Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

POSTLICEALE,pareri.

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Salutare.
Am 21 de ani si momentan sunt la liceu la frecventa redusa profil uman fiindca am amanat nu mai putin de 3 ani din cauza unei depresii crunte ,atacuri de panica si anxietate sociala ,ma rog dar asta nu conteaza.Sunt a 12-a la liceu FR ,mai am doi ani(se face si clasa a 13-a) si voi incerca sa dau bacalaureatul ,sa incerc sa-l iau.Mi-am luat niste culegeri pentru bac,sper ca ma vor ajuta.In fine vreau sa va intreb daca nu voi reusi la bac,ce postliceale sunt recomandate si fiind mai de folos,mai utile,mai cautate?
Adica in ziua de azi ce postliceale ar fi bine sa le faci?
O postliceala care m-ar interesa si tenta este  pe specializarea asistent de gestiune in activitatea de cazare si alimentatie,la zi,2 ani durata studiilor
A doua care m-ar mai interesa ar fi Administrator rețele locale și de comunicații  dar nu stiu sigur daca la aceasta necesita sa cunosti foarte avansat informatica pentru ca eu la filologie nu fac deloc info .Sau trebuie sa cunosti doar TIC?Ceea ce ar fi ok.
A treia ar fi functionar bancar sau agent fiscal,mi-a placut economia si stiu cate ceva.
Dar banuiesc ca multe vor fi aprofundate in scoala postliceala nu trebuie sa fii expert dinainte..
Voi ce alte postliceale bune  mai stiti(in afara de cele sanitare)  si ce spuneti de aceste 3 specializari de la postliceale pe care le-am mentionat mai sus?
Si este adevarat ca nu iti trebuie diploma de bacalaureat daca urmezi cursurile la ele?Sau iti cer diploma pe parcurs cum am mai auzit..?
Totusi eu o sa incerc sa dau bacalaureatul pana il promovez.
Sa nu mai spun ca am invatat bine degeaba in scoala generala (am luat mereu o diploma ptr.medie destul de mare) ca sa ma aleg cu o depresie de toata frumusetea si sa ma faca sa nu ma mai pot duce la liceu sau sa nu mai ies din casa.Dar a trecut  in proportie de 65%.
Sunt dornic sa invat,sa fac ceva ca sa nu fiu ultimul ratat si victima sigura a propriei tristeti(depresii)
Ce postliceale (cum am zis,doar daca nu reusesc sa iau bacul din prima)recomandati sau ce parere aveti de cele 3 care le-am scris?

Ar fi bine sa fac una din ele?Merita?Bani aruncati cu folos sau degeaba?

Va multumesc anticipat .O zi faina.

#2
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 AlynutzTigerAtlantic, on 24 noiembrie 2015 - 15:25, said:

vreau sa va intreb daca nu voi reusi la bac,ce postliceale sunt recomandate si fiind mai de folos,mai utile,mai cautate?

pentru postliceala ai nevoie de bac luat. Cel putin pentru cea care am facut-o eu era necesar.

#3
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015
Postliceala de oierit .
Cioban la oi sau capre este o meserie destul de cautata atat in tara cat si peste hotare .
Plusul evident al aceste scoli este ca nu ai nevoie de diploma de bacalaureat, este suficienta o adeverinta care sa ateste ca ai urmat cursurile liceale .

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Tinerete, chiar nu vreau sa fiu rau.
Dar post liceala inseamna ca ai absolvit liceul si ai diploma de bacalaureat. Asa ca mai bine concetreaza-te sa o obti si abia dupa aia..

#5
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Scoala de subofiteri!
Mult mai bine asa,cu loc de munca asigurat !
Chiar daca stai un an acasa ,nu vei regreta!
Invata pe rupte ca sa intri.
O sa-mi multumesti peste ani!
Si tot peste ani o sa poti sa faci si o facultate si vei avansa in grad ,iar salariu va creste !
Vei avea si pensie decenta!
Succes barbate!

#6
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013

 AlleXyS1, on 24 noiembrie 2015 - 15:32, said:


pentru postliceala ai nevoie de bac luat. Cel putin pentru cea care am facut-o eu era necesar.


Am vazut ca la toate in prezentare scrie:pentru absolventii de liceu,cu sau fara bacalaureat...:)) Sa inteleg ca una vorbesc ei si alta fac?
Evident ca o sa incerc sa promovez bacalaureatul dar iau si posibilitatea cealalta..oricum in 3 ani mi-am propus sa il iau...dar pana atunci nu ar merge o postliceala???Intreb.

#7
tiomarami

tiomarami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 24.11.2015

 AlynutzTigerAtlantic, on 24 noiembrie 2015 - 15:55, said:

Am vazut ca la toate in prezentare scrie:pentru absolventii de liceu,cu sau fara bacalaureat...Posted Image) Sa inteleg ca una vorbesc ei si alta fac?
Pai scolile traiesc din taxele de scolarizare . Traiesc mai bine cand au multi platitori .  Zic la inceput ca nu-i nevoie de bacalaureat ( ofera o sansa de reexaminare a celor picati ) , iar la sfarsit nu pot elibera diploma de absolvire celor care nu au bacalaureatul .

Edited by tiomarami, 24 November 2015 - 16:01.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 AlynutzTigerAtlantic, on 24 noiembrie 2015 - 15:55, said:

Am vazut ca la toate in prezentare scrie:pentru absolventii de liceu,cu sau fara bacalaureat...Posted Image) Sa inteleg ca una vorbesc ei si alta fac?
Nu. In legea invatamantului se spune negru pe alb ca pentru a intra si absolvi o postliceala nu ai nevoie de bacalaureat. Asta nu inseamna ca unele nu pot cere asa ceva.

 AlynutzTigerAtlantic, on 24 noiembrie 2015 - 15:55, said:

dar pana atunci nu ar merge o postliceala???Intreb.
Pui carul inaintea boilor. Ce meserie vrei sa practici iar de aici vezi ce studii ai nevoie.

#9
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Pai si daca e asa,ele au voie sa te oblige sa  iei bacalaureatul pentru ca sa iti dea diploma de absolvire a postlicealei?Nu mi se pare normal si legal..

Oricum ,am zis ,in 3 ani tot o sa incerc sa promovez bacalaureatul.Dar e o diferenta fiindca eu is la FR la liceu in prezent si nu fac atat de multe ori si cursuri ca la liceu zi.Iar sa ma duc la zi nu pot,ca legea nu ma lasa ,am peste 18 ani,desi am vrut sa trec la zi ca  sa imi fie mai usor la bac.

In rest,ce postliceale mai sunt rentabile si ok sa le faci?Adica cu sanse sa iti foloseasca la ceva diploma aia de absolvire.Cele care le-am mentionat eu nu sunt OK?Merita sa le faci?

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 24 November 2015 - 16:42.


#10
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,216
  • Înscris: 25.04.2012
deci, ca sa faci postliceala nu ai nevoie de diploma de bac, insa in acei 3 ani trebuie sa obtii diploma de bac ca altfel nu poti sa dai examenul de calificare / licenta pentru diploma.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
SECŢIUNEA 11: Învăţământul postliceal
Art. 44
(8)Admiterea în învăţământul postliceal se face în conformitate cu criteriile generale stabilite de Ministerul Educaţiei Naţionale, pe baza unei metodologii elaborate de unitatea/instituţia de învăţământ, prin consultarea factorilor interesaţi.
(9)Au dreptul să se înscrie în învăţământul postliceal, în condiţiile alin. (8), absolvenţii de liceu, cu sau fără diplomă de bacalaureat.
(91)Învăţământul postliceal se încheie cu examen de certificare a competenţelor profesionale. Modul de organizare şi desfăşurare a examenului de certificare a competenţelor profesionale este reglementat de Ministerul Educaţiei Naţionale prin metodologie specifică, elaborată cu consultarea factorilor interesaţi şi aprobată prin ordin al ministrului educaţiei naţionale.

#12
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Elegant. Baga-mi-as in legea lor..

#13
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013

 neagu_laurentiu, on 24 noiembrie 2015 - 18:42, said:

SECŢIUNEA 11: Învăţământul postliceal
Art. 44
(8)Admiterea în învăţământul postliceal se face în conformitate cu criteriile generale stabilite de Ministerul Educaţiei Naţionale, pe baza unei metodologii elaborate de unitatea/instituţia de învăţământ, prin consultarea factorilor interesaţi.
(9)Au dreptul să se înscrie în învăţământul postliceal, în condiţiile alin. (8), absolvenţii de liceu, cu sau fără diplomă de bacalaureat.
(91)Învăţământul postliceal se încheie cu examen de certificare a competenţelor profesionale. Modul de organizare şi desfăşurare a examenului de certificare a competenţelor profesionale este reglementat de Ministerul Educaţiei Naţionale prin metodologie specifică, elaborată cu consultarea factorilor interesaţi şi aprobată prin ordin al ministrului educaţiei naţionale.

Examenul asta de certificare a competentelor profesionale necesita si bacalaureat?Ca am auzit mai nou ca pentru el defapt iti cere sa ai bac-ul luat..
Adica te lasa fara bacalaureat sa inveti la cursurile scolii postliceale si la final la examenul asta iti cere bacalaureat..E adevarat??Sunt destule zvonuri pe internet si chiar unii profesori scriu asta...deci legea asta sa inteleg ca e data ca sa fie dar nu prea e valabila,nu?
Oricum eu voi incerca din rasputeri sa promovez Bacalaureatul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate