Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

[Poveste] Destin

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Bogdan24_

Bogdan24_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 11.09.2015
Am gasit recent pe internet o poveste. Suna cam asa:


Quote

Batranul, cu parul carunt, mergea agale ajutandu-se de bastonul sau. Privea de-o parte si de alta a aleii, negasindu-si parca locul in peisajul sur al unei ierni grele.
Zambetul ii disparuse de mult de pe chip, facand loc unor riduri proeminente si al unei tristeti apasatoare. Pentru prima data in viata isi dorea sa intalneasca pe cineva care sa aiba nevoie de ajutor. Stia ca o fapta buna nu acoperea multitudinea de greseli facute intr-o viata neconstransa de vreo lege, dar simtea ca vremea lui aproape a trecut. Era ultimul lucru pe care-l mai voia: sa ajute, sa-si potoleasca framantarile sufletesti. Nici macar amintirea celor mai fericite zile ale sale nu mai reusea sa stearga chipul sobru al acestuia.
Simtea ca merge de mult timp si inca nu intalnise pe nimeni. Puterile incepeau sa-l lase. Mergand tot mai incet, zari la o oarecare distanta un copil ce se plimba singur. Incerca sa grabeasca pasul pentru a-l prinde din urma, dar oboseala varstei il coplesi.
Apuca numai sa strige... Copilul, speriat, intorcandu-se si vazandu-l la pamant incerca sa-l ajute. Dar era prea tarziu.
Gasi in mana stanga a batranului un bilet: "Iarta-ma ca nu am putut sa te ajut".
In acea clipa, din ochii copilului cazu o lacrima, care-i brazda intreg chipul. Simtea bunatatea din sufletul batranului care nu apucase sa fie scoasa la iveala niciodata.
Acum stia: Raze mangaietoare de adevar si iubire in sufletul tuturor. Asta voia sa se indeplineasca in aceasta nopate. Ajunul.

Titlu: Destin

Pe mine m-a impresionat. Voi ce parere aveti ?

#2
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Autorul are nevoie să scrie mai puțin și să citească mai mult.
Iar o versiune ușor modificată a poveștilor lui Andersen nu îl face chiar original.

#3
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,126
  • Înscris: 24.05.2006

View PostBogdan24_, on 25 noiembrie 2015 - 19:19, said:

Am gasit recent pe internet o poveste. Suna cam asa:




Titlu: Destin

Pe mine m-a impresionat. Voi ce parere aveti ?

eu n-am inteles nici o p. nimic. Din astea sunt cu bratul pe feisbuc, oricum, daca esti gospodina la menopauza, have fun, ce sa zic.

#4
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Foarte slaba.Are nuante de povestire din manualele de religie.Sau de "carte" scrisa pe Wattpad.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

View Postseby318, on 25 noiembrie 2015 - 19:46, said:

Are nuante de povestire din manualele de religie.

Vezi-ti de treaba. De cand bisericii ii pare rau pentru ca nu vrea sa ajute?

#6
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Ia mai scoate-ti capul din Internet,si du-te si vezi cum e lumea reala.Nu toti preotii sunt asa cum crezi tu.Nu exista padure fara uscaturi,insa dupa cate bine vad tu vezi doar paiul din ochiul celuilalt.Mai bine taceai :)

#7
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

View Postseby318, on 25 noiembrie 2015 - 20:32, said:

Ia mai scoate-ti capul din Internet,si du-te si vezi cum e lumea reala.Nu toti preotii sunt asa cum crezi tu.Nu exista padure fara uscaturi,insa dupa cate bine vad tu vezi doar paiul din ochiul celuilalt.Mai bine taceai Posted Image

Vezi, daca ai fi mai atent ai intelege ce vroiam sa spun. Cine a vorbit de preoti?
Am discutat de biserica si de cat ajuta biserica. Nu eu am adus religia in discutie.

#8
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Draga domnule calamitate naturala.Ai vorbit de Biserica.Biserica e reprezentata in primul si in primul rand de preoti.Eu daca ma leg de un X partid politic,ma leg automat si de membrii care il formeaza,intelegi?

Cat despre religie,nu am adus-o in discutie ca sa ii terfelesc imaginea.Am zis doar ca povestirea aceea mi-a adus aminte de numeroasele texte din manualele de religie,care semanau cu textul postat de initiator.Diferenta e ca alea din manualele de religie chiar erau scrise bine.Daca vrei sa ne mai contrariem,o facem pe privat,ca aici facem off-topic. ;)

#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,332
  • Înscris: 20.10.2015

View Postseby318, on 25 noiembrie 2015 - 20:47, said:

Cat despre religie,nu am adus-o in discutie ca sa ii terfelesc imaginea.Am zis doar ca povestirea aceea mi-a adus aminte de numeroasele texte din manualele de religie,care semanau cu textul postat de initiator.Diferenta e ca alea din manualele de religie chiar erau scrise bine.

Un lucru pe care nu-l pot contrazice

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate