Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Tv ju6400 nu afiseaza imagine in ms-dos

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
Am achizitionat si eu un tv Samsung ju6400 4k de la emag.Merge totu perfect la el cu o singura exceptie pe care nu o inteleg deloc.Conectat prin hdmi cand dau restart la calculator in modul ms-dos nu-mi afiseaza imagine,nici in bios nu pot intra,nu pot face nimic.De abia cand ajunge in windows apare imaginea.Tv-ul il pot returna in 30 zile daca nu este ok.Dar pana sa-l trimit inapoi se mai poate face ceva sau e built el?Aparent pare o chestie minora dar pt mine nu este si nici nu pot trece cu vederea,pt ca atunci cand mi s-o strica windowsul cum il mai instalez daca tv-ul nu-mi arata nici o imagine in modul basic.Am stat toata noaptea si l-am butonat si m-am jucat prin meniu.Tot nu inteleg ce ar putea sa aiba de nu afiseaza imagine in ms-dos?Ma puteti ajuta?Va multumesc

Edited by delfin89, 25 November 2015 - 08:55.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001
Nu afiseaza rezolutia mica. Verifica ce rezolutii suporta.

Dar mai folosesti ms-dos? Nu prea cred.

La boot cred ca ai 640x480

#3
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015

View Postdorin_2k, on 25 noiembrie 2015 - 09:03, said:

Nu afiseaza rezolutia mica. Verifica ce rezolutii suporta.

Dar mai folosesti ms-dos? Nu prea cred.

La boot cred ca ai 640x480
da cum vrei sa instalez windowsul man cand tv-ul e practic stins,sa ghicesc pe ce butoane sa apas?imi trebuie modul ms-dos sa pot intra in bios si sa setez dupa ce sa boteze cd sau stick usb.Totodata vreau sa vad si procesul de instalare al windowsului complet care se desfasoara tot sub  un mod basic....pana sa ajungi la ferestre si floricele

Edited by delfin89, 25 November 2015 - 09:06.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,066
  • Înscris: 01.12.2001
Verifica TV-ul ce rezolutii suporta. RTFM.
Iar ms-dos e un SO, nu cred ca l-ai folosit. Eu l-am utilizat pe vremea lui Win 3.11. ;)

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
man
TVul e practic TV, nu monitor!!! daca asta n-ai inteles?, mai departe nu vei reusi!
ia-ti un monitor!!! asta e solutia! man!
majoritatea TVurilor nu afiseaza ce vrei tu, adica POSTul!

daca are intrare VGA si la sursa de semnal scrie PC, atunci e pregatit pentru a functiona ca monitor!!!

Edited by Nero-d, 25 November 2015 - 09:21.


#6
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015

View Postdorin_2k, on 25 noiembrie 2015 - 09:11, said:

Verifica TV-ul ce rezolutii suporta. RTFM.
Iar ms-dos e un SO, nu cred ca l-ai folosit. Eu l-am utilizat pe vremea lui Win 3.11. Posted Image
cum sa verific ce rezolutii suporta?Te referi la rezolutiile din windows sau nu?Ce inseamna RTFM?Nu vorbi prescurtat te rog ca nu inteleg

View PostNero-d, on 25 noiembrie 2015 - 09:17, said:

man
TVul e practic TV, nu monitor!!! daca asta n-ai inteles?, mai departe nu vei reusi!
ia-ti un monitor!!! asta e solutia! man!
majoritatea TVurilor nu afiseaza ce vrei tu, adica POSTul!

daca are intrare VGA si la sursa de semnal scrie PC, atunci e pregatit pentru a functiona ca monitor!!!
are doar 4 hdmi-uri atat dintre care doar un singur hdmi functioneaza si-mi arata imagine in windows si anume cel galben pe care scrie hdmi/dvi stb.Dar e ciudat ca daca pun alt tv care are doar hdmi ca tv-ul meu ala afiseaza imagine si in ms-dos.De ce?

Edited by delfin89, 25 November 2015 - 09:26.


#7
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
prietene, MS-DOS -ul e sistem de operare. ca windows-ul si ca linux-ul, dar mai...ciudat. cel putin pentru tine.
tu vorbesti de BIOS acolo, nu de MS-DOS. daca alt tv iti functioneaza, bravo lui. daca asta al tau nu vrea, aia e.

mai bine il returnezi, cel putin TV-ului o sa-i prinda bine...

daca nu are VGA input (vezi ce zice @Nero-d mai sus), pana nu intra PC-ul in windows, nu ai imagine pe TV.


LE: RTFM inseamna "read the fu*kin' manual".

Edited by dygey, 25 November 2015 - 10:03.


#8
manoman

manoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 25.10.2013
Rezolutiile suportate sint listate in manual. Nu-ti afiseaza rezolutiile mici deoarece el e facut pentru rezolutii mari, nu ca vechiul tv.

#9
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015

View Postdygey, on 25 noiembrie 2015 - 09:49, said:

prietene, MS-DOS -ul e sistem de operare. ca windows-ul si ca linux-ul, dar mai...ciudat. cel putin pentru tine.
tu vorbesti de BIOS acolo, nu de MS-DOS. daca alt tv iti functioneaza, bravo lui. daca asta al tau nu vrea, aia e.


LE: RTFM inseamna "read the fu*kin' manual".
prietene vorbesc de 2 lucruri diferite eu de BIOS si de acea secventa de botare pana sa ajungi in windows,care secventa de botare ruleaza  sub un mod basic unde iti arata scris care este tot la fel ca un ms-dos.Hai ca nu vreau sa ma enervz si cu tine,destul m-am enervat cu tv-ul asta.Si nu inteleg ce esti asa oparit sincer...

Edited by delfin89, 25 November 2015 - 09:57.


#10
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005
Televizorul nu este defect!
Pe HDMI ai imaginea pe TV doar dacă driverul plăcii video a PC-ului este instalat, lucru ce se realizează când Windows-ul este încărcat complet.
Asta ți-a spus și Nero'd dar se pare că nu ai înţeles.

#11
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015

View Postmanoman, on 25 noiembrie 2015 - 09:54, said:

Rezolutiile suportate sint listate in manual. Nu-ti afiseaza rezolutiile mici deoarece el e facut pentru rezolutii mari, nu ca vechiul tv.
pe VESA DMT imi arata ca suporta de la 640x480 pana la 1920x1080i,pe IBM suporta doar o singura rezolutie 720x400,iar pe supported resolution for video signal de la 720x480 pana la 4096x2160 cu 60hz
In BIOS oi putea sa schimb cumva rezolutia s-o maresc sau s-o micsorez?Sincer chiar nu m-am gandit la chestia asta pana sa cumpar tv-ul asta,ca daca stiam nu-l mai luam

Edited by delfin89, 25 November 2015 - 10:03.


#12
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
cum vorbesti, asa iti vorbim. simplu. nu-s oparit, ti-am dat un raspuns.

toti iti spunem ca nu merge si DE CE nu merge, iar tu o tii una si buna.

#13
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015

View Postdygey, on 25 noiembrie 2015 - 10:08, said:

cum vorbesti, asa iti vorbim. simplu. nu-s oparit, ti-am dat un raspuns.

toti iti spunem ca nu merge si DE CE nu merge, iar tu o tii una si buna.
mai hooo ca nu o tin deloc una si buna am inteles.Dar incerc sa caut o rezolvare.Si cum vorbesc?

Edited by delfin89, 25 November 2015 - 10:10.


#14
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
spor la treaba.

#15
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015

View Postdygey, on 25 noiembrie 2015 - 10:10, said:

spor la treaba.
omule vezi ca a inceput sa ninga afara.Ia-ti sania si dute si da-te cu ea,nu sta pe capu meu te rog ca si asa sunt eu nervos cu tv-ul asta.

#16
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,145
  • Înscris: 27.06.2007
ce calculator ai?
ps. am citit specificatile tv-lui si nu are intrare VGA;
BIOS-ul poti sa-l vezi doar pe VGA/DVI, iesire HDMI nu este activata din BIOS fiindca nu are si nu exista driver instalat;
iar in BIOS nu exista optiune pt schimbarea rezolutiei

Edited by STARTREK1, 25 November 2015 - 10:37.


#17
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015

View PostSTARTREK1, on 25 noiembrie 2015 - 10:27, said:

ce calculator ai?
nu are importanta calculatoru in sine.Dar placa video este un gtx 690 care are 3 dvi-uri+1mini dp.Bineinteles ca tv-ul are doar hdmi-uri pe el asa ca am recurs la adaptor  de la dvi la hdmi,dar nu cred ca asta e problema.Cineva mi-a spus pe alt forum sa incerc sa intru in bios pe Component dupa care sa comut pe hdmi dar nu inteleg cum....Posted Image
Ar fi singura mea sansa sa comut pe component cand intru in bios,dupa care sa comut pe hdmi in windows.Dar cum se face ca nu pricep.Adica componentul este format din 3 fire Left,right si video care le conectez pe spatele tv-ului,dar la placa video cum fac ca nu pricep

Edited by delfin89, 25 November 2015 - 10:33.


#18
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
colegule,,, TVul nu are nici o vina
functioneaza perfect ca TV

tie iti trebuie un monitor!!!... TVul nu e monitor!

a mai fost dezbatuta problema ta pe forum, dar la un TV LG mi s epare... si s-a rezolvat cu un update de firmvare la TV
e adevarat ca problema tot din cauza unui update a aparut!

asa ca eu zic sa iei legatura cu samsung suport si vezi ce poti rezolva

pana atunci, imprumuta un monitor pentru instalare SO sau ia-ti unul SH cu 40-50 lei

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate