Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Telefoanele chinezesti sunt dual sim doar fără card extern !

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015
Salut, căutând sa mi cumpăr un telefon cu 3 gb ram, m am uitat și la oneplus x , huawei, xiaomi, etc. E bine sa știți ca aceste telefoane pot fi dual sim, numai dacă nu folosiți un card de memorie extern, deoarece la aceste telefoane memoria externa se pune pe slotul 2 sim ( scrie la specificații : used SIM 2slot). Eu nu știam asta și era gata sa cumpăr și n as mai fi putut tine ambele numere pe care le am în telefon deoarece vreau sa folosesc și o memorie externa de 128 gb.

Am crezut de cuviință sa scriu asta pe forum, poate cineva vrea un telefon dual sim sa tina 2 numere dar vrea sa aibă și card de memorie extern și se pomenește ca a cumpărat telefonul și i pare rău.  Va salut.

#2
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 25.04.2007
Corect!
Decat ca e eronat, cel putin la redmi 2 de la xiaomi.

Era o vorba - certitudini au foar unii.

#3
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011
La unele da, la unele nu. Eu am Meizu M2 note care suporta card doar daca renunti la unul din sim-uri. Dar stiam asta dinainte de a-l comanda. Si sunt foarte multumit de el iar cei 16g stocare interna imi sunt suficienti. Ca nu cred ca o sa comande cineva telefon din China fara sa se documenteze, sa citeasca review-uri ...etc. E o caracteristica intr-adevar a unor branduri/modele Chinezesti dar exista si multe altele care nu au adoptat aceasta solutie.

PS. Daca nu mai deschizi inca 2 posturi macar n-are nici un farmec ...

#4
ciumiki

ciumiki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 02.09.2010
Ar trebui se te mai documentezi.
Xiaomi Redmi Note 2 suporta 2 sim-uri si are slot de card separat.
...mai sunt si altele, trebuie doar sa cauti.

Edited by ciumiki, 25 November 2015 - 18:41.


#5
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010

View PostPekiasan, on 25 noiembrie 2015 - 18:38, said:

PS. Daca nu mai deschizi inca 2 posturi macar n-are nici un farmec ...
Off: Probabil scrie pe tableta si d-aia apar ai multe topicuri/posturi. Si mie am vazut ca mi se intampla destul de des in ultima vreme la postari (trebuie sa le editez, sa las o singura varianta - apare de 2 sau 3 ori acelasi post). Tare-s curios de ce apare asa ...

#6
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

View Postshymano, on 25 noiembrie 2015 - 18:43, said:

Off: Probabil scrie pe tableta si d-aia apar ai multe topicuri/posturi. Si mie am vazut ca mi se intampla destul de des in ultima vreme la postari (trebuie sa le editez, sa las o singura varianta - apare de 2 sau 3 ori acelasi post). Tare-s curios de ce apare asa ...

Da, scriu de pe tableta, nu știu de ce a apărut de 3 ori,va rog sa mă scuzați.  Imi cer scuze pt disconfortul creat.

View Postciumiki, on 25 noiembrie 2015 - 18:38, said:

Ar trebui se te mai documentezi.
Xiaomi Redmi Note 2 suporta 2 sim-uri si are slot de card separat.
...mai sunt si altele, trebuie doar sa cauti.
Am sa mă uit la specificații și poate îmi cumpăr și eu unul ca cel scris de tine. Eu la majoritatea găsisem cu problema menționată de mine.

#7
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Sunt mai multe la care poti folosi doua cartele si card mictoSD...
Xiaomi redmi note 2 am si eu si e asa.

#8
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010

View PostREAKKTOR, on 25 noiembrie 2015 - 18:21, said:

Salut, căutând sa mi cumpăr un telefon cu 3 gb ram, m am uitat și la oneplus x , huawei, xiaomi, etc. E bine sa știți ca aceste telefoane pot fi dual sim, numai dacă nu folosiți un card de memorie extern, deoarece la aceste telefoane memoria externa se pune pe slotul 2 sim ( scrie la specificații : used SIM 2slot). Eu nu știam asta și era gata sa cumpăr și n as mai fi putut tine ambele numere pe care le am în telefon deoarece vreau sa folosesc și o memorie externa de 128 gb.

Am crezut de cuviință sa scriu asta pe forum, poate cineva vrea un telefon dual sim sa tina 2 numere dar vrea sa aibă și card de memorie extern și se pomenește ca a cumpărat telefonul și i pare rău.  Va salut.
Apreciem buna intentie dar informatiile tale sunt partial corecte. Alfel spus, sunt o multime de telefoane dual sim care suporta in acelasi timp si cele 2 sim-uri si cardul microsd. ZTE, Lenovo, Huawei, Xiaomi etc. au numeroase modele care "fac" aceasta.

#9
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

View PostV_i_c_t_o_r, on 25 noiembrie 2015 - 19:26, said:


Apreciem buna intentie dar informatiile tale sunt partial corecte. Alfel spus, sunt o multime de telefoane dual sim care suporta in acelasi timp si cele 2 sim-uri si cardul microsd. ZTE, Lenovo, Huawei, Xiaomi etc. au numeroase modele care "fac" aceasta.
  Intr adevăr,m am exprimat greșit. Sunt UNELE telefoane care folosesc slotul 2 sim pt cardul de memorie externă. Eu am găsit această caracteristică la unele telefoane chinezești cu 3gb ram.

#10
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Huawei Honor 6 H06 - L12, are 2 simuri, 1 slot microsd si 32gb intern. Pe langa 3gb ram

#11
REAKKTOR

REAKKTOR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 02.03.2015

View PostSILE802002, on 25 noiembrie 2015 - 19:49, said:

Huawei Honor 6 H06 - L12, are 2 simuri, 1 slot microsd si 32gb intern. Pe langa 3gb ram
  Îți mulțumesc dar din păcate acest tip de telefon suportă card extern de maxim 32gb. Eu vreau de 128.

#12
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Posibil sa fie gresite specificatiile pe gsm arena, nu cred ca suporta de maxim 32. Si la telefonul meu gsmarena zice ca maxim 32gb, insa merge si de 128gb.

Si totusi, ce faci cu 128gb pe telefon?

#13
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Cu cat e mai mare cardul, cu atat risti sa pierzi mai multe date importante, daca de lene nu-ti faci back-up.
Ma refer la faptul ca se pot deteriora la fel de des cardurile, indiferent de capacitate, doar ca daca e de capacitate mai mare, utilizatorul devine mai lenes si nu-si mai face back-up-uri, ca doar are spatiu.

Edited by Ciubex, 26 November 2015 - 12:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate