Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Politia incompetenta

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Salutari, as dori ca cei care raspund sa o faca la obiect va rog, fara sa discutam pe marginea subiectului...

Eu impreuna cu alti vecini din blocul meu si din blocul de langa cel in care stau eu, avem o problema imensa.... cu un alt vecin care sta vizavi la o casa. Omul este un ratat total, betiv notoriu, genul ala de pica casa pe el, gardul daramat aproape de orizontala, face umbra degeaba pamantului, nu e vorba ca vreau sa il jignesc, asta este realitatea, este ultima scursura a societatii, si ca sa se respecte ca personalitate, bea toti banii pe care ii are, probabil toarna cel mai spurcat si ieftin alcool pe care il gaseste, dar asta il priveste doar pe el, nu ma intereseaza ce bea, problema noastra, a celor doua blocuri vecine cu el este alta: omul se imbata foarte foarte des si de fiecare data scoate afara niste boxe foarte mari si pune la maxim muzica de pe la 12:00 amiaza pana pe la 02....03....sau chiar 04 dimineata, uneori o lasa asa toata noaptea, si 2 blocuri nu pot dormi din cauza lui, este deranjant si ziua pt ca unul are chef sa doarma, altul sa invete, altul sa reflecteze, etc, dar noaptea ce sa mai zic....  Lumea este foarte nemultumita, odata unul de nervi a aruncat cu caramizi de la etaj pe casa lui, in alte randuri betivul a fost batut de rudele lui care au casa langa el, degeaba insa, e prea ratat ca sa conteze ceva pentru el. S-a chemat politia de zeci de ori, vorbesc serios, de zeci de ori, si are enorm de multe amenzi, acum ratatul chiar a prins curaj, cand vine politia nu vrea sa mai opreasca muzica, cu greu este convins, ba chiar are tupeu sa puna mana pe politisti, sa injure in fata lor, sa faca scandal, etc.  Fiind ratat total va dati seama ca amenzile nici nu conteaza, nu le va plati in veci, nu are ce sa i se ia din casa (decat jegul) nu plateste impozite nimic, la el nu conteaza amenzile.  Individul are un loc de munca, pentru ca trebuie sa aiba o sursa de bani pt bautura asa ca lucreaza.

Intrebarea mea este:  ce putem face din punct de vedere legal ca sa rezolvam cu ratatul ala odata, sa fie dus undeva, sa nu mai fim deranjati de el?  Politia spune ca e nebun si ca nu avem ce sa ii facem ( nu cunoastem sa fie nebun cu acte, e vorba de expresia "omul e nebun" ) si uite asa politia este o incopetenta si nu face nimic. Va rog invatati-ma ce putem face ca sa scapam de el. De ce nu poate fi inchis la puscarie ?

#2
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007
nu e incompetenta; atata timp cat muzica nu e pe domeniu public nu au ce-i sa-i faca si nu au nici un drept sa intre in curtea omului

Edited by STARTREK1, 24 November 2015 - 21:41.


#3
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

View PostSTARTREK1, on 24 noiembrie 2015 - 21:40, said:

nu e incompetenta; atata timp cat muzica nu e pe domeniu public nu au ce-i sa-i faca si nu au nici un drept sa intre in curtea omului

Sa inteleg ca pt faptul ca boxele sunt la el in curte noi restul nu avem dreptul la liniste.  Daca amenda nu functioneaza, iar politia nu aplica o masura mai drastica care sa functioneze eu zic ca politia este incopetenta.

#4
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010
Taiati-i curentul ...

#5
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

View Posteugen1985, on 24 noiembrie 2015 - 21:30, said:

Fiind ratat total va dati seama ca amenzile nici nu conteaza, nu le va plati in veci, nu are ce sa i se ia din casa (decat jegul) nu plateste impozite nimic, la el nu conteaza amenzile.  Individul are un loc de munca, pentru ca trebuie sa aiba o sursa de bani pt bautura asa ca lucreaza.
Sa ii ia casa atunci, sau sa ii faca poprire pe salar.

#6
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Ilegal, asa sa procedati!

#7
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

View Postshymano, on 24 noiembrie 2015 - 21:42, said:

Taiati-i curentul ...


  Sa vezi atunci ce repede m-ar salta pe mine politia, mi-ar trage si 2 peste bot.

Cazul este foarte cunoscut de politie, deci acestia stiu foarte bine ca amenda lor nu ajuta la nimic, cu toate astea nu aplica o masura superior mai drastica. Vreau sa stiu ce pot sa fac?

Edited by eugen1985, 24 November 2015 - 21:48.


#8
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Poate are nevoie de ajutor, desi mai mult ca sigur va refuza... Cred ca ar fi si de competenta Bisericii , dar cum cea Ortodoxa este cea mai corupta , poate martorii ai lui Iehova sau alte culte ar putea face ceva gratis.

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Faceţi ca indienii: săgeţi aprinse în boxe când le scoate pe geam.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,322
  • Înscris: 01.12.2001
Strict la obiect. Puneti voi un sistem audio in antifaza cu al lui. Asemanator cu cel de la telefoanele mobile ce au un microfon exterior pt atenuarea zgomotului de fond.
Va innebuni cand nu va auzi numic cand da la maxim sistemul lui. ;)

#11
Pivniceru

Pivniceru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.01.2012
Nu are ce sa ii faca..sau nu isi bate capul cu el daca e "dus omul"..Si daca il duce la parnaie ce rezolva? Ca sta acolo tot pe banii la cei care lucreaza?!Sa il duca la dezalcoolizare si poate se "remediaza" problema cu el...daca nu la abator sa il faca $alam (glumesc si doamne fereste de asa ceva)

#12
moldoveanca2001

moldoveanca2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 27.03.2015
Buna,

sugestia mea este sa vorbiti cu domnul, sa va oferiti sa ii izolati fonic locuinta si sa ii cumparati un sistem audio de calitate inalta pentru interior in schimbul acelor 2 boxe mari care probabil sunt vechi oricum. Daca accepta se rezolva problema pasnic.
Suma necesara o strangeti de la fiecare familie din bloc si probabil ca va fi infima in comparatie cu echivalentul nervilor si noptilor nedormite.

#13
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,178
  • Înscris: 27.06.2007

View Posteugen1985, on 24 noiembrie 2015 - 21:42, said:

Daca amenda nu functioneaza, iar politia nu aplica o masura mai drastica care sa functioneze eu zic ca politia este incopetenta.
si care ar fi masurile legale mai drastice pe care nu le aplica politia!?

#14
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

View PostPivniceru, on 24 noiembrie 2015 - 21:51, said:

Nu are ce sa ii faca..sau nu isi bate capul cu el daca e "dus omul"..Si daca il duce la parnaie ce rezolva? Ca sta acolo tot pe banii la cei care lucreaza?!Sa il duca la dezalcoolizare si poate se "remediaza" problema cu el...daca nu la abator sa il faca $alam (glumesc si doamne fereste de asa ceva)

Radem glumim dar problema e chiar serioasa. Genul asta de oameni nu au ce face la dezalcoolizare, nu poate fi remediat, nu e genul care sa gandeasca normal, este un ratat total, mama lui era tot o betiva, a murit ca i-a pleznit o vena la cap, nu putem astepta pana moare, sa fim seriosi.... Daca ajunge la puscarie avem si noi liniste..., si cand se intoarce daca face iar, sa se duca inapoi in puscarie si tot asa. Avem dreptul la o viata normala si linistita.  Apropo, doar boxele sunt la el in curte dar zgomotul este peste tot chiar si pe domeniul public.... deci....

View Postmoldoveanca2001, on 24 noiembrie 2015 - 21:55, said:

Buna,

sugestia mea este sa vorbiti cu domnul, sa va oferiti sa ii izolati fonic locuinta si sa ii cumparati un sistem audio de calitate inalta pentru interior in schimbul acelor 2 boxe mari care probabil sunt vechi oricum. Daca accepta se rezolva problema pasnic.
Suma necesara o strangeti de la fiecare familie din bloc si probabil ca va fi infima in comparatie cu echivalentul nervilor si noptilor nedormite.

Ok, omul nu e genul cu care sa poti purta o conversatie, e ca o vaca, adica fara judecata

Nu cred ca ai inteles, el anume pune muzica afara ca vrea sa auzim noi toti, cica ne distreaza omul, cand se certa cu unu din bloc i-a zis ca sa taca din gura ca si lui ii place, adica el are impresia ca noua ne place ceea ce face, iar sistemul lui are cam 2 ani deci nu e vechi, e doar foarte puternic

View PostSTARTREK1, on 24 noiembrie 2015 - 21:56, said:

si care ar fi masurile legale mai drastice pe care nu le aplica politia!?

Pai cam de asta am deschis acest subiect, ca sa aflu mai multe, eu ma gandesc ca trebuie dus la "bulau"  vreau sa aflu cum trebuie sa procedam.

#15
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005
Ai putea sa te muti.

#16
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

View PosttoXXik, on 24 noiembrie 2015 - 22:04, said:

Ai putea sa te muti.

Am rugat si eu sa discutam la obiect, nu la misto, daca e cu mistouri as putea sa te intreb si eu unde stai ca vin sa stau la tine. Va rog frumos, explicati-mi care stiti legal ce proceduri si in baza carei legi trebuie sa actionam pentru a rezolva problema.  Nu este normal ce face acel individ, si nu trebuie sa ma schimb eu trebuie sa se schimbe el pt ca el este elementul perturbant. Va rog frumos cu seriozitate.

#17
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015

View Posteugen1985, on 24 noiembrie 2015 - 22:04, said:

Radem glumim dar problema e chiar serioasa.......
Nu cred ca ai inteles, el anume pune muzica afara ca vrea sa auzim noi toti, cica ne distreaza omul, cand se certa cu unu din bloc i-a zis ca sa taca din gura ca si lui ii place, adica el are impresia ca noua ne place ceea ce face, iar sistemul lui are cam 2 ani deci nu e vechi, e doar foarte puternic

Pai cam de asta am deschis acest subiect, ca sa aflu mai multe, eu ma gandesc ca trebuie dus la "bulau"  vreau sa aflu cum trebuie sa procedam.


Cred ca de asta nu-i face politia nimic, pentru ca a inteles ca omul vrea sa va distreze...sa va faca un bine. Posted Image

La puscarie nu cred ca ai cum sa-l duci ca ce face el e contraventie, adica amenda.

Edited by Antor302, 24 November 2015 - 22:15.


#18
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Democratie .
Democratia este sistemul social care face posibila existenta idiotului si geniului in acelasi loc .
Impacati-va cu gandul ca voi sunteti geniile iar ala individul ratat si nefolositor .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate