Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce pachet (internet in principiu) sa aleg (cu variante si descriere)

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
TL;DR: tre sa-mi schimb abonamentul din diferite motive, vreau net bun, nu-mi pasa de telefonie si sa fie TV ok (ma uit foarte-foarte rar).
Pentru o cheltuiala totala de 2 ani, ies cam in aceeasi bani si la Telekom, si la RDS.
RDS da net mai bun + stick de net, dar trebuie sa-mi iau router, Telekom da router (bun, aparent) din prima si un voucher la clickshop pe care trebuie sa-l valorific, cumva.
Iar la RDS e mai simpla treaba ca nu imi baga echipamente de la ei, configurari de la ei... dar asta poate e ceva de rau, nici nu mai stiu cum e ideal acum.

In spoiler explic mai exact ce primesc la fiecare, costuri, de ce zic ca ajung cam la fel per total (~1930 vs ~1970).
Spoiler

Ce recomandati pe baza experientelor proprii sau din auzite? Eu inclin catre RDS doar pentru ca stiu ca sunt apreciati, per total, pentru ce ofera, mai ales la net. Telekom par ok acum, ce-i drept.

Si ca sa fie si mai enervant: cea mai buna oferta, per total, ar fi tot la UPC, ca dau si router performant cadou, si 500Mbps, si TV suficient pentru mine, in pret ok (79 lei). Dar tre sa-i schimb...

Nota: nu sunt deloc o persoana atehnica, ba chiar din contra, dar mi se pare prea complicat de stiut toata nebunia asta foarte bine. Sigur sunt persoane care stiu "piata" asta bine. Aria mea e putin in alta parte.

Edited by priderzaur, 24 November 2015 - 16:58.


#2
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Te afli in aria de acoperire FTTH Telekom?

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Ai verificat ce știe Telekom la adresa ta?

https://www.telekom.ro/fix/acoperire

#4
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Am discutat cu o domnisoara acum cateva zile pe chatul live si cica este fibra optica de 200Mbps la mine in bloc.
Confirm si eu acum, ca am verificat manual pe linkul de mai sus. Plus ca-i plin prin scara de pliante si afise cu Telekom, acum vreo doua luni au "venit" cu tehnologia.

Edited by priderzaur, 24 November 2015 - 16:56.


#5
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Înseamnă ai o decizie destul de grea de făcut. :naughty:

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Treci la RDS fibra optica. Si nu o sa regreti !!! Eu am fost si la telekom si la upc cu net-ul... La RDS o sa ai PPPoE asa ca un router propriu ar fi bun. Tv am de la UPC (analog) si Dolce iar telefonie de la Vodafone..
Vezi ca benzile de net la telekom/upc sunt asincrone.
In functie de fonduri poti sa ajungi si aici.

Attached Files


Edited by bumpocbum, 24 November 2015 - 17:54.


#7
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008

View Postbumpocbum, on 24 noiembrie 2015 - 17:35, said:


Ai fost și la fibră optică de la Telekom?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu, dar am cunoscuti pe fibra la Telekom. Si cunoscuti care lucreaza la Telekom. Ma abtin de la comentarii....pe acest motiv.

#9
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,157
  • Înscris: 18.04.2008
Și ce, la RDS e viteza simetrică? Fibra optică are aceleași proprietăți indiferent de operator.
Cred că prietenii tău au 2 fibre pe care circulă curent.

#10
fastgrav

fastgrav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 07.12.2003
A se face diferența între infrastructura si serviciu, adică pe o fibra optica un furnizor îți poate oferi MAX 10mbps Download si 1 Mbps Upload deși ea poate duce 1gbps

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKyKyKyKy, on 24 noiembrie 2015 - 20:06, said:

Și ce, la RDS e viteza simetrică? Fibra optică are aceleași proprietăți indiferent de operator.
Cred că prietenii tău au 2 fibre pe care circulă curent.

Las-o balta cu telekomu... Din pacate in ciuda persoanelor care lucreaza la telekom internetul le merge "cu noduri" ca sa nu zic altfel. Iar serviciile mai ales alea terte...
Eu unul sunt extrem de multumit de RDS, la UPC aveam probleme cu tot felul de filtre iar viteza de upload e foarte mica, in rest mergea destul de bine. Iar ca suport UPC e peste toti ca seriozitate.
La RDS e liber, sunt de 7+ ani la ei si 99.99% au fost online. Iar stick-ul ala de RDS chiar l-am folosit in multe ocazii.

Edited by bumpocbum, 25 November 2015 - 08:39.


#12
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Da, o sa raman la RDS cel mai probabil.
Oricum ma voi abona pe ~10, caci abia de pe 14 (sau 15) expira la UPC si trebuie sa duc tot ce am de la ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate