Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Problema RCA?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Azm2011

Azm2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 07.08.2011
A venit si la mine timpul sa reinoiesc asigurarea rca , totul bine si frumos ma duc la o tanti cu talonul in mana , il inmanez scrie ea toate seriile, datele etc , scoate asigurarea ii da-u bani si verific putin sa vad ce imi da si ca sa vezi, numele de familie e gresit in sensul ca este mancata o litera si cand citesc seria sasiu imi apar doi de ww in loc de unul si la final gasesc o cifra gresita...

Intrebarea mea , ce este de facut? De cateva zile ma tot minte ca o sa vina un fel de "corectare", a facut o copie dupa talon si a trimis-o la sefa ei ca sa o corecteze, dar trec zilele, deja cred ca se face o saptamana si eu am o asigurare valabila dar care nu are toate datele corecte..  daca ma opreste politia ce poate sa imi faca?

Edited by Azm2011, 25 November 2015 - 18:55.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
era manga? din cauza seriei gresite ai pierdut bonusul de la bonus/malus pe asigurarea asta. litera de la nume nu are importanta.
mai rapid rezolvi daca te duci direct la sediul asiguratorului la care ai incheiata polita.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca te opreste politia, nu cred sa ai vreo problema. Daca faci accident, asigurarea nu (prea) e valabila (nu corespunde VIN).

#4
Azm2011

Azm2011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 07.08.2011
Din cate am inteles ea a spus ca trebuie trimisa la Bucuresti ca sa se faca la firma aiguratoare corectarea si dureaza pana ajunge,

Despre ce bonus este vorba? Oricum ma bucur ca e in regula sa pot circula!

//Am gasit pe net ce inseamna bonus.malus!

Edited by Azm2011, 25 November 2015 - 18:54.


#5
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Poti circula dar nu beneficiezi de asigurare in caz de accident . Pe promisiuni nu ai baza cat dureaza , eu m-as pune la adapost cu o adresa scrisa cu nr de inregistrare .
   Daca e vrb de o belea ...toti se spala pe maini.

Edited by unucelalalt, 25 November 2015 - 18:56.


#6
Minutt

Minutt

    New Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.11.2015

 Azm2011, on 25 noiembrie 2015 - 18:28, said:

A venit si la mine timpul sa reinoiesc asigurarea rca , totul bine si frumos ma duc la o tanti cu talonul in mana , il inmanez scrie ea toate seriile, datele etc , scoate asigurarea ii da-u bani si verific putin sa vad ce imi da si ca sa vezi, numele de familie e gresit in sensul ca este mancata o litera si cand citesc seria sasiu imi apar doi de ww in loc de unul si la final gasesc o cifra gresita...

Intrebarea mea , ce este de facut? De doua zile ma tot minte ca o sa vina un fel de "corectare", a facut o copie dupa talon si a trimis-o la sefa ei ca sa o corecteze, dar trec zilele, deja cred ca se face o saptamana si eu am o asigurare valabila dar care nu are toate datele corecte..  daca ma opreste politia ce poate sa imi faca?
Nu este nici o problema.Daca nu aveti necazuri.Sunt bani primiti.

Daca DA atunci asigurarea nu e valabila.E maculatura.

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 11.08.2003
Tu mergi cu o masina care nu are asigurare. Tie cum iti suna asta?
O masina se identifica dupa serie la fel cu tu te identifici dupa CNP. Ai alta serie pe asigurare, asta inseamna ca masina ta nu are asigurare. Cu numele poate mai merge, dar cu seria masinii, nu.

#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ia verifica RCA aici: http://www.asfromani...gare-polite-rca

#9
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005
Poliția dacă te prinde te amendează, clar. Ulterior poți contesta amenda cu dovada corecției poliței.
Dacă faci accident normal este ca un avocat deștept să dovedească validitatea acoperirii, fiind vorba, de fapt, de o eroare de formă, nu de fond și nefiind vorba nici de o inducere în eroare a celeilalte părți contractuale.
Ține-te de asigurător să facă corecția.
Du-te la un sediu al lor cu o solicitare scrisă, cu copii după actele mașinii polița RCA primită și cere nr de înregistrare pentru cererea ta.
N-o lăsa așa, că nu poți să știi ce ți se întâmplă.
Și de azi încolo verifică toate actele orice ți s-ar întocmi (vânzare, moștenire, plăți etc.).

Edited by bb_dima, 26 November 2015 - 02:36.


#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
o polita apare pe cedam si dupa doua saptamani.

as vrea sa-l cunosc si io pe politistul ala care sta sa compare toate 17 caractere din seria de sasiu cu talonul. sa fim seriosi, se uita la numarul de inmatriculare, data expirarii si gata. altceva nu mai citeste. am vazut dube cu asigurare de scuter, si mergea omul binemersi, cu asigurare de 80 de lei pe un an.

#11
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

 slai, on 26 noiembrie 2015 - 08:20, said:

o polita apare pe cedam si dupa doua saptamani.

as vrea sa-l cunosc si io pe politistul ala care sta sa compare toate 17 caractere din seria de sasiu cu talonul. sa fim seriosi, se uita la numarul de inmatriculare, data expirarii si gata. altceva nu mai citeste. am vazut dube cu asigurare de scuter, si mergea omul binemersi, cu asigurare de 80 de lei pe un an.
De fapt omul ăla cu duba mergea fără asigurare. Aia nu era eroare de formă în întocmirea documentelor.
Dacă ajungi implicat în accident să vezi că se vor uita destul de atent polițiștii, nu va mai fi ca la controlul de rutină.

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
amuzant e ca asiguratorul despagubeste in cazul ala.

#13
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

 slai, on 26 noiembrie 2015 - 09:30, said:

amuzant e ca asiguratorul despagubeste in cazul ala.
Probabil are de gând să facă regres împotriva intermediarului poliței, dacă e broker, dat fiind că brokerii de asigurare au asigurări de răspundere civilă profesională în mod obligatoriu.
Dar asta nu găsesc a fi o cale bună, dacă e adevărat ce spui.
Acel asigurător își va încuraja practic clienții să folosească astfel de portițe fraudatoare în mod repetat și intenționat. Și el va suferi la încasări rămânând, în schimb, cu riscul întreg și cheltuielile suplimentare cu regresul juridic.
Încă o dată, dacă ceea ce spui e adevărat.

#14
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
asiguratorul poate juca in limitele legii.
intradevar, se va intoarce impotriva agentului, pentru a recupera suma cu care a fost pagubit, diferenta dintre polita corecta si cea incorecta.
acu', ma indoiesc ca ar recupera ceva, politele astea erau incheiate on-line, ca acolo bagi datele, vine polita, nimeni nu te intreaba.

oricum, daca i-am dat idei cuiva, nasol, treaba nu mai merge.
s-au prins asiguratorii, ca devenise un fenomen, si au afaugat pe polita, alaturi de marca si model, si categoria autovehicolului.
pana acum un an, categoria o regaseai numai pe cartea verde, o simpla litera, a=autoturism, b=moto, c=autoutilitara... ce politai sa observe??

#15
bb_dima

bb_dima

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 12.04.2005

 slai, on 26 noiembrie 2015 - 09:45, said:

acu', ma indoiesc ca ar recupera ceva, politele astea erau incheiate on-line, ca acolo bagi datele, vine polita, nimeni nu te intreaba.
Ba să știi că răspunzi pentru corectitudinea datelor "băgate" și încă cum.

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,753
  • Înscris: 25.01.2007
teoria'i teorie, parctica'i practica.
obiceiul am vazut ca era sa scoata asigurari pe un ghita pluta, facut repede agent, cand se adunau belele era facut agent un vasile pluta, si tot asa. de la ghita, asiguratorii mai recuperau praful de pe toba.
nu zic, in ultimul timp, cel putin la site-urile mari am vazut ca au schimbat foaia, au trecut la seriozitate, cer scan dupa fiscal, dupa cupon, cand e cazul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate