Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

HDD defect mecanic

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Buna ziua,

Am reusit sa scap jos destul de puternic se pare, hardul extern. Era un WD. Nu a mai functionat din acel moment. Nu ma pricep la IT,tehic si altele de aceea l-am dus in Iasi,de unde sunt, la Quartz Matrix . Din pacate au spus ca nu il pot recupera- trebuie o firma care sa citeasca pe cip??? si mi-au oferit 2 nume de firme Phyton si QDR , iar eu am mai gasit pe net Bit recovery. Din ce am vazut preturile sunt foarte mari la primele 2, de aceea as ruga daca ma puteti sfatui la care firma sa trimit hardul, fara a avea " sansa " sa pierd datele. Din pacate erau pe el toate pozele de cand sunt copii mici si chiar daca va fi un efort imens sa dau 300 e pe recuperare, nu am altceva ce sa aleg. De aceea v-as ruga daca stiti unde e mai convenabil dar si sigur de trimis.

Mai am o intrebare, dupa ce recuperez datele, pe ce medii de stocare sa le tin daca aceste HDD nu sunt sigure? Cum am spus nu prea ma pricep, am in acest moment cca 80 G de poze si filmulete, se aduna mereu....cum sa le salvez?

Multumesc

#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Pe principiul "nu sunt atent cu lucrurile si le scap pe jos", nimic nu este sigur.

Edited by sandel_u, 25 November 2015 - 11:52.


#3
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006
1. NU te juca cu softuri de recuperare de pe net. Faci mai mult rau decat bine.
2. O recuperare de date poate incepe de la 100 euro si sa urce pana la mii de euro. Pretul nu il poti afla decat dupa ce se inspecteaza un HDD. Poate fi controller-ul, pot fi platanele etc.
3. Cloud. Cea mai sigura modalitate de a pastra informatiile. Dropbox, Google Drive, OneDrive, iCloud. Mergi pe astia mari, nu te incurca cu no-name.

#4
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Nu ma joc cu soft, nici nu am de gand. Din pacate neatentia....dar putea fi si mai rau- sa nu fiu atenta la volan (: .Nu ma pricep la stocarea online, gen iCloud , dar daca nu gasesc alta varianta......

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu aici am recuperat datele. Insa la a 3-a recuperare de pe un hdd cu probleme o parte din fisiere nu au mai fost recuperate. Toate hdd-urile nu mai erau vazute de bios.
http://www.bitconsul...erare-date.html

Edited by bumpocbum, 25 November 2015 - 12:11.


#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca e mecanic ma gindesc ca inseamna clean room, adica sute (potential multe) de euro.

Nu e nimic in particular rau cu hard discurile - iar pentru anumite nise sint aproape de neinlocuit - trebuie doar ca la orice suport digital sa ai grija sa faci destule copii. Backup-ul nu e un anume tip de produse ci un proces care trebuie urmat.

Solutia (discuri optice/hdd/stick/etc) depinde in principal de cite date ai. Oarecum la fel si cloud-ul.

#7
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 01.02.2007
Asa ca fapt divers ce solutie cloud ii ofera spatiu 80giga? atat are poze si filmulete in acest moment, ca sa nu mai vorbim de cele urmatoare care tot vin si se adauga la cele deja existente.

#8
alexandrualexe

alexandrualexe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 05.07.2015
Simplu, mai multe HDD externe. 3 sunt suficiente. 3 WD de 500GB fiecare . ~750 lei si dormi linistit. Parerea mea. In plus, pe hdd respective se mai pot tine si alte fisiere, ex muzica, filme, etc

Edited by alexandrualexe, 25 November 2015 - 12:51.


#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Absolut nimic nu e sigur. Cd, dvd, se strică singure stând degeaba, hdd, sdd, card, se pot defecta oricând. Cloud-ul, nici ăla nu cred că e 100% sigur. Poate doar să le scoți ca și poze normale, album, e mai sigur.

Edited by gerbil, 25 November 2015 - 13:07.


#10
RCG

RCG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,386
  • Înscris: 20.09.2006

 dacibesti, on 25 noiembrie 2015 - 12:37, said:

Asa ca fapt divers ce solutie cloud ii ofera spatiu 80giga? atat are poze si filmulete in acest moment, ca sa nu mai vorbim de cele urmatoare care tot vin si se adauga la cele deja existente.
Pentru o suma modica ai 1TB stocare la onedrive Posted Image

 gerbil, on 25 noiembrie 2015 - 13:07, said:

Absolut nimic nu e sigur. Cd, dvd, se strică singure stând degeaba, hdd, sdd, card, se pot defecta oricând. Cloud-ul, nici ăla nu cred că e 100% sigur. Poate doar să le scoți ca și poze normale, album, e mai sigur.
De asta spuneam cloud pe bune si no-name. E improbabil sa ia foc toate datacenterele in acelasi timp. In momentul in care ai cloud platit, devii parte a unui contract. Deci automat exista si niste garantii. Apple, Google, Microsoft si Dropbox nu vor disparea dintr-odata. Pur si simplu implicatiile legale sunt mult prea mari.

Da, e mai costisitor cloud-ul decat un hdd portabil. Riscurile sunt infinit mai mici.

Edited by RCG, 25 November 2015 - 13:22.


#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru poze si filme Google Photos stocheaza nelimitat (dar cu recompresie la calitate la 16Mpixeli si video HD - arhisuficient pentru cei care nu ar face altfel backup...). De asemenea e extrem de usor sa le dai jos (Google Takout, iti face niste arhive de 2GB, le iei - bafta). Are program de sincronizare pt PC, Android, etc.

Flickr are 1TB dar e oarescum mai complicat si de pus si de dat jos (plus daca nu ma insel o limitare la lungime video).

Google Drive parca costa 1.99$ ca drive/cloud normal pentru 100GB (+cei 15GB oricum free ma gindesc). Si OneDrive are preturi similare dar mi se pare ca le dubleaza (sau injumatateste capacitatea, in fine) de la anu'.

Exista o groaza de solutii de backup serios si oarecum nelimitat la 5$, gen crashplan, backblaze, etc.

#12
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005

 bumpocbum, on 25 noiembrie 2015 - 12:11, said:

Eu aici am recuperat datele. Insa la a 3-a recuperare de pe un hdd cu probleme o parte din fisiere nu au mai fost recuperate. Toate hdd-urile nu mai erau vazute de bios.
http://www.bitconsul...erare-date.html

Cat ai platit? De ei vorbeam si eu cred , nu sunt sigura, mai ieftini ca Python si QDR. Dar nu stiu cu cine sa incep, de fapt m-am gandit mai bine si maine trimit la ei, daca nu vor recupera incerc la concurenta....
VV de stocarea on line, incep sa caut,sa ma interesez....Icloud e scump,sa dau 10 e lunar pt 1 T, timp de ani de zile.....mai bine cumpar 5 harduri. Incerc sa vad cu google. Multumesc mult de idei, important e ca nu mi-ati spus de scris CD,DVD eu la asta ma gandeam.....

Edited by alipiticot, 25 November 2015 - 14:02.


#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
De CD/DVD as fi spus ca alternativa (infinit mai buna) decit albumele mentionate mai sus. Aparent hirtia e sfinta dar ... de acolo practic ai pierdut originalele, orice scanari/copii faci de pe poze o sa fie dezastru. In plus sint foarte putine poze, citeva zeci, poate sute cel mult? Incap sigur pe un disc (probabil chiar si CD), incap pe orice cloud gratis chiar cu 5GB spatiu, etc.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 f300, on 25 noiembrie 2015 - 13:40, said:

Flickr are 1TB dar e oarescum mai complicat si de pus si de dat jos (plus daca nu ma insel o limitare la lungime video).
Nu e nimic complicat, la un moment dat aveam 60 de mii de poze pe el. Avantajul mare ca poti sa sharezi ce poze vrei inclusiv cu chei private. Foarte fain, si pastreaza pozele in format original. Nu e recomandat pentru clip-uri.

 alipiticot, on 25 noiembrie 2015 - 14:02, said:

Cat ai platit? De ei vorbeam si eu cred , nu sunt sigura, mai ieftini ca Python si QDR. Dar nu stiu cu cine sa incep, de fapt m-am gandit mai bine si maine trimit la ei, daca nu vor recupera incerc la concurenta....

A fost destul de scump, ceva gen 300 euro per HDD. Dupa evaluare care este gratuita iti comunica pretul.

Mai bine in viitor faci back-up pe dvd/blu-ray si pe 1-2hdd externe. . Blu-ray-urile au ajuns la pretul de 1-3 lei bucata de 25 Gb...

PS: uite un exemplu pt flickr:

https://www.flickr.c...s/taviro/albums

Dar de fapt sunt 20 mii de poze la ora actuala...

Edited by bumpocbum, 25 November 2015 - 20:50.


#15
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 bumpocbum, on 25 noiembrie 2015 - 20:48, said:

Nu e nimic complicat

Ne spui macar in linii mari cum faci sa aduci alea 20 000 poze inapoi pe hard disc presupunind ca ai avut vreo problema?

De asemenea o alta intrebare este daca au vreun program sa-ti upload automat ce ai intr-un folder? Da, drag and drop dar pe linga faptul ca trebuie sa o faci de fiecare data cind ai facut ceva poze se mai si intrerupe citeodata. Una e o scula pentru cineva care sta sa-si pritoceasca albumele sa le arate lumii si alta e cind vrei doar sa ai acolo o copie sa nu le pierzi.- EDIT am gasit, asta se pare ca-i rezolvata: http://blog.flickr.n...kr-camera-roll/

Edited by f300, 25 November 2015 - 21:06.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt mai multe metode pentru Flickr sa iti recuperezi pozele originale. Si iti dai drepturi doar pentru tine daca nu ai chef sa le vada si altii.
Eu aveam peste 150 Gb dar din cauza ca nu prea am incredere in securitatea conturilor am lasat doar 20 mii poze.

Edited by bumpocbum, 25 November 2015 - 21:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate