12:46, said:

Sa-ti explice un fost somer:
  • intre 2 perioade de somaj, trebuie sa fie 12 luni (n-am intrebat daca perioada se calculeaza intre prima luna a primului interval si prima luna din al doilea, sau intre ultima luna din primul interval si prima din al doilea) pentru a beneficia de o noua perioada de somaj
  • somajul intra in calculul vechimii la pensie doar daca este la limita normala de varsta (ar trebui sa fie inclusa si pentru perioadele cu grupe superioare, la care varsta biologica scape cu procentul specific perioadei si grupei muncite)
  • cei 35 de ani sunt irelevanti daca nu are varsta biologica de pensionare (sa zicem ca lucreaza de la 25 de ani, conditii normale, si la 60 de ani vrea pensia)
  • la pensionarea anticipata sunt excluse cateva perioade (armata, studiile superioare de zi, inchisoarea politica si altele similare)
Vezi la care te incadrezi

Se subânțelege că toate calculele se fac la vârsta legală de pensionare !.Eu de exemplu am 14 ani în fosta grupă 1-a de muncă (minerit subteran),acum transformată în grupa specială de muncă la care primesc 7 ani reducere vârstă de pensionare și un câștig de 7 ani vechime,cu alte cuvinte am 21 de ani, la care mai adaug 6 ani în foraje petroliere,deci un total de 27 de ani vechime,chiar dacă mai am încă 2 ani de șomaj și 6 luni serviciu militar,acestea nu le pot contabiliza la vechimea totală în câmpul muncii dacă nu mai fac încă 8 ani de muncă să îndeplinesc stagiul de cotizare de 35 de ani,iar restul șomaj și armată sunt bonus !.Mai am 5 ani de vechime pe cartea de muncă italiană,dar aceștia deși contează ca și vechime totală deci pot să-i transfer în România,nu vor conta pentru cuantumul pensiei și pentru acești 5 ani trebuie să fac cerere la sistemul de pensii al statului italian când împlinesc vârsta de 67 de ani !.Deocamdată am doar 49 de ani și mă pot pensiona la 58 de ani dacă voi îndeplini stagiul complet de cotizare de 35 de ani,deci nici nu trebuie să mă gândesc la pensie de pe-acum,așa că mai am de tras vreo 8 ani dacă legea rămâne cea actuală !Posted Image

Edited by Viorelsolar, 26 November 2015 - 13:13.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate