Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

La ce concursuri sa imi inscriu copiii?

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
NataliaPetrut

NataliaPetrut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.11.2015
Buna. As vrea sa stiu care mai sunt noutatile in materie de teste, concursuri. Stiu de cele clasice din scoli, dar as vrea ceva online, sa poata lucra de acasa.
Fetita mea este clasa pregatitoare si as vrea sa o inscriu la diverse concursuri, evaluari, testari etc.
Cu baiatul cel mare, clasa a doua, nu am avut nicio sansa sa il fac sa ii placa competitia, sper sa am noroc cu cea mica :)
Multumesc!

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Sah/box/curling/petanca

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Concursuri sau cursuri?

La cum ai pus problema aici nu prea o sa primesti raspunsuri pozitive, zic eu.

Edited by Bursul, 25 November 2015 - 14:01.


#4
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
lasa copilul sa-si traiasca varsta, nu il forta!
recomandarea mea ar fi sa mai faci inca un copil, sa ii vezi atunci cum vor concura intre ei pe diferite chestii adevarate, nu alte vrejeli.

#5
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
kart-uri sau tenis, oricare

#6
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,546
  • Înscris: 01.02.2007
Avand in vedere ca vrea online si e user(ita) nou(a), parca vad ca acum vine si ne intreaba ce parerea avem despre un site caruia ii face reclama. Sper sa ma insel.
Daca e pe bune ce ai scris atunci ala micu` cam are dreptate ce e aia competitie online, adica gen fifa16, warckraft, etc, cum sa ii placa asa ceva! el probabil vrea sa bata mingea sau sa faca parkour sau sa se dea cu bicicleta,placa.? Si de ce ne intrebi pe noi? mai bine intreaba-ti direct copii, de unde sa stim noi ce le place! Copilul nu trebuie sa faca ceea ce alege un parinte pentru el, trebuie sa ii observi, sa ii studiezi si apoi sa ii dezvolti aptitudinile. Nu stiu de ce am impresia ca in ziua de azi parintii vor copii care sa faca ceea ce ar vrea sa faca parintele insusi.
Mai bine du-i la inot, tenis, rugby, fotbal, balet, s.a.m.d.

Edited by dacibesti, 25 November 2015 - 14:12.


#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006
Cel mai rau lucru pe care il poti face e sa-l legi pe copil de calculator. El la varsta aia trebuie sa socializeze (nu pe facebook).

Edited by Mizu, 25 November 2015 - 14:07.


#8
NataliaPetrut

NataliaPetrut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.11.2015
Ma refer la concursuri scolare, la teste de verificare a cunostintelor dobandite in scoala.
As prefera online, nu sunt multumita de modul de evaluare a testelor din scoala.

Chiar daca nu vrem sa recunoastem si tot evitam calculatorul, este era tehnologiei si totodata viitorul. Pe langa activitatile pe care le au de zi cu zi si pe langa testele scolare pentru care tot primesc solicitari la sedinta cu parintii, ma gandeam daca exista ceva online intr-adevar bun, teste serioase dar si distractive si interactive.

#9
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Parinti plecati cu vaca Posted Image ! Lasati copilul sa faca ce-i place. Nu-i bagati toate prostiile pe gat doar pentru ca asa vreti voi si va place voua!

Edited by Serafim606, 25 November 2015 - 14:15.


#10
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Daca ai dovada greselii cu baiatul e clar ca nu trebuie sa-ti impui un punct de vedere.datoria ta e sa le arati o panorama cu mai multe domenii , sa evaluezi impreuna cu ei perspectivele , inclinatiile si avantajele.
   Sunt prea mici si au nevoie sa mai copilareasca.Baiatul meu a inceput sport prin cl a 7 a si a ajuns la performanta , sportul este f dur si te cam cocoseaza pana iei niste medalii de aur si iti darama sanatatea . Traieste decent cu calificare medie in IT.
   Fata a sustinut ca se face invatatoare dar in cl a 7-8 a a inceput s-o tina ca medicina medicina.Anul asta termina medicina cu medii de peste 9:50, dar vrea sa plece pt ca in Ro nu poti sa faci asta pt ca nu sunt nici macar piramidoane.

Repet sunt prea mici ca sa-si fi format vreo idee si inca nu stiu nici ei ce ii poate atrage.Nu incerca sa faci din copii genii de la 5 ani.

#11
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,806
  • Înscris: 07.08.2008

View PostNataliaPetrut, on 25 noiembrie 2015 - 14:13, said:

As prefera online, nu sunt multumita de modul de evaluare a testelor din scoala.
La scoala macar mai e o mica sansa ca profesorul/invatatorul sa ii mai explice ceva daca are o nelamurire.. Online cine ii explica? Google?

#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View Posttigerheart, on 25 noiembrie 2015 - 14:18, said:

La scoala macar mai e o mica sansa ca profesorul/invatatorul sa ii mai explice ceva daca are o nelamurire.. Online cine ii explica? Google?
cum, nu ai observat ca multi sunt absolventi de google cu doctoratul in wikipedia?

#13
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012

View Postdacibesti, on 25 noiembrie 2015 - 14:04, said:

Avand in vedere ca vrea online si e user(ita) nou(a), parca vad ca acum vine si ne intreaba ce parerea avem despre un site caruia ii face reclama. Sper sa ma insel.


Sunt eu aici, pe faza. :)

#14
NataliaPetrut

NataliaPetrut

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.11.2015
Daca imi doresc o evaluare corecta a copiilor mei asta nu inseamna ca sunt dusa cu vaca, vorba nemaiauzita pana acum, spusa probabil doar de o persoana care se ocupa cu asa ceva.
Scopul meu in deschiderea acestui topic este aflarea unor noi modalitati prin care imi pot evalua copiii. Asta nu inseamna ca nu alearga prin parc, ca nu merg la fotbal/ dansuri sau ca nu stiu sa isi traiasca copilaria. Asta tine doar de cunostintele pe care ei le dobandesc la scoala. Nu cred ca este ceva gresit in a sti la ce nivel iti este copilul.
Ma gandeam ca voi primi ajutor pe un forum, nu acuze.
Daca postati injurii si acuze intr-un raspuns, chiar aveti timp de pierdut!

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
care se ocupa cu ceva de proasta inspiratie

la psiholog ai fost?

la subiect
concursuri de manele, de sudoku!

#16
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003

View PostNataliaPetrut, on 25 noiembrie 2015 - 14:13, said:

Ma refer la concursuri scolare, la teste de verificare a cunostintelor dobandite in scoala.
As prefera online, nu sunt multumita de modul de evaluare a testelor din scoala.

Chiar daca nu vrem sa recunoastem si tot evitam calculatorul, este era tehnologiei si totodata viitorul. Pe langa activitatile pe care le au de zi cu zi si pe langa testele scolare pentru care tot primesc solicitari la sedinta cu parintii, ma gandeam daca exista ceva online intr-adevar bun, teste serioase dar si distractive si interactive.
Tot nu prea am inteles ce vrei.
Vrei teste online de matematica, romana, muzica, etc pentru clasa a 2-a?

La clasa pregatitoare adica 5-6 ani ce vrei sa evaluezi fetitei?

View PostNataliaPetrut, on 25 noiembrie 2015 - 14:24, said:

Ma gandeam ca voi primi ajutor pe un forum, nu acuze.
Daca postati injurii si acuze intr-un raspuns, chiar aveti timp de pierdut!
Userii sunt bine intentionati, dar din pacate nu ai pus bine datele problemei. Din ce ai scris la inceput pari o obsedata care forteaza educatia copiilor. Posted Image

Edited by Bursul, 25 November 2015 - 14:31.


#17
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 22.08.2012
Daca copilul nu are un interes personal pentru domeniul respectiv, nu vei face decat sa il stresezi si nu va face cu placere si nici performanta. Vezi intai ce le place si cauta ceva care sa-i atraga, sa nu fie ceva de genul - "m-a pus mama sa...". Exemplu propriu - copiii mei sunt capabili sa-ti redea lini cu linie replicile dintr-un episod de desene animate, dar cand vine vorba de invatat poezie pentru scoala...nu se mai leaga mai mult de 3-4 cuvonte (e drept, era si o poezie cu niste cuvinte mai putin uzuale/regionalisme/arhaisme).

#18
florin011

florin011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,042
  • Înscris: 30.08.2013
baga-i la meditatii! cat mai multe, vreo 3-4 limbi straine nu strica acolo... si sa nu lipseasca de la nici o olimpiada!!!!!!!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate