Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Downgrading - De la casa la garsoniera?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
-Adrian-

-Adrian-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.11.2015
Analizam putin situatia finaciara, ca tot este sfarsit de an, cat am economisit, ce am cheltuit, cumva printre tot bilantu asta, mi-a aparut un gand?
Sa ma mut la garsoniera sau in chirie, ca am mai stat in chirie...

Am ajuns la concluzia ca cheltuiesc cam mult pentru ceva in care nu prea stau, asa ca ma gandeau sa iau o garsoniera pe la 10/15 mii de euro sau sa ma mut in chirie, sa vand casa.

Am mai avut o casa, am avut si terenuri, ma asteptam ca dupa ce le vand, sa regret ceva, dar ironia face ca am scapat de un stres, impozite in minus si alte taxe + partea de ingrijit casa.

A facut careva miscarea asta? Sa vanda casa sa se mute la garsoniera sau chirie?

#2
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
daca confortul tau  ca si spatiu iti e suficient  la o garsoniera...da-i bataie

#3
-Adrian-

-Adrian-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.11.2015
Este o decizie mai complicata, asa ca incerc sa analizez si partile care probabil imi scapa.

Ca m-am gandit logic? Cat sa platesti impozit, curent, caldura, ca la garsoniera nu este ca la mine la casa, sa iti vina o factura de zici ca gazele sunt cotate la pret de aur.
Cheltuiala la garsoniera?
Intretinerea sa coste 100/150 de lei?
Am cunostinte care stau la garsoniera, dar inca nu sunt sigur de miscarea asta, nu vreau sa fiu genul ala de "cunostinta" care spune orice gand ii trece prin cap.
Sunt curios cam cat sa te coste lunar? Intretinere, curent, caldura(termo sau centrala, dar la o camera....), cam atat, ce se mai plateste la bloc?

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Numai sf-uri citesc aici. Nu mai sunt trolii ce erau...

#5
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Casa la curte propietate personala e mult mai avantajoasa decat o garsoniera, apartament sau chiar vila.
Singura bila neagra a unei case la curte este impozitul.

Uite o idee:
inchiriaza casa la curte propietate privata si te muti cu chirie.
Cu chiria primita de la chiriasii tai platesti chiria la garsoniera si poate-ti mai raman bani.

#6
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Cand o sa iti vina factura la intretinere, caldura, apa, etc o sa te uiti plangand de regrete la pozele cu casa vanduta.

Edited by androholic, 24 November 2015 - 21:46.


#7
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Când te-ai mutat la casă probabil te-ai bazat pe ceva. Dacă acel ceva a fost un câstig de moment, fără nicio acoperire pe termen mediu măcar... nasol.
Omul tinde să evolueze material, nu invers...
Ceea ce spui tu nu sună bine, "capitaliceste" vorbind.

#8
-Adrian-

-Adrian-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmocirleus, on 24 noiembrie 2015 - 21:43, said:

Normal ca te poti muta. Daca esti singur nu inteleg de ce ti-ai cumparat casa. Eventual poti sa-ti iei un ap cu 2 cam, ca sa ai si tu unde te plimba Posted Image
Depinde de confortul tau psihic, teoretic si poate foare bine supravietui si in o camera de 6 m patrati.
In video pus de tine? Unde este baia?

Am intalnit care stateau in camere de camin, chiar am fost intr-o asemenea camera, nu aveau baie, aveau doar aragaz si chiuveta, la baie se duceau pe un hol pana la toaleta comuna, mi-a parut cam aiurea.

#9
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Tine casa!

#10
-Adrian-

-Adrian-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.11.2015

View Posttom_1133, on 24 noiembrie 2015 - 21:45, said:

Casa la curte propietate personala e mult mai avantajoasa decat o garsoniera, apartament sau chiar vila.
Singura bila neagra a unei case la curte este impozitul.

Uite o idee:
inchiriaza casa la curte propietate privata si te muti cu chirie.
Cu chiria primita de la chiriasii tai platesti chiria la garsoniera si poate-ti mai raman bani.
Daca ai casa la tara, asta te inteleg, dar casa la oras? Pai este impozitu de te-a ars, gazele la centrala, iara... te-au fript pe cat nu te incalzesc.
In rest este ca la garsoniera, platesti gunoiu, apometru pe apa, cred ca sunt toate comune ca la garsoniera, curent, gaze si etc...
Dar pentru o garsoniera intuiesc ca toate costa mult mai putin.


View Postandroholic, on 24 noiembrie 2015 - 21:45, said:

Cand o sa iti vina factura la intretinere, caldura, apa, etc o sa te uiti plangand de regrete la pozele cu casa vanduta.
Cat sa coste intretinerea pentru o garsoniera? Ca toate blocurile au interfoane, nu este ceva ce pot verifica.

View Poste_bulu, on 24 noiembrie 2015 - 21:48, said:

Tine casa!
Asa ziceam si cand am vandut prima proprietate, am vandut casa, am pastrat terenu, apoi am vandut si terenu.
Si nu mai stateam de platit impozit, Cand treceam pe la ea? Pai casa nelocuita se strica, ba ceva de la acoperis, ba un zid crapat, apoi o casa se intretine greu, nu este ca si cand dai cu var pe perete la o garsoniera.

Edited by -Adrian-, 24 November 2015 - 21:55.


#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Mută-te câteva zile în buda din casă şi o să afli dacă îţi mai place în garsonieră.

#12
-Adrian-

-Adrian-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.11.2015

View Postmihaicozac, on 24 noiembrie 2015 - 21:56, said:

Mută-te câteva zile în buda din casă şi o să afli dacă îţi mai place în garsonieră.
M-am gandit sa inchiriez o garsoniera, sa vad cum este, dar mi-ar parut destul de incapatoare, ca am fost in vizita.
Ma gandesc ca o sa trebuiasca sa trimit mobila pe la tara, poate sa iau canapea, ceva sa ma adaptez la spatiu.

Ma gandesc ca sumele rezultate, cash de pe casa, o sa fie liniste financiara.

#13
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Avantaje casa la curte:
intimitate, liniste, loc, posibilitatea de a face economii majore la apa, caldura si electricitate.

Dezavamtaje casa la curte:
ca sti departe de zona urbana si trebuie sa platetsi impozit la stat, un impozit ce il platesti si daca ai avea garsonier sau apartament.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Avantaje garsoniera/apartament:
esti mai aproape de zona urbana (in oras).

Dezavantaje garsoniera/apartament:
nu ai intimitate, liniste, facturile la apa, caldura/gaze si electricitate (crede-ma ca) sunt mult mai mari decat la casa la curte !


Vizavi de unde este mai ieftina intretinerea, la casa ori la garsoniera/apartament raspunsul este:
depinde de om cat de chibzuit este  Posted Image

Daca esti chibzuit, poti sa platesti si la garsoniera/apartament la fel de putin ca la casa la curte;
iar daca nu prea frecventezi (dormi a/) casa (garsoniera/apartament), poti sa platesti chiar mai putin la intretinere.
Repet ! daca nu prea dai pe la garsoniera.


p.s.:
iar garsoniera e foarte aiurea, nu stiu cum sa ma exprim ! la un moment dat te vei satura de locul mic in care traiesti;
asta daca stai acasa mai mult.

#14
-Adrian-

-Adrian-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.11.2015

View Posttom_1133, on 24 noiembrie 2015 - 22:01, said:

Avantaje casa la curte:
intimitate, liniste, loc, posibilitatea de a face economii majore la apa, caldura si electricitate.

De unde economii majore la apa? Caldura si electricitate?
Ai apometru ca la garsoniera.
Caldura? Pai te costa sa incalzesti o casa, ai de viata mea, apoi nu merge sa faci vreo chestie sa incalzesti doar o camera, ca nu se rezolva nimic, cand ai peret rece cu perete rece, stai cu geaca pe tine, asta daca nu dai normal drumu la caldura, asta inseamna factura la gaze sau la curent, ce folosit pentru incalzit.
Si la curent? Cum sa te coste mai mult la garsoniera? Pai la casa mai lasi un bec aprins in curte, nu mai zic de cost total becurile de prin toata casa.


Dezavamtaje casa la curte:
ca sti departe de zona urbana si trebuie sa platetsi impozit la stat, un impozit ce il platesti si daca ai avea garsonier sau apartament.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Avantaje garsoniera/apartament:
esti mai aproape de zona urbana (in oras).

Dezavantaje garsoniera/apartament:
nu ai intimitate, liniste, facturile la apa, caldura/gaze si electricitate (crede-ma ca) sunt mult mai mari decat la casa la curte !


Vizavi de unde este mai ieftina intretinerea, la casa ori la garsoniera/apartament raspunsul este:
depinde de om cat de chibzuit este  Posted Image

p.s.:
iar garsoniera e foarte aiurea, nu stiu cum sa ma exprim ! la un moment dat te vei satura de locul mic in care traiesti;
asta daca stai acasa mai mult.

Nu prea stau pe acasa, tocmai asta m-a si facut sa ma gandesc bine, apoi sa tot intretin o casa, costul de renovare/reparatie este S.F., cand am facut renovarea, sincer sa fiu... luam o camera de camin, asta doar la renovare normala, decopertat perete, pus plasa, coltare, mana de lucru si ce alte astea au mai trebuit.

#15
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,141
  • Înscris: 05.12.2002

View Postandroholic, on 24 noiembrie 2015 - 21:45, said:

Cand o sa iti vina factura la intretinere, caldura, apa, etc o sa te uiti plangand de regrete la pozele cu casa vanduta.

Intretinerea la o casa este mult mai scumpa decat la bloc. Stiu persoane care dau peste 1000 de lei numai pe gaze (pentru caldura, in lunile de iarna).
Renovarea este mult mai scumpa - de obicei suprafata mai mare + ca trebuie facut si exteriorul.
De timp nu mai zic - tuns gazon, dat zapada si multe alte chestii care apar la curte.

Pentru mine personal ar fi 2 avantaje pentru mutat la casa: nu m-ar mai stresa vecinii cu gauri si tot felul de bocanituri + loc de parcare garantat in curte.
Daca astea nu sunt o problema, atunci te poti muta intr-o garsoniera (dar de ce nu garsoniera ci apartament cu macar 2 camere?)

Edited by Alice, 24 November 2015 - 22:17.


#16
-Adrian-

-Adrian-

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAlice, on 24 noiembrie 2015 - 22:16, said:

Intretinerea la o casa este mult mai scumpa decat la bloc. Stiu persoane care dau peste 1000 de lei numai pe gaze (pentru caldura, in lunile de iarna).
Renovarea este mult mai scumpa - de obicei suprafata mai mare + ca trebuie facut si exteriorul.
De timp nu mai zic - tuns gazon, dat zapada si multe alte chestii care apar la curte.

Pentru mine personal ar fi 2 avantaje pentru mutat la casa: nu m-ar mai stresa vecinii cu gauri si tot felul de bocanituri + loc de parcare garantat in curte.
Daca astea nu sunt o problema, atunci te poti muta intr-o garsoniera (dar de ce nu garsoniera ci apartament cu macar 2 camere?)
Mai ai gardu, ca de gazon, mai mult beton pus pe jos, sa nu ai probleme la vreo ploaie.

Pai am zis sa testez terenu, sa nu ma arunc direct la apartament.

Ps: Casa merge sa ai la tara, ca am casa si la tara, acolo da, platesc putin la curent, apa nu am(ca nici nu au tras, dar oricum am fantana), centrala nu am, ca bag lemene si la cat stau pe acolo, sa zicem ca fac rost gratuit de lemne, ca nu stau toata iarna.
La tara platesc doar impozit si curent, televiziune am rezolvat cu o antena satelit.

La oras este alta treaba, aici te obliga contract la apa, contract la gunoi, contract la gaze, multe lucruri care la tara nu exista.

Si inca ceva, iarna daca nu faci poteca in fata la curte, pe toata suprafata, sa se poata trece pe strada... pac apare amenda ca nu ai curatat trotuar.

Edited by -Adrian-, 24 November 2015 - 22:25.


#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,213
  • Înscris: 05.06.2002
daca esti necasatorit e ok o garsoniera si casa-i bataie de cap care nu-i necesara. daca esti casatorit si mai ai si copii - nasol moment cu garsoniera...

#18
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Daca pui polistiren expandat pe interior cat si pe exteriorul peretilor, nu ati mai avea problema cu caldura la casa la curte.
Daca ai fantana in curte cu hidrofor si boilere in casa (baie si bucatarie) de mare capacitate, nu mai plati apa la casa la curte.
Daca iti aranjezi casa din prima cat sa tina minim 50 de ani (nu à la Hornbach "Mereu găsești câte ceva de făcut" Posted Image ), nu mai trebuie sa faci reparatii costisitoare odata la sase luni.
Daca iti cumperi electrocasnice green (consuma putin curent), platesti mai putin la factura electrica;
ba chiar sa montezi o moara de vant care sa iti genereze electricitate cand bate vantul ! iesi mult mai ieftin la casa la curte.

Repet, casa la curte are mai multe beneficii decat casa la garsoniera/apartament.
Tot ce trebuie e sa fi un om gospodar si chibzuit, plus o investitie mare in confortul propiei tale case (la curte).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate