Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Upgrade de la 30d la ...

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Salut, momentan am un Canon 30d pe care din pacate am ajuns sa-l folosesc destul de rar. Nu sunt nemultumit de aparat, e la fel de bun ca atunci cand a aparut Posted Image . Doar ca de atunci lucrurile poate au mai evoluat si ma gandeam zilele astea la un upgrade. Sigur ca m-as arunca direct la un 6d, dar ar fi pacat sa se puna praful pe el, si ar trebui sa renunt si la obiectivele EF-S si sa iau altele EF. Asa ca ma gandeam sa vand 30d-ul, sa mai pun ceva pe langa si sa-mi fac moftul de upgrade cu un corp mai nou, dar nu foarte scump. Nu ma simt in nici un fel atras de Rebel-uri, (consider asta un downgrade) nu ma prea pot arunca nici la FF-uri, deci cam singura varianta pe care o vad ar fi sa caut un 50d, 7d fiind totusi prea scump. Credeti ca e o diferenta sesizabila intre 30d si 50d? Megapixelii in plus nu ma intereseaza, dar m-ar ajuta mult sa pot da ISO ceva mai sus. Acum ISO peste 800 e deja destul de rau, nu-i neaparat problema de zgomot, dar culorile sunt spalacite. De asemenea mi-ar place un aparat care sa masoare ceva mai bine expunerea, pentru ca 30d nu prea straluceste aici, asa ca sunt mereu cu expunerea pe +2/3EV pt ca tinde sa subexpuna. Pana acum am tras doar RAW, asa ca DIGIC nushcat si efecte de nustiucare sunt mofturi. Extra bonus ar fi sa masoare si WB-ul mai bine. Deci, ce parere aveti?

Edited by andrei_0, 25 November 2015 - 15:08.


#2
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Canon: 6D. 40D/50D sunt aproape la fel de expirate ca 30D, nu vei avea mare bucurie de la acestea. Mai bine rămâi cu 30D. 50D e numai o evoluție incrementală față de 40D. 60D/70D - poate ar fi o soluție de compromis, dar au o construcție mai slabă față de 30D/40D/50D și te vei enerva.

Expunere mai bună: Nikon, oricare. La Canon numai 7D2, 5DS și 1Dx au senzori de măsură decenți. Restul au numai senzor matricial 9x7. La 30D cred că era 7x5, dar tot dracul ăla este. Sau înveți să expui manual.

Edited by calexe, 25 November 2015 - 16:02.


#3
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 01.02.2007
Singurul upgrade substantial de la Canon este sa treci la Nikon, asta asa sa descretim un pic fruntile (daca or fi).

#4
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
"Din pacate" am un 70-200 f4 L de care nu ma pot desparti prea usor, asa ca sorry Nikon Posted Image

@calexe: motivul pentru care ma gandeam la 50d e ca unul second e relativ ieftin si totusi ar fi un avans de 2 generatii fata de ce am acum. M-am uitat si la 60d, dar am renuntat la idee tocmai din motivul amintit si de tine: e un pas inapoi la constructie, plus ca ar fi un "upgrade" mai scump.

Edited by andrei_0, 26 November 2015 - 01:46.


#5
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
50D vs. 30D e un avans de numai 1,1 generații. Nu 2. Iar generația lui 40D/50D e mult sub 6D. Și numai puțin peste 30D. Dar tu știi cel mai bine ce ai de făcut cu banii tăi. Eu zic numai despre indicele de satisfacție pe care l-aș avea eu în situația ta, ținând cont că mi-au trecut unele din cele de mai sus prin mână. Dacă nu ești dispus să bagi banii în 6D mai bine rămâi la 30D, aș zice eu.

#6
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
ok atunci, multumesc pentru sfat, si full frame sa fie, cand o fi sa fie Posted Image

Edited by andrei_0, 26 November 2015 - 09:21.


#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,881
  • Înscris: 28.12.2006
7d?

#8
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
problema cu 7d e la raportul pret/satisfactie. 7d ar fi cu siguranta un pas inainte fata de ce am acum, dar adevarul e ca nu am neaparata nevoie de viteza si precizia pe care 7d o are in plus fata de alte xxd-uri, sunt amator, daca se intampla sa ratez un cadru, asta este. Daca tot ajung in zona de buget unde se situeaza 7d, atunci cu siguranta merita sa mai pun 1000 RON si sa iau un 5d mk ii sau chiar sa ma intind la un 6d, ceea ce ar fi un pas imens in fata si cu care as fi fericit ani de zile de-acum inainte.

#9
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
De ce nu faci un upgrade la xxxD? Ce din gama xxD este asa de important? Senzatia de robustete? In rest un 600D este net superior fata de 30/40/50D si se gaseste nou (1200 la f64) sau sh la preturi destul de mici.

#10
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
M-am obisnuit si imi face placere sa folosesc xx-ul. Si pana la urma, vorbind de un hobby, asta conteaza foarte mult

#11
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Canon 60 D este un pic mai bun decat 30D tau. Insa au taiat la calitatea constructiei.
La ISO nu e mult mai bun (0.15 EV nu prea se va in viata reala) dar are 0.7 EV mai bun intervalul dinamic. Stiu ca fata de altii Canon nu a prea evoluat prea mult in ultimii 10 ani asa ca nu cred ca ar merita sa faci un upgrade. De curand am aflat de modul total diferit pe care-l aplica la ISO ceea ce face sa te oblige sa expui corect 100% din timp. Poate e si asta un defect care te obliga sa nu fii lenes si sa reglezi bine expunerea. Eu am patit-o cu Nikon D40 care supraexpunea usor de tot si m-a obligat sa folosesc destul de mult compensarea expunerii.
http://www.dxomark.c...S-60D___179_663

Edited by baloo2009, 27 November 2015 - 23:24.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate