Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Au, ma doare-n cot

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
BarbaLunga

BarbaLunga

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.11.2015
Salut. Vara trecuta m-am apucat de sala acasa, am facut flotari in pumni in special, si dupa o luna deja am simtit niste diferente. Si fortos cum eram eu pe vremea aia, zic sa imi confrunt colegii de scoala la un skanderberg, in plus am bagat si niste tractiuni, eu fiind gras si foarte slab in biceps, probabil ca s-a pus toata presiunea pe cot, sa nu mai zic ca am facut si dips-uri. Am cautat pe net, am inteles cate ceva, acu' nu stiu daca am tenis sau golfer elbow, posibil amandoua(cred ca am avut dureri si in interior si in exteriorul cotului, si spre antebrat si spre triceps). Pe la inceput ma durea foarte tare si simteam ca ma curenteaza si ma lasa toata forta din brat, abea il ridicam. Apoi, am luat pauza vreo 2 saptamani din cauza unei probleme medicale, unde am avut alte dureri, am fost anesteziat, deci nu am mai bagat de seama cotul. Si de atunci am tot incercat sa ma apuc, apoi ma durea iar(dar intensitate mica) si am tot luat pauze. De obicei nu ma durea cand faceam, ci cand eram in repaus si pentru scurt timp, dar e foarte frustrant. Tin minte ca am mai avut problema asta acu 3 ani tot de la skanderberg, dar atunci nu eram interesat de antrenamente, nu am bagat de seama cand mi-a trecut. Ce imi aduc aminte este ca mi-a scazut foarte mult forta.

#2
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Nasol Barbosule.. Ar fi timpul sa te lasi de skandenberg sau cum ii zice.

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
1) Vorba colegului, si pe noi!

2) De ce nu consulti un medic? Orice manifestare, gen junghi, durere, "curent", caldura excesiva etc pe care ti-l da corpul, este un semn ca ceva nu este in regula.
Si nu ar trebui sa-l ignore si sa fortezi, pentru ca se poate agrava (sa faci mai rau daca continui, decat daca faci o pauza).

3) Antrenamentele se fac cu incalzire! Si se fac pentru toate grupele musculare (nu te axezi numai pe unul si restul gata), tocmai pentru a le dezvolta simultan, si armonios, pe toate.


PS. Fifi, femeia barbat? Cui vrei sa-i spargi capul sau sa-i dobori brandul?

#4
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Du-te la un medic, te va trimite cel mai probabil la o radiografie, apoi iti va indica proceduri de recuperare prin fizioterapie/kinetoterapie.
Asa nu poti sta, nu rezolvi nimic.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,793
  • Înscris: 20.10.2015
Forta nu se face dupa ureche.
Inainte de tractiuni cu greutate suplimentara, flotari etc se face o pregatire a organismului, printr-o perioada de adaptare la greutati mari.
Perioada asta are ca scop inarirea ligamentelor si a tendoanelor, care iti cauzeaza acum probleme.

Cate flotari faci intr-o repriza? Daca nu faci 20, micsoreaza unghiul sa poti face 20.\
La fel si la tractiuni, iei bara si faci 15-20 de repetitii fara oprire cu greutatea care-ti permite asta.

Acum esti deja "lovit"
iti trebuie pauza de vreo 2 luni.

#6
BarbaLunga

BarbaLunga

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcolombo2003, on 24 noiembrie 2015 - 16:15, said:

1) Vorba colegului, si pe noi!

2) De ce nu consulti un medic? Orice manifestare, gen junghi, durere, "curent", caldura excesiva etc pe care ti-l da corpul, este un semn ca ceva nu este in regula.
Si nu ar trebui sa-l ignore si sa fortezi, pentru ca se poate agrava (sa faci mai rau daca continui, decat daca faci o pauza).

3) Antrenamentele se fac cu incalzire! Si se fac pentru toate grupele musculare (nu te axezi numai pe unul si restul gata), tocmai pentru a le dezvolta simultan, si armonios, pe toate.


PS. Fifi, femeia barbat? Cui vrei sa-i spargi capul sau sa-i dobori brandul?
Faceam exercitii pentru tot corpul, mi-am improvizat niste greutati sa lucrez spatele, faceam si genuflexiuni, abdomen, tot. Daca nu imi trece dupa pauza asta, o sa ma duc la medic.

View PostTsunnnami, on 24 noiembrie 2015 - 19:38, said:

Forta nu se face dupa ureche.
Inainte de tractiuni cu greutate suplimentara, flotari etc se face o pregatire a organismului, printr-o perioada de adaptare la greutati mari.
Perioada asta are ca scop inarirea ligamentelor si a tendoanelor, care iti cauzeaza acum probleme.

Cate flotari faci intr-o repriza? Daca nu faci 20, micsoreaza unghiul sa poti face 20.\
La fel si la tractiuni, iei bara si faci 15-20 de repetitii fara oprire cu greutatea care-ti permite asta.

Acum esti deja "lovit"
iti trebuie pauza de vreo 2 luni.
Nici vorba de 20 tractiuni, recordul meu este de 4 strambe, iar flotarile, am facut 20 in ziua cu pricina,  de obicei faceam cateva serii de 10-12 repetari. Aseara m-a luara iar durerea in timp ce mancam niste ceva, cand duceam ceva-urile la gura ma luat o durere de vreo 15 secunde, timp in care nu puteam sa-l misc.

#7
flowersf

flowersf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 708
  • Înscris: 21.05.2010
Posted Image o fi de la "ROMANTISM",esti prea romantic(reumatism)

Edited by flowersf, 25 November 2015 - 08:25.


#8
BarbaLunga

BarbaLunga

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 48
  • Înscris: 24.11.2015
De vreo 2-3 luni am dureri la ambele coate(tractiuni si skandenberg) si nu stiu ce sa mai fac, am 2 luni de pauza, timp in care am cautat pe net si am inteles ca am tendoane inflamate, la fel a crezut si doctorul care mi-a dat pastile antiinflamatoare, iar a 2a oara mi-a dat o substanta de injectat(tot antiinflamatoare) dar nu le-am luat, pentru ca chiar in ziua aia m-am gandit ca am citit toate artiolele despre tendinita din romania si am zis sa caut in engleza si am dat de multe articole care spuneau ca nu este inflamatie daca dureaza mai mult de 2 saptamani, ci o durere cronica din cauza scurgerii de colagen din tendoane. Am inteles ca terapia ar fi ecentric moves(partea negativa a miscarii). Va rog, daca a mai patit cineva si s-a recuperat sa imi spuneti si mie cum caci sunt dependent, de 2 zile fac tractiuni si flotari( doar partea negativa) si ma simt al naibii de fericit, nici daca as face sex nu cred ca as fi asa fericit cum sunt dupa antrenament.

Edited by BarbaLunga, 01 January 2016 - 17:08.


#9
SCENT-OF-SHARP

SCENT-OF-SHARP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 09.10.2015

View PostBarbaLunga, on 01 ianuarie 2016 - 16:40, said:

De vreo 2-3 luni am dureri la ambele coate(tractiuni si skandenberg) si nu stiu ce sa mai fac, am 2 luni de pauza, timp in care am cautat pe net si am inteles ca am tendoane inflamate, la fel a crezut si doctorul care mi-a dat pastile antiinflamatoare, iar a 2a oara mi-a dat o substanta de injectat(tot antiinflamatoare) dar nu le-am luat, pentru ca chiar in ziua aia m-am gandit ca am citit toate artiolele despre tendinita din romania si am zis sa caut in engleza si am dat de multe articole care spuneau ca nu este inflamatie daca dureaza mai mult de 2 saptamani, ci o durere cronica din cauza scurgerii de colagen din tendoane. Am inteles ca terapia ar fi ecentric moves(partea negativa a miscarii). Va rog, daca a mai patit cineva si s-a recuperat sa imi spuneti si mie cum caci sunt dependent, de 2 zile fac tractiuni si flotari( doar partea negativa) si ma simt al naibii de fericit, nici daca as face sex nu cred ca as fi asa fericit cum sunt dupa antrenament.
Nu nu , terapia nu este " eccentric moves " , pentru că tu te-ai forţat prea tare. De fapt, problema nici nu este faptul că ai fost " prea tare " , ci că ai executat prea incorect.
Rareori se întâmplă daune atât de serioase doar pentru simplul fapt că ai muncit prea greu, în schimb categoric se întâmplă nişte treburi foarte neplăcute din cauza tehnicii incorecte.
Îmi amintesc că atunci când am început sala şi exerciţiile împreună cu ea ( flotări, dipuri, şi alergare la greu ) , şi eu m-am avântat destul de tare în apa adâncă. M-a întrebat unul dacă am făcut haltere în trecut, m-a întrebat altul dacă mă pregătesc să devin powerlifter Posted Image Am luat-o ca pe un compliment, deşi în întrebările alea era şi altceva: posibilitatea de a mă forţa prea mult. Şi uite că totuşi din cauza greutăţilor nu am avut niciodată probleme , pentru că aveam o frică sănătoasă, care mă făcea să studiez corect tehnicile care ţin de ridicarea greutăţilor.
În schimb, la flotări şi alergare am lăsat-o mai lejer cu tehnica, că nu mi se părea atât de importantă.
Rezultatul : nu am avut probleme niciodată din cauza halterelor, dar cu siguranţă am simţit de câteva ori că îmi voi distruge coatele, încheieturile şi genunchii, dacă continui să nu dau atenţie tehnicii de flotare şi alergare.
Morala : tehnica corectă este mai importantă decât toate. Dacă nu ai tehnica corectă, nu contează nici volumul, nici timpul, nici recordul pe care îl dobori , fiindcă mai devreme sau mai târziu, îţi vei f*** articulaţiile, tendoanele, ligamentele sau muşchii, şi totul se duce pe apa sâmbetei. În schimb, tehnica corectă odată dobândită, te va ajuta să te dezvolţi şi în loc să cazi în pat pentru 2 luni, pentru că ai reuşit să te distrugi, tehnica corectă te va menţine sănătos şi capabil de antrenament pe o perioadă nelimitată.

P.S. Dacă ai dubii că tehnica incorectă este de vină, documentează-te puţin. 90% dintre accidente şi consecinţe de acest fel au loc din cauza tehnicii incorecte. Fiecare crede că face corect şi că este " de la sine înţeles " cum este corect, dar nu este. O flotare simplă are mai mult de 10 posibile greşeli de executare, pe care foarte probabil le faci. La haltere, nici nu mai vorbesc. Când am început sala şi exerciţiile de bază cu haltere, citeam pagini despre postura corectă, respirarea corectă, ritmul corect, unghiul corect, deplasarea corectă, etc.

Edited by SCENT-OF-SHARP, 10 January 2016 - 19:33.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate