Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Problema HDD 100% Usage Laptop Rog G56JK

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Salutare.

Am achizitionat de Black Friday urmatorul laptop: https://www.pcgarage...2gb-ddr3-black/ .

I-am pus Windows 10 cu licenta de la facultate si cateva programe. Problema e ca merge destul de greu uneori si m-am uitat si vad ca problema e de la HDD care sta mai tot timpul in 100% usage. De la ce poate fi aceasta problema si cum poate fi rezolvata?

Am de gand sa ii adaug un SSD dar nu cred ca un HDD de 7200RPM ar trebui sa mearga atat de slab si sa incetineasca tot laptop-ul asa tare.

Un exemplu de usage din task manager: https://i.imgur.com/Jjxgi6C.png

Multumesc.

Edited by rohen17, 25 November 2015 - 20:15.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Probabil windows-ul instaleaza in background update-uri............Posted Image

#3
deico

deico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 12.10.2014
E posibil sa fi "murit" hard disk.Verifica cu hd tune, iar daca apare o eroare du-te cu hd sa recuperezi datele, daca ai date importante si cumpara un nou hard.

#4
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@rohen17, dezactiveaza update-urile (http://forum.softped...-in-windows-10/) windowsului si vezi daca problema mai persista.
Mai adaug si solutia remediilor 100% disk load Windows==>http://forum.softped...ii-comune-deja/   Posted Image

#5
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Nu e nimic anormal, ultimele versiuni de windows solicita foarte mult hardul in unele momente.

Daca iti cumperi SSD, atunci vei vedea o diferenta uriasa. Si a fost Kingston la 100 de lei...

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postcosstica, on 25 noiembrie 2015 - 20:49, said:

Nu e nimic anormal, ultimele versiuni de windows solicita foarte mult hardul in unele momente.
Da, si daca dezactivezi functia de mentenanta a windowsului, nu o sa mai existe CPU & Hdd 100% Load  Posted Image

#7
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Am 2 ssd-uri, unul pe PC si unul pe un laptop mai vechi si de aceea nu m-am lovit cu problema asta pana acum. In acest caz ii voi achizitiona un ssd cat mai curand sau il voi lua pe cel de la laptop-ul mai vechi. Stiti daca voi pierde garantia in caz ca voi scoate DVD-RW si voi pune un ssd? Laptopul are pe spate o placuta ce poate fi scoasa pentru avea acces la DVD-rw fara demontare completa.

#8
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Nu cred ca ar trebui dezactivata functia aia, oricum 100% HDD load vei avea 2-3 minute cind il deschizi.

#9
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Am inchis update-urile fortat din cmd cu "net stop wuauserv" si aparent merge foarte bine acum, dar nu pot face asta de fiecare data cand deschid laptop-ul ...

#10
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Ce dilema Posted Image
Sa dezactivezi sau sa nu dezactivezi windows update !
Ce dilema Posted Image

#11
belbody

belbody

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 20.08.2009
Pai update-urile alea trebuie si ele la ceva..

#12
cosstica

cosstica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 28.06.2010
Nu-mi pot da cu parerea despre update-uri, nu lucrez la Microsoft, nu am acces la codul sursa al Windows si la bugurile care sint gasite permanent.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate